Lasy się cieszą, że nas “nie widują”?

5

Odbieranie praw krok po kroku to fakt. Każdy to widzi. A sceptycy mówią, że będzie jeszcze gorzej. Są też tacy, którzy dyskutują o tym, czy to działanie zgodne z prawą. Zazwyczaj mówią, że nie. Jednak zostawmy to osobom obeznanym z tematem. Optymiści cieszą się, że natura odetchnie, a my możemy poczekać, bo w końcu złapiemy się za dłonie i wyjdziemy wolni…A co jeśli wcale tak nie będzie? Bo zamknięci na cztery spusty prędzej zwariujemy niż się uchronimy? Co jeśli są wśród nas osoby, które bez lasu nie są w stanie normalnie funkcjonować i teraz podpisują petycję, by lasy znowu “otworzyć”? Bo przecież chodzenie/bieganie po lesie to same korzyści!

Las uspokaja

Osoby spacerujące dotąd po lesie mówią jednym głosem. W lesie jest spokojnie, a ten spokój jest nam teraz bardzo potrzebny. W trakcie epidemii strachu spokój jest jak naprawdę dobra szczepionka. Wzmacnia, dodaje wiary i chroni przed wieloma chorobami. I jak sobie go odmówić?

Las minimalizuje złość, pozwala sobie poradzić z agresją i źle ukierunkowanym buntem.

Przeczytaj, dlaczego z wiekiem coraz bardziej doceniamy naturę.

Las wycisza

Jak dzisiaj wyciszyć myśli? W świecie nadmiaru informacji, newsów, krwawych statystyk, czarnych scenariuszy? Jak to zrobić w pomieszczeniach, gdzie powietrze aż kłębi się w kątach, bo już nie daje rady? Jak nie zwariować w domach pełnych ludzi dotąd aktywnych i wolnych?

Przeczytaj, dlaczego warto przytulać się do drzew.

Las nastraja optymistycznie

Idziesz po lesie i widzisz rośliny sięgające nieba, kolory, które niosą nadzieję. Prostotę z jednej strony i z drugiej skomplikowany mechanizm. Piękno w czystej postaci, które można też usłyszeć i poczuć…

Optymizm to coś, czego dzisiaj nam tak brakuje. I znajdziemy go na odludziu. W lesie.

las

Las daje pooddychać

Las to czyste powietrze. Na pewno czystsze niż w mieście. Dlatego pozwala odetchnąć nam pełną piersią. W przenośni i dosłownie.

Las leczy

Amerykańscy uczeni badali ludzi pod kątem działania lasu na ich zdrowie. I co się okazało? Jednej grupie podawano leki obniżające ciśnienie, drugiej zalecano codzienne spacery w lesie. Wynik? Taki sam!

Ponadto odkryto, że systematyczne spacery w lesie zwiększają produkcję komórek, które działają ochronnie i pozwalają walczyć z chorobami nowotworowymi.

Las to również substancje aromatyczne, które wykazują silne właściwości lecznicze.

Ruch, spacery w lesie leczą…Kiedy znowu docenimy je na nowo?

5 KOMENTARZE

  1. Spacer po lesie działa bardzo odstresowująco, szkoda, że na razie taka możliwość jest ograniczona, mam nadzieję, że sytuacja się poprawi i niedługo będzie można się poruszać normalnie 🙂

  2. Ja zawsze doceniam las, to jedne z moich ulubionych miejsc na odpoczynek i wyciszenie się. Las mnie uspokaja a zapach lasu po prostu koi moje nerwy, leczy.. i to naprawdę. Nie rozumiem dlaczego nie można w tak trudnych chwilach chodzić do lasu, wiadomo, że są takie miejsca, ze w tych lasach jest naprawdę dużo ludzi.. ale nie ma co się oszukiwać, że można zachować bezpieczną odległość mimo to.

  3. Kwestia zgodności z prawem tych regulacji, to sprawa, która będzie rozstrzygana za wiele tygodni (jeśli nie miesięcy), a w nowej rzeczywistości trzeba jakoś funkcjonować już teraz. Pojawia się też pytanie o słuszność tych obostrzeń. Czy nie leży w naszym interesie, aby faktycznie się izolować? Nachodzi mnie też wątpliwość o wykonywanie poleceń/zaleceń przez obywateli. Czy u nas wystarczyłyby tylko prośby? To jednak rozważania raczej nie związane z samymi lasami, gdzie rzadko trafia się na kogoś, a przecież tego tematu dotyczy wpis. Szczęśliwie lasy już wróciły. Pytanie na jak długo biorąc pod uwagę zapowiadaną suszę… :/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj