A może ma depresję? Depresja u mężczyzn wygląda inaczej

12

W Polsce na depresję cierpi 10% społeczeństwa, z powodu choroby pięciokrotnie częściej umierają mężczyźni niż kobiety. Depresja jest jedną z głównych przyczyn targnięcia się na życie, więcej niż połowa chorych nie podejmuje leczenia. Chorobę tę diagnozuje się głównie u kobiet. U mężczyzn dużo rzadziej. Być może dlatego, że nie jest znany powszechnie fakt, że depresja u mężczyzn może przebiegać inaczej. Daje inne objawy, często jest nierozpoznana a pomoc nie przychodzi na czas.

Depresja u mężczyzn może dawać różne objawy

Depresja to choroba ogólnoustrojowa. Zmienia nie tylko nasz nastrój, ale również funkcjonowanie całego organizmu. Bardziej dotkliwie odczuwa się ból, pojawiają się problemy z układem krążenia, waha się ciśnienie tętnicze,  dochodzi do wahań cukru we krwi, brak apetytu, zaparcia, suchość jamy ustnej, kołatanie serca.

U części mężczyzn depresja daje klasyczne objawy, podobne do tych obserwowanych u kobiet. Najczęściej jest to smutek, wycofanie, poczucie beznadziei, brak przyjemności, zniechęcenie, obniżony nastrój, skłonność do płaczu, brak energii (napędu życiowego), zaburzenia snu, senność, męczliwość pojawiająca się bardzo szybko w stosunku do podejmowanych czynności.

Depresja u mężczyzn

Depresja może przebiegać w umiarkowanym nasileniu, jak również bardzo zaawansowanym. W ciężkiej depresji człowiek zaczyna mieć problem z podstawowymi czynnościami życiowymi (np. nie ma siły wstać z łóżka, umyć się).

Jednak u wielu mężczyzn objawy są diametralnie różne od przedstawionych powyżej. Depresja u mężczyzn niekiedy powoduje agresję, drażliwość, irytację, mniejszą cierpliwość, skłonność do łatwego wyprowadzenia z równowagi, skłonność do zachowań ryzykownych – nadużywanie narkotyków, alkoholu, ryzykowna jazda samochodem, bardzo intensywne ćwiczenia fizyczne, przypadkowe kontakty seksualne.

By stwierdzić depresję, kluczowe jest zwrócenie uwagi na to, jak długo trwają objawy. Chorobą nie jest krótkotrwały spadek nastroju, zmiana zachowania musi występować przynajmniej przez dwa tygodnie. Depresja może trwać od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy.

Jeden fakt, który musi zaistnieć, by zdiagnozować depresję u mężczyzn

Depresję można stwierdzić w sytuacji, kiedy doszło do zmiany zachowania.

Objawami choroby nie będzie skłonność do agresji, drażliwość, jeśli mężczyzna wcześniej wykazywał podobne zachowania. Można podejrzewać depresję, jeśli w istotny sposób zachowanie tego samego mężczyzny się zmieniło. Zacznie być niezrozumiałe dla otoczenia.

Gdy mężczyzna jest pytany, co się dzieje, dlaczego tak dziwnie się zachowuje, mówi, że wszystko jest w porządku. Nie przyznaje się do problemu. Tłumi emocje. Chce być zostawiony sam sobie. Mieć święty spokój. To powinno nas zmotywować do zastanowienia się, czy mężczyzna nie cierpi na depresję.

Dlaczego mężczyzna może inaczej przeżywać depresję?

Depresja u mężczyzn może mieć całkiem odmienny charakter niż u kobiet z powodu silnych przekonań niektórych panów dotyczących odgrywanych ról.

Mężczyźni niekiedy wychodzą z założenia, że najważniejsze to być silnym, odpornym, nie okazywać uczuć. Tacy panowie nie dają sobie prawa do wycofania, smutku i załamania. To w ich odczuciu nie jest męskie, a nawet więcej – jest uwłaczające. Dlatego swoje problemy manifestują całkiem inaczej. Wycofuje się i zaczyna walkę, by zachować twarz. Pozostać nieugiętym i pewnym siebie.

Bardzo często pojawia się ucieczka w alkohol, narkotyki, pracę. Brak rozmów o problemach. Wielu mężczyzn w końcu dochodzi do ściany i decyduje się na krok ostateczny – samobójstwo, które w końcu skończy problemy.

Jak leczyć depresję u mężczyzn? Depresja u mężczyzn

Po pierwsze należy uzmysłowić sobie, że agresywne, pełne radykalnych decyzji zachowanie mężczyzny może być objawem depresji.

Depresja to poważna choroba. Jej objawy same nie znikną, potrzebne jest specjalistyczne leczenie. Chora osoba niestety nie jest w stanie sobie sama poradzić z symptomami depresji.

Jeśli uwierzy, że choroba sama minie, może nie wytrzymać presji i targnąć się na życie. W przypadku mężczyzn próby samobójcze zazwyczaj są skuteczne.

12 KOMENTARZE

  1. Ja na depresję czekam i doczekać się nie mogę ,wiele pracy codziennej i wiele istot żywych wokoło mnie nie pozwalają na tą DOLEGLIWOŚĆ, sam sama w sobie masz LEK tylko kwestia rozeznania jak uruchomić SYSTEM OBRONNY aby zadziałało ..słyszałem często ,zawsze ciąg do ludzi z podniesioną głową i młodą DUSZĄ przy nich nie ma czasu na choroby .Pozdrawiam strapionych życiowo .

  2. Takie objawy ma wielu facetów. Nieliczni proszą o pomoc z wiadomych przyczyn. Od zawsze mówiono im, że mają być twardzi, silni, męscy i tp.Jak więc przyznać mają przed najbliższymi, że nie radzą sobie ze sobą. A to tylko ludzie, często bardzo wrażliwi. ?

  3. Niestety ale to prawda, na szczęście mam to za sobą. Panowie to nie wstyd sie przyznac przed samym sobą ze jest chu….a im szybciej to zrozumiecie tym szybciej staniecie na nogi. Pozdrawiam

  4. Tak bo u nas w kraju jak się leczy cukrzycę to jest się chorym ale jak się szuka pomocy psychologa/psychjatry to odrazu na łeb się dostało.A przecież Depresja to KATAR UMYSŁU.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj