Zazdrość niszczy przyjaźń? A może jest po coś?

1

Nie ma miłości bez zazdrości. Tak mówią. A jak to jest z przyjaźnią? W przyjaźni również zazdrość to norma? A jeśli tak, to na jakich zasadach? Czy może jest tak, że zazdrość niszczy każdą dobrą relację?

Zazdrość wynika z porównywania się z innymi i niepewności.

Zazdrość a zawiść

Na samym wstępie warto wyraźnie odróżnić zazdrość od zawiści. Zazdrość to uczucie bardzo powszechne, które sprawia, że podoba nam się to, co ma ktoś inny. Jesteśmy zafascynowani jego osiągnięciami, wyglądem, charakterem, stylem bycia, jakością życia. Choć zazdrość to nie podziw, bo ma w sobie dość destrukcyjną nutę, to jest daleka od zawiści.

zazdrość

Zawiść bowiem ma w sobie chęć zrobienia komuś krzywdy. Tak bardzo nie podoba nam się to, co inna osoba ma, że chcielibyśmy jej to zabrać. Mamy w sobie chęć zniszczenia komuś życia. Zawiść zjada nas od środka. Tak mocno nam doskwiera, że nie umiemy odpuścić. Stajemy się zagrożeniem dla siebie i innych.

Co robisz ze swoją zazdrością?

Można zazdrościć innym pieniędzy, dóbr materialnych, fajnego domu, pięknego mieszkania, zgranej rodziny, kochającego męża.

W przyjaźni może być podobnie, zazdrość może być w tak bliskiej relacji jednak większa. Dlaczego? Ponieważ widzimy się często i wiemy o sobie dużo więcej niż o innych osobach. Dlatego kontrasty między naszym życiem a przyjaciółki mogą być dla nas większe. To naprawdę naturalne i bardzo ludzkie.

Choć wiele osób wypiera zazdrość, zarzekając się, że jej nie odczuwają, to prawda jest taka, że jest to uczucie bardzo powszechne. Również w przyjaźni. Z jednej strony powszechne, ale z drugiej dość niebezpieczne…

Co jednak zrobić, żeby przyjaźń daną relację wzmocniła a nie zniszczyła?

zazdrość mówi nam wiele o nas samych. To odbicie naszych pragnień.

Bądź szczera i potraktuj to jak motywację

Po pierwsze szczerość.

Bliskiej osobie możemy powiedzieć, że jesteśmy zazdrosne. Tak zwyczajnie. Szczerze i bez atakowania, obwiniania, użalania się nad sobą. To ważne, bo pozwala oczyścić atmosferę. Gdy mówisz “wiesz, jestem trochę zazdrosna”, decydujesz się spojrzeć prawdzie w twarz i zrzucasz z ramion spory ciężar.

Jednak sama szczerość nie wystarczy. Warto potraktować ją jako wstęp do działania, by zadbać o siebie i zrobić coś, co poprawi nam samopoczucie.

Twoja przyjaciółka lepiej wygląda? Zadbaj o siebie. Ma lepszą pracę? Pomyśl, co zrobić, żeby zmienić swoją. Potraktuj to, czego zazdrościsz, jako inspirację. Zamień trudne emocje na pozytywne.

Jeśli ktoś twierdzi, że nigdy nie był zazdrosny, jest nieuczciwy wobec siebie i Ciebie.

Po czym poznać, że przyjaciel jest zazdrosny?

Można odwrócić sytuację i zapytać, po czym poznać, że przyjaciółka jest zazdrosna? Okazuje się, że często mamy z tym problem i nie umiemy ocenić przyczyn zmiany zachowania drugiej osoby.

Zazwyczaj zazdrosna przyjaciółka:

  • jest wycofana,
  • cicha, nieobecna,
  • unika kontaktu wzrokowego,
  • zdaje się nie interesować tym, co mówisz,
  • możesz doświadczać z jej strony delikatnych przytyków,
  • zazdrosne osoby nie skupią się na Tobie, zawsze gdy mówisz o czymś, z czego jesteś dumna, zaczynają opowiadać o sobie.

Twój przyjaciel jest zazdrosny? Nie skreślaj go od razu. Zazdrość paradoksalnie może pomóc Waszej relacji. Może być bardzo produktywna i…pomóc Wam zmieniać swoje życie na lepsze.

Co ciekawe w zazdrości rzadko chodzi o Ciebie…To zazwyczaj jakieś problemy z przeszłości sprawiają, że przyjaciel jest wycofany i pełen żalu. Co zatem zrobić? Na pewno porozmawiać i spróbować zrozumieć. Empatia, otwartość i brak osądzania to klucz do każdej relacji.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj