Po czym poznać, że jesteś pod wpływem toksycznego manipulatora?

11

Spotkanie z najgorszą z możliwych manipulacji za każdym razem wywołuje emocje. Nie zawsze jednak takie, jakich się spodziewamy. Toksyczny wpływ drugiej osoby powinien powodować sprzeciw, gniew i konfrontację … lub ucieczkę. Często jednak, zwłaszcza gdy toksyczna manipulacja wychodzi od bliskiej osoby, jest niezauważana lub usprawiedliwiana. I zamiast gwałtownego protestu pojawia się smutek, poczucie beznadziei, wyrzuty sumienia i obwinianie siebie. I wtedy właśnie zaczyna się problem….Bo okazuje się, że emocje te zaprojektował ktoś inny, by sprawnie drugą osobą… kierować. W myśl zasady słabszego przeciwnika łatwiej do czegoś zmusić.

Manipulant najpierw sprawia, że ofiara się źle czuje, staje się emocjonalnie rozchwiana, a później zaczyna nią sterować, by robiła to, co on chce.

Wszyscy manipulujemy

Tak, jak wszyscy kłamiemy (z różnych przyczyn, często w dobrej wierze, by drugą osobę chronić), tak wszyscy manipulujemy. W większości przypadków jest to manipulacja jawna i niegroźna.

Przykładowo przymilamy się do męża, sprawiamy przyjemności, przygotowując sobie grunt do tego, by nasz partner podjął decyzję taką, jaką uważamy za najlepszą. Lub rozmawiamy o podwyżce po wielkim sukcesie w firmie. W takim wydaniu każdy jest manipulatorem. I dobrze.

Według Słownika Języka Polskiego PWN, manipulacja to “wykorzystywanie jakichś okoliczności, naginanie lub przeinaczanie faktów w celu udowodnienia swoich racji lub wpływania na cudze poglądy i zachowania”

O ile wykorzystywanie jakichś okoliczności jest ok. O tyle już przeinaczanie faktów nie.

toksyczny manipulant

Kiedy pojawia się problem?

Z toksyczną manipulacją mamy do czynienia, gdy druga osoba zrobi wszystko, by nas sobie podporządkować. Wprawnymi metodami będzie fundować nam życie pod jej dyktando. Z poczuciem, że nie możemy inaczej, że jedyna droga to się poddać (bez świadomości, że się to robi) i żyć tak, jak ona chce. Musimy spełnić oczekiwania manipulanta, bo tylko to da nam poczucie bezpieczeństwa i spokój.

Po czym poznasz wprawnego toksycznego manipulanta?

 • czujesz ogromny wstyd, że nie wpadłaś na pewne rozwiązanie, które podsunął Ci manipulant,
 • Twoje poczucie wartości mocno się obniża w konfrontacji z manipulantem,
 • masz poczucie winy, które zmusza Cię do robienia rzeczy, na które nie masz ochoty,
 • łapiesz się na myśleniu, że tracisz zmysły, że wiele zapominasz, bo manipulant mówi Ci o rzeczach, które były Twoim udziałem, a których nie pamiętasz,
 • czujesz się źle, zmęczona, rozczarowana i nie wiesz dlaczego, po czasie odkrywasz, że nastrój Ci się pogarsza, gdy spotykasz się z manipulantem,
 • czujesz się gorsza od toksycznego manipulanta, on na tylu rzeczach się zna i tak często wytyka Ci błędy, a Ty jesteś jak ta głupia gąska,
 • rzeczy, które wcześniej Cię cieszyły teraz uważasz za marnowanie czasu,
 • zauważasz, że zaczynasz myśleć jak manipulant, choć w ogóle byś nie posądzała siebie, że to możliwe,
 • coraz częściej nie wiesz, co masz myśleć,
 • masz wątpliwości, kim jesteś i co jest dla Ciebie ważne,
 • boisz się reakcji toksycznego manipulanta, jego gniewu czy obrażania.

Mężczyzna manipulant chce, żebyś uwierzyła, że to Ty masz problem

11 KOMENTARZE

 1. Dobrze jak chociaż późno ale zdamy sobie w końcu z tego sprawę..ale jak przez lata tkwicia z toksykiem i manipulantem nic nie widzimy to już jest bardzo źle..a w momencie kiedy zonka toksyka mówi że to z miłości i zamartwiania o nią no to już jest poprostu tragedia

 2. niestety czasami bywa tak iż facet jest tak zagubiony w tym aby sprostac w pełni swojej kobiecie, tak bardzo boi sie jej stracic i czuje sie gorszy, że podejmuje działania ktore sa manipulacją…i najgorsze jest to że oboje bojąc sie siebie zamiast podjąc dialog , niszczą sie mimo często wielkiego uczucia…facet nie potrafi poradzić sobie z sytuacja w swoim życiu , z trudem życia, z odpowiedzialnością i miłośćią…dopiero traumatyczne wydarzenia w jego życiu , kiedy czesto ,to czego sie bał, staje sie faktem przez jego działania, wtedy dopiero widzi swoje błedy….i wtedy kiedy je rozumie , kiedy stara sie naprawiać, nie dostaje kolejnej szansy bo jego kobieta sie go boi, bo jest jej wrogiem….a mógłby być najlepszym kochankiem, opiekunem i prawdziwą miłośćią jej życia….może warto zastanowić sie dlaczego On tak postępował… może warto dopuścić go do głosu i wsłuchać sie we własne serce….WIEM JAK BARDZO TO BOLI OBIE STRONY….MNIE TAKŻE , BO BYŁEM SKURW…EM.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj