Makarska – Polska w Chorwacji, czyli czy warto?

15

Makarska to bardzo popularna miejscowość turystyczna na Riwierze Makarskiej. W sezonie tłoczna, oblegana przez turystów z całego świata, również z Polski. Wystarczy dziesięciominutowy spacer, by usłyszeć polską mowę na deptaku, plaży, w restauracjach i barach. Po polsku mówią nie tylko Polacy, ale i Chorwaci, przyzwyczajeni do sporych grup turystów z kraju. Co ma w sobie takiego Makarska, że przyciąga jak magnes?

Makarska – największy kurort Riwiery Makarskiej

Makarska to miejscowość turystyczna znajdująca się w środkowej części Dalmacji, na wybrzeżu Morza Adriatyckiego u stóp masywu górskiego Biokovo. Uwielbiana przez turystów z powodu długich, choć wąskich plaż, krystalicznie czystej wody, w której można dojrzeć pływające rybki. Makarska to również mnóstwa atrakcji turystycznych – dla aktywnych i szukających spokoju.

Makarska

Niewątpliwym atutem jest piękna starówka, z typowymi wąskimi uliczkami, szerokie zaplecze gastronomiczne, dostępność klubów i dyskotek. Dodatkowo do odwiedzin Makarskiej zachęca piękny długi deptak, spory port z zachwycającymi jachtami, rozległa przestrzeń, umożliwiająca spędzenie czasu na wiele sposobów. No i oczywiście niezapomniane zachody słońca…

Makarska

W Makarskiej oprócz kąpieli, opalania, mamy możliwość uprawiania sportów wodnych, wypłynięcia statkiem na pobliską wyspę Bol lub Hvar, a nawet wjechania na szczyt Biokova i podziwianie niesamowitej panoramy miasta i okolic. W Makarskiej trudno się nudzić. Znajdziemy tu mnóstwo atrakcji dla osób oczekujących różnych form aktywności.

Makarska

Makarska Plaże

W Makarskiej plaże są żwirowe, pokryte drobnymi i nieco większymi kamieniami. W pobliżu portu znajdziemy miejsca “betonowe”, gdzie na schodach opalają się turyści. Wejście do morza wymaga specjalnego obuwia. Bez butów do wody nie sposób korzystać z uroków plażowania.

Makarska

Plaże są szersze niż w Breli, ale węższe niż w pobliskim Omis (gdzie znajdziemy piaskowe plaże).

W sezonie, czyli od czerwca do sierpnia/września można liczyć na miejsce na plaży, gdy przybędziemy na nią około godziny 9. Im później, tym robi się ciaśniej.

Oczywiście istnieje również możliwość wynajęcia leżaków i parasoli. Za dodatkową opłatą. W wydzielonym płatnym rejonie można rozłożyć ręcznik, jednak zakazane są namioty plażowe. Te można ustawiać jedynie w obrębie plaży “darmowej”, bez leżaków przygotowanych pod wynajem.

Makarska

Jaka pogoda w Makarskiej?

Zanim wybraliśmy się po raz drugi na wakacje do Chorwacji, słyszeliśmy o tym, że w Croatii pogoda jest pewna.

Czy tak jest w rzeczywistości?

Podczas pierwszego urlopu w Chorwacji, na Krk, w Baska mieliśmy 8 dni stabilnej, gorącej pogody. W przypadku pobytu w 2018 roku w dniach od 25 czerwca do 9 lipca, czyli przez dwa tygodnie – był deszcz, burza, mocny wiatr, zwany Burą, który dawał uczucie chłodu a nawet zimna, wymuszający założenie ciepłych bluz, niebo bywało niebieskie, bez chmurki, ale również ciemne i groźne. Bywało upalnie i bez deszczu, ale również deszczowo i zdarzył się dzień czy dwa, że padało od rana do wieczora.

Makarska

Na szczęście analizując pogodę, planowaliśmy wycieczki, które pozwalały nam uciekać do regionów, gdzie pogoda była piękna. W praktyce wystarczyło przejechać od 100 do 300 kilometrów, żeby cieszyć się słońcem. Dużo? Niedużo? Pozostawiam Waszej ocenie.

Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że w Chorwacji pogoda jest pewna. Obawiam się, że jest coraz mniej regionów na świecie, gdzie tak jest.

Pogoda zaskakuje, nawet w słonecznej Croatii, gdzie silny i zimny wiatr Bura, zazwyczaj wiejący jesienią i latem, podmuchuje również w szczycie sezonu turystycznego.

Na naszym dwutygodniowym urlopie w Chorwacji pogoda potrafiła się zmieniać z godziny na godzinę, o stabilności trudno mówić w takim wypadku. W dzień, w który wybraliśmy się na rejs statkiem na pobliskie wyspy, w Marskiej rozhulał się wiatr uniemożliwiający korzystanie z wielu atrakcji na wodzie a nawet spokojne plażowanie.

Makarska

Dlatego zgodnie stwierdziliśmy, że aby nie wrócić rozczarowanym z powodu trudnej aury, warto udać się na wypoczynek na dłużej, na co najmniej 2 tygodnie. Bardzo ryzykowne uważam planowanie urlopu na początku czerwca czy we wrześniu, jeśli zależy nam na plażowaniu. Także w Chorwacji z pogodą może być różnie…

Makarska

Na forach kilka dni temu, czyli pod koniec lipca aż roiło się od wątków, że w rejonie Makarskiej leje…

Niemniej warto wybrać się tu na wakacje, bo Makarska to piękna miejscowość, świetny punkt wypadowy do zwiedzania Chorwacji.

Makarska

Makarska

Przeczytaj – kilka słów o zwiedzaniu Dubrownika.

15 KOMENTARZE

  1. Piękne miejsce polecam. Wjazd samochodem na górę Biokovo rewelacja a widoki, że dech zapiera. My byliśmy dwa i trzy lata temu. W zeszłym roku byliśmy w Poreciu na Istrii też było super. Blisko do Wenecji, którą odwiedziliśmy ale płyneliśmy statkiem. Na ten rok planujemy Bułgarię.

  2. Piękna Chorwacja, niestety już nie ta sprzed dwudziestu lat, zrobiło się tu drogo, tłoczno i zalatuje komercją jak na Krupówkach. W tym roku, po kilkunastu wizytach w różnych rejonach HR, wybieram Czarnogórę, nieco dalej ale mniej ludzi przede wszystkim

    • Ja byłam w zeszłym roku w czerwcu , jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego u nas i nie było natłoku turystów . Zlot zaczął się , gdy wyjeżdżaliśmy ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj