Dlaczego tak lubimy jazdę konną?

4

Konie to zwierzęta, które niezmiennie wzbudzają w nas podziw. Patrzymy na nie i widzimy dumę, szlachetność, a jednocześnie oddanie. Jest też gracja, siła i szybkość, piękno. Nic dziwnego, że zwyczajnie lubimy konie, a gdy mamy nieco więcej odwagi, a przy tym możliwość – wsiadamy i ruszamy przed siebie, z wiatrem we włosach…

Jazda konna jest coraz popularniejsza

Stadniny oferujące jazdę konną mają się dobrze. Nawet w rzeczywistości ogłoszonej pandemii nie narzekają na brak klientów. Nie brakuje bowiem osób chcących pojeździć konno, a na wolny termin czasami trzeba poczekać.

Co prawda taki popyt daje spore pole do nadużyć, trzeba bowiem to podkreślić, że są miejsca, gdzie o zwierzęta nie dba się wystarczająco dobrze (i wykorzystuje je maksymalnie, nie dając czasu na potrzebny odpoczynek), na szczęście to jednak problem marginalny.

Ogromna popularność jazdy konnej wśród dzieci, nastolatek, ale także dojrzałych kobiet, nie dziwi. Ta aktywność sportowa daje możliwość spędzenia czasu na łonie natury, wśród zwierząt. Oprócz możliwości  relaksu jest też wycisk fizyczny. Jazda konno to także sposób na spalenie kalorii.

Można jeździć rekreacyjnie, a także brać udział w zawodach, skakać przez przeszkody. Jazda konna to także możliwość poznania nowych osób i wkroczenia w społeczność zbierającą się wokół tej aktywności.

Konie i kobiety

Wśród klientów stadnin przeważają kobiety. To właśnie my najczęściej jeździmy konno, ponadto kupujemy konie, czy opiekujemy się nimi w formie wolontariatu.

Konie to różne charaktery. Młode najczęściej są energiczne, nieprzewidywalne, potrzebują mądrego, doświadczonego jeźdźca. Starsze konie zazwyczaj są spokojniejsze, łatwiejsze.

Koń powinien być dopasowany do jeźdźca (waga jeźdźca powinna stanowić 10-15% wagi konia. Za ciężki jeździec to zbyt duże obciążenie dla konia, zbyt lekki może mieć problem z opanowaniem zwierzęcia).

Jazda konna na piękne pośladki

Jazda konna to sport, który pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Każda aktywność fizyczna sprawia, że wydzielają się endorfiny.

Poza tym bycie aktywną wydłuża życie. Choć niestety uczciwie trzeba przyznać, że jazda konna zwiększa ryzyko kontuzji. Trzeba mieć to na uwadze i zachować ostrożność, zwracając uwagę na bezpieczeństwo.

Podczas jazdy konno ćwiczymy mięśnie:

  • pośladków,
  • ud,
  • łydek.

Poza tym można wzmocnić mięśnie kręgosłupa i brzucha. Na koniu trzeba siedzieć prosto, co pozwala zawalczyć o prawidłową postawę ciała.

Jazda konna to najszybszy sposób na wyćwiczenie dolnych partii ciała. Trzeba jednak mieć na uwadze, że aktywność ta wymaga czasu. Żeby nie nabawić się bolesnych zakwasów, trzeba jeździć na początku po kilkadziesiąt minut, np.30-40, z czasem wydłużając czas, intensywność i częstotliwość jazd.

I lepsze samopoczucie

Jazda konna pozwala się wyciszyć, usunąć trudne emocje. Wymaga współpracy ze zwierzęciem i innymi jeźdźcami.

Polecana jest jako terapia psychologiczna, bardzo pozytywnie wpływa na samopoczucie.

A Wy lubicie jazdę konno?

4 KOMENTARZE

  1. Kob-ieta od kobyły jesteśmy nazwane …Nie od Macierzy macierzyństwo miłość … Kobyłka … Na wybiegu itd. Dlatego Tylko w Polsce rasowe konie prawdziwej krwi mogą się wyhodować w Janowie Podlaskim…Araby o tym wiedzą. Nie Nadaremnie też powstał film Polki w Dubaju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj