Dlaczego czujesz, że ktoś się na Ciebie patrzy?

15

Istnieje pewna tajemnicza zdolność: ściągania innych spojrzeniem. Polega ona na tym, że druga osoba wpatruje się w nas z daleka i robi wszystko, by złowić nasze spojrzenie. Robi tak, by przywitać się, uśmiechnąć, czy zainteresować sobą…Jej oczy wołają, zobacz tu jestem. I my patrzymy prosto na nią, bo czujemy jej spojrzenie.

Ściąganie spojrzeniem może mieć również inny wymiar. Zdarza się, że ktoś na nas patrzy i wcale nie chce być zdemaskowany. Robi to z ukrycia i tam chce pozostać. Jednak tak intensywnie się nam przygląda, że my to fizycznie odczuwamy. To trudne do opisania uczucie, które zna chyba każdy.

Sprawia, że na sekundę przestajemy robić to, co aktualnie nas zajmuje i mimowolnie, poza świadomością kierujemy wzrok w stronę osoby, która się w nas wpatruje.

Ta może różnie zareagować. Albo zmieszana odwraca wzrok albo wytrzymuje nasze spojrzenie, dając nam wyraźnie coś do zrozumienia. Np. to, że się jej podobamy.

Dlaczego czujesz, że ktoś się na Ciebie patrzy?

Ten swego rodzaju niepokój, który odczuwamy, gdy ktoś się w nas wpatruje został zbadany i opisany, ma potwierdzenie w psychologii społecznej. Mechanizm ten, według badaczy, jest związany z instynktem przetrwania.

dlaczego czujesz, że ktoś się na ciebie patrzy

Wiele ssaków odczuwa, gdy inne zwierzęta się na nie patrzą. Ludzki mózg nie jest pod tym względem wyjątkowy. Nasz system wykrywania wzroku jest szczególnie dobry…na odległość.

Mechanizm ten zawdzięczamy budowie ludzkiego oka.

Ludzkie oczy różnią się od oczu zwierząt. Nasze źrenice i tęczówki są ciemniejsze od białej części gałki ocznej. Ten kontrast pozwala nam ocenić, czy ktoś patrzy bezpośrednio na nas, czy gdzie indziej.  Inne gatunki ssaków mają inaczej zbudowaną twardówkę, co jest dla nich korzystniejsze. Na przykład dla drapieżników, którzy nie chcą, żeby ich ofiara wiedziała, że na nią patrzą. Jednak przetrwanie gatunku ludzkiego w mniejszym stopniu uzależnione jest od ataków, a w większym od sprawnej komunikacji, czym naukowcy tłumaczą odmienną budowę oczu.

Ludzki gatunek ma nie tylko odmienną budowę oczu, ale również szeroką zdolność widzenia peryferyjnego, jesteśmy szczególnie wyczuleni także na kontakt wzrokowy.

Nawiązywanie bezpośredniego kontaktu wzrokowego jest najczęstszym i najpotężniejszym niewerbalnym sygnałem, który wymieniamy z innymi, a który ma kluczowe znaczenie dla intymności, dominacji, a nawet zastraszania.

To, jak ktoś na Ciebie patrzy ma znaczenie

Można oszukiwać słowami. Można do perfekcji wyćwiczyć mowę ciała, panować nad gestami, a nawet tembrem głosu, grać mimiką twarzy, jednak oczu nie da się oszukać. To właśnie w spojrzeniu kryje się, ujmując to górnolotnie, tajemnica. Jeśli tylko mamy intuicję i odpowiednią wiedzę, możemy z oczu odczytać naprawdę wiele: czy druga osoba nas lubi, czy jest nami zaintrygowana, zafascynowana, czy się podobamy mężczyźnie, czy ma wobec nas szczere zamiary.

Ocena taka nie jest prosta, bo często utrudniają ją nasze osobiste emocje i pragnienia. Gdy bardzo chcemy, by pewna relacja wkroczyła na kolejny poziom, bywa, że stajemy się perfekcjonistkami w odkrywaniu znaków tam, gdzie ich nie ma.

Jednak wystarczy nieco dystansu i krytycznego spojrzenia, by zacząć czytać z oczu jak z otwartej księgi. Dobrze znane sygnały sympatii to powiększone źrenice, długie spoglądanie prosto w oczy, uśmiech, a nawet nerwowe zachowanie w towarzystwie, upuszczenie czegoś, rozlanie, czy dziwne pomyłki…I to, co podkreślają badacze, warto słuchać intuicji. Gdy zatapiamy się w czyimś spojrzeniu to ma to znaczenie.

15 KOMENTARZE

  1. Zawsze czuję gdy ktoś na mnie patrzy to takie dziwne uczucie 🙂 potrafię odczytać z oczu innej osoby czy mnie lubi czy mówi prawdę itp 🙂 oczy mówią wszystko 🙂 Pozdrawiam 🙂

  2. Oj tak, chciałam kiedyś przejść przez jezdnię w niedozwolonym 🤭 czuję wzrok i patrzę 🤭 a tam policjant 😁😁😁😁

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj