Istnieją choroby, na które zapadają szczególnie często ambitne osoby. Ludzie zapracowani, mający wielkie marzenia i nieobawiające się ich spełniać. Dysfunkcje te są konsekwencją pośpiechu, presji, zmęczenia, frustracji, braku odpoczynku i nieumiejętności odpuszczania.
Tężyczka
Tężyczka to jedna z dość zagadkowych chorób. Trudna w diagnozowaniu, nawet dla dobrych lekarzy. Może mieć formę jawną i utajoną. Objawia się drętwieniem i mrowieniem palców, skurczami mięśni kończyn i twarzy. Często pojawia się zmęczenie, bezsenność, drażliwość, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem. Inne objawy to duszności i napady lęku, bóle głowy i nadmierna potliwość.
Przyczynami tej choroby są: niskie stężenie wapnia we krwi, zaburzenia elektrolitowe i hormonalne. Bezpośrednie znaczenie może mieć stres. I gdy właśnie wewnętrzne napięcie, wysoki poziom ambicji i nieumiejętność odpuszczania są przyczyną, wtedy chorobę bardzo trudno zdiagnozować. Dodatkowo problem może pogłębiać niewłaściwa dieta, stosowanie dużej ilości kawy, a także nadmierna aktywność fizyczna w postaci wyczerpujących treningów.
Jak wygląda leczenie tężyczki? Tutaj oczywiście o terapii decyduje lekarz. Najczęściej jednak włącza się suplementację witaminą D, wapniem, magnezem. Odpowiednio dobrane preparaty mają zapobiegać atakom tężyczki. Najważniejsze jednak, by wspomóc organizm w dobrym radzeniu sobie ze stresem.
Nerwica
Nerwica, a tak właściwie zaburzenia lękowe, często rozwijają się w sytuacjach stresowych. Mogą być naturalnym skutkiem stresu. Z ich powodu cierpi nawet 2,5 miliona Polaków.
Zazwyczaj ich występowanie wiąże się z takimi dysfunkcjami jak lęki, fobie, bardzo częste są: uczucie napięcia, bóle głowy, kołatanie serca. Występują bóle kręgosłupa, drżenie rąk, duszności, pocenie się. Może pojawić się biegunka, uczucie zimnych dłoni. Atak nerwicy powoduje suchość ust, drżenie ciała, szybkie bicie serca, problemy z oddychaniem. Mogą pojawić się bóle i zawroty głowy. Typowymi objawami są również natrętne myśli, zamartwianie się i kłopoty ze snem.
Jak odróżnić zaburzenia lękowe od „zwykłego stresu”? Stres i lęk pojawiają się w sytuacji stresowej, kiedy coś konkretnego się dzieje i czujemy się zagrożeni. Po ustaniu czynnika „zapalnego”, objawy mijają. W przypadku nerwicy objawy występują mimo obiektywnego braku zagrożenia. Osoba dotknięta zaburzeniami lękowymi doświadcza dotkliwego lęku nawet w spokojne dni, gdy teoretycznie wszystko jest w porządku.
Najlepszy sposób na walkę z nerwicą to uświadomienie sobie problemu. Pomocna może być wizyta u psychologa i odbycie terapii poznawczo-behawioralnej.
Depresja
Osoby ambitne, żyjące intensywnie, szybko, kosztem odpoczynku i czasu dla siebie są szczególnie podatne na depresję. Depresja to choroba wszystkich tych, którzy przez lata wyrzekali się swoich potrzeb, by spełniać wymagania stawiane przez ich bliskich. Wyjątkowo często dotyka ludzi o niskim poziomie asertywności. Takich, co to boją się powiedzieć „nie”, zaprotestować i walczyć o respektowanie ich granic.
Wszystko z uwagi na stres, który, gdy nie ma ujścia, nie znika, ale niebezpiecznie się kumuluje. Powoduje wzrost poziomu kortyzolu i obniżkę poziomu serotoniny i dopaminy w mózgu. W konsekwencji dochodzi do zaburzeń w układzie nerwowym i do rozwinięcia depresji. Oczywiście mechanizm powstawania tej choroby jest znacznie bardziej skomplikowany, jednak niewątpliwie stres i wewnętrzne napięcie odgrywają w tym zakresie ogromną rolę.
Jak temu zaradzić? Przede wszystkim uświadamiać sobie, jak wysoki jest poziom stresu w życiu. Nie udawać kobiety ze stali, dawać sobie czas na odpoczynek, pozwalać sobie na bezsilność. Wyrażać uczucia, rozpieszczać się. Nie traktować życia jak wyścigu. Zdecydować się na psychoterapię, udać się do lekarza. Zbadać poziom witaminy D i mądrze suplementować witaminy. Depresja to poważna choroba i potrzebuje leczenia, w tym przyjmowania leków.
Może się nam wydawać, że życie zbyt intensywne z wysoko postawioną poprzeczką to same zalety. Niestety nie, jeśli równie mocno nie odpoczywamy i nie dbamy o siebie, jak mocno pracujemy, narażamy się na poważne problemy zdrowotne. Warto o tym pamiętać.