Kilka słów o nienawiści

3

Nienawiść pogrąża każdego człowieka. Nawet tego, który sądzi, że jest jej sługą. Zaślepia oczy, odbiera energię. Koncentruje tylko na sobie. Jednak to nie nienawiść jest najgorsza, najgorsza jest obojętność.

nienawiść

“(…) że zło jest złem, że nienawiść jest złem i że miłość jest obowiązkiem. Musimy walczyć ze złem tak, żeby ten, który czyni zło, zrozumiał, że nie będzie dla niego litości”. Marek Edelman, I była miłość w getcie

Co robi z nami nienawiść?

Nienawiść nas zaślepia. Budzi potwory, jest przyczyną urojeń. Powoduje chęć ataku, zemsty. Usypia logiczne myślenie.

“Potwory umysłu są znacznie gorsze niż te istniejące naprawdę. Strach, zwątpienie i nienawiść okaleczyły więcej osób niż jakiekolwiek zwierzęta”. Christopher Paolini „Brisingr”

Nienawiść i inne emocje

Nienawiści blisko do zawiści, uczucia, które sprawia, że życzymy innym źle. Zazdrościmy im, uważamy, że mają coś, czego mieć nie powinni, że posiadają coś, co należy im odebrać. Pragniemy, by działa się im krzywda. Chcemy ich zniszczyć.

Nienawiść to też złość, chęć upokorzenia.

Zawiść to nie ZAZDROŚĆ. Zawiść jest znacznie gorsza.

Nienawiść jest trwała, to niechęć, obrzydzenie i pogarda, to przeświadczenie, że druga osoba jest gorsza od nas i zasługuje na potępienie.

“Nienawiść spowodowała wiele problemów na świecie, ale jeszcze ich nie rozwiązała.” (Maya Angelou)

Co istotne, nienawiść niszczy, nie pozwala się dogadać. Jej celem jest eliminacja kogoś, usunięcia ze swojego otoczenia. Eksperci wyróżniają chłodną nienawiść, zimną nienawiść, gorącą nienawiść, wrzącą, gotującą i kipiącą.

Nienawiść jest jednak najbardziej niebezpieczna dla osoby, która nią pała…

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj