Czyszczenie srebrnej biżuterii – poradnik

1

Srebrne kolczyki, łańcuszki czy pierścionki są bardzo eleganckie i efektowne. Błyszczące srebro odbija światło i przykuwa wzrok. Ale z czasem ów metal szlachetny ciemnieje, a jego blask przygasa. Sprawdź, jak czyścić srebrną biżuterię, aby przywrócić jej świetność.

Czyszczenie srebrnej biżuterii

Dlaczego srebro ciemnieje?

Trzymane w szkatułce czy regularnie noszone – srebro ciemnieje. Nawet, gdy jest wykończone specjalną techniką, która zapobiega matowieniu jak biżuteria TOUS. To naturalny proces, który jest spowodowany obecnością siarki w powietrzu. Srebrna biżuteria szybciej pokryje się czarnym nalotem, jeśli mieszkamy w mieście niż w miejscu oddalonym od źródeł zanieczyszczeń, szczególnie siarkowodoru. I chociaż zamknięcie jej w szczelnym pudełku, najlepiej wyściełanym miękką tkaniną, spowolni ten proces, nie zatrzyma go całkowicie.

Siarka występuje też w pocie człowieka. Co więcej, jej ilość jest uzależniona od diety i np. gdy jemy dużo białka, wydzielamy więcej siarkowodoru. Ten wchodzi w reakcję ze srebrem i w efekcie biżuteria szybciej traci blask.

Czernienie przyspiesza też kontakt ze środkami chemicznymi, nawet perfumami czy kremami. Dlatego zakładając biżuterię, istotna jest kolejność – najpierw kosmetyki, później dodatki.

Czyszczenie srebrnej biżuterii solą

Chociaż niektóre związki chemiczne przyspieszają ciemnienie srebra, inne pomagają usuwać nieestetyczny nalot. Wśród tych drugich jest sól. Taka sama, jakiej używamy na co dzień w kuchni. Zaczynamy od przygotowania plastikowej bądź szklanej miski, którą wykładamy folią aluminiową. W niej umieszczamy srebrną biżuterię, którą zalewamy roztworem wykonanym z 5 łyżek soli kuchennej rozpuszczonych w litrze wody. Zostawiamy je na kilka godzin, a następnie płuczemy pod bieżącą wodą i wycieramy miękką ściereczką.
Ponieważ srebro jest bardzo delikatnym materiałem, nie zalecamy szorowania go samą solą. Kryształki mogą uszkodzić powierzchnię czyszczonego przedmiotu.

Soda i ocet. Niezastąpione środki czyszczące

Soda jest pomocna zarówno przy myciu okien czy czyszczeniu pralki jak i przy odnowieniu srebrnej biżuterii. Podobnie jest z octem. Do czyszczenia srebrnych precjozów najlepiej sprawdzi się roztwór przygotowany z litra wody z rozpuszczoną łyżką sody i łyżką octu. Wlewamy go do niemetalowej miski (metalowa mogłaby wejść w reakcję z czyszczonym srebrem i odbarwić je). Następnie wkładamy do niej biżuterię, czekamy kilkanaście minut, po czym wyjmujemy ją, osuszamy i polerujemy.

Z sody i wody można też przygotować gęstą pastę, którą pocieramy srebro. Metoda ta pozwala bardzo szybko zobaczyć efekt, ale jest dość ryzykowna. Zbyt mocne tarcie może uszkodzić powłokę biżuterii.

Pasta (nie tylko) do zębów

Kolejny z domowych sposób, który sprawdzi się przy czyszczeniu pierścionków, łańcuszków czy kolczyków. Potrzebna jest miękka szczoteczka do zębów oraz pasta. Mała główka pozwoli doczyścić nawet najtrudniej dostępne zakamarki niewielkich błyskotek. Wystarczy szczotkować je przez kilka minut, a następnie opłukać pod ciepłą wodą i wytrzeć delikatną szmatką. Należy tylko pamiętać, żeby nie używać twardych szczoteczek, które mogą porysować srebro oraz past wybielających, które z kolei mogą je odbarwić.

Ściereczki do czyszczenia srebra

Na rynku są dostępne specjalne ściereczki do czyszczenia i polerowania srebra. Miękkie i delikatne przywracają blask i lustrzany połysk. Często takie ściereczki wykonane są z mikrofibry lub bawełny. Podobny efekt osiągniemy, polerując srebro flanelą. Należy jednak mieć na uwadze, że jeśli biżuteria jest mocno poczerniała, samo polerowanie suchą ściereczką może nie przywrócić jej pełni blasku.

Specjalne środki do czyszczenia srebra

Oprócz domowych sposobów, można również zdać się na profesjonalne produkty. Na rynku jest wiele płynów dedykowanych czyszczeniu metali szlachetnych, także srebra. Wiele z nich ma kwasowy odczyn, który usuwa czarny nalot. Ich stężenie jest tak dopasowane, aby nie uszkodzić powłoki biżuterii. Sposób ich użytkowania zwykle jest podobny: biżuterię należy zanurzyć w płynie, pozostawić na kilka minut, a następnie wypłukać i osuszyć. Niektórymi płynami należy zwilżyć ściereczkę i pocierać nią srebro. Ceny płynów zaczynają się już od kilkunastu złotych.

Droższa, ale bardziej skuteczna opcja to myjka ultradźwiękowa. Sprawdzi się w przypadku biżuterii, która jest bardzo mocno zaśniedziała. Dobrej jakości myjki skutecznie czyszczą srebro, nie powodując uszkodzeń mechanicznych, jak zarysowania czy zadrapania.

Artykuł sponsorowany promujący markę TOUS.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj