Nic nie musisz, gdy to w końcu zrozumiesz, będziesz mogła wszystko

2

Życie to sztuka wyboru. To droga, którą powinnyśmy sobie same wybrać. W praktyce bywa jednak różnie. Często idziemy nie tam, gdzie chcemy, ale tam, gdzie tego od nas się wymaga. Nasze własne zdanie jest mniej ważne niż innych. I w ten sposób możemy funkcjonować przez lata….aż do końca dni. Może też przyjść przełom, który pozwoli nam wygrać wolność. Wtedy uświadamiamy sobie, że tak naprawdę niewiele musimy, a niemal wszystko możemy. Zmiana perspektywy bywa mocno wyzwalająca.

Musieć a chcieć

“Musieć wyklucza chcieć”. Gdy mówimy, że musimy coś zrobić, zazwyczaj podkreślamy, że to nakaz, obowiązek. Nie kojarzy się nam pozytywnie. Przeciwnie. Jest czymś do czego się zmuszamy w dobrej wierze, bo tak trzeba, bo inni tego, od nas wymagają.

I niby ok. Nie jesteśmy same. Musimy spojrzeć na innych. Liczyć się z ich zdaniem, zwłaszcza najbliższych osób. Jednak jak to w życiu – wszystko rozbija się o proporcje. Bo gdy “muszę” przeważa nad “chcę”, robi się niedobrze. Motywacja spada, chęci wyparowują, pojawia się “konieczność”, której nikt nie lubi.

Drogą do uwolnienia jest zatem zamiana tego, co muszę na to, co chcę.

Czy to możliwe? Tak. Czy to łatwe? Niestety nie.

Muszę to oni. Mogę to ja. Muszę to świat zewnętrzny, mogę to moje marzenia.

Kryzys, który daje szansę zmian

Kiedy “muszę” zaczyna nam najbardziej przeszkadzać?

Na pewno wtedy, kiedy czujemy się przeciążone, obarczone zbyt dużą ilością obowiązków. Wieloletnie zaniedbania w tym zakresie prowadzą do kryzysu, który otwiera oczy. Staje się motywem przewodnim do zorganizowania sprzątania w swoim życiu i w sposobie postrzegania świata.

Wtedy kryzys nie staje się trudnym do rozwiązania problemem. Jest nadzieją na lepsze jutro. Wybawieniem.

Lepiej chcieć niż musieć

Wszystko zaczyna się w głowie. Zmiana następuje od naszego nastawienia. To dlatego zwykłe słowa, takie jak “musieć” i “chcieć” mają takie znaczenie.

“Muszę” przygniata do ziemi, zakłada pętlę na szyi i przywiązuje kulę do nogi, “mogę” wywołuje uśmiech na twarzy i pozwala rozłożyć skrzydła i wzbić się wysoko nad ziemię.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj