Skąd się biorą toksyczni ludzie? Krzywdzą świadomie?

23

Toksyczni ludzie nie kryją się po kątach. Można ich znaleźć w każdym miejscu: w domu, pracy, rodzinie, wśród znajomych, sąsiadów. Nie brakuje jednostek zatruwających nam życie, których energia jest tak destrukcyjna, że wyciąga z nas siły życiowe. Przy okazji spotkania z nimi, często zadajemy sobie pytanie, dlaczego one takie są? Skąd się biorą toksyczni ludzie? Co takiego dzieje się w ich życiu, że stają się tak nieprzyjemne dla siebie i innych?

Przeczytaj – po czym poznać, że to toksyczna osoba

Skąd się biorą toksyczni ludzie? O nieświadomych

Największym paradoksem, z którym musimy się mierzyć, jest brak świadomości, brak wiedzy dotyczącej problemu, z jakimi się borykamy. Innymi słowy nasza dusza choruje, a my o tym nie wiemy. 

Nie każda toksyczna osoba ma świadomość, że wpływa destrukcyjnie na innych. Nie brakuje jednostek, które zwyczajnie wiedzą, że tak się dzieje. Żyją w złudnym przekonaniu, że wszystko jest w porządku. Nie widzą w sobie winy, nie czują odpowiedzialności za rozsypujące się relacje międzyludzkie, nie rozumieją niechęci innych osób. Problem widzą w innych, nie w sobie samych. 

skąd się biorą toksyczni ludzie

Skąd się biorą toksyczni ludzie? Gdy ranisz, bo to lubisz

Jest też druga grupa toksycznych ludzi.

To tak zwane wampiry energetyczne, które czerpią siłę z ranienia innych. To nie są nieświadome jednostki, które nie potrafią dotrzeć do prawdziwych źródeł swoich problemów. To jednostki, które z pełną świadomością i premedytacją żerują na bliskich osobach, pozbawiając ich radości życia.

W przeciwieństwie do normalnie funkcjonujących osób nie dążą do zgody, ale do skrajnych emocji, lubią burzyć i wprowadzać rozgardiasz. W ich towarzystwie dziwnym trafem wybuchają awantury i mniejsze spory. Powstają dziwne sytuacje. Toksyczne osoby z tej kategorii budzą skrajne emocje i są wrogami świętego spokoju. To dlatego, że karmią się trudnymi emocjami. Jest im na rękę, gdy rozkręca się “zadyma”.

Skąd się biorą toksyczni ludzie?

Nie ma znaczenia, czy toksyk postępuje nieświadomie, czy z pełną premedytacją, zazwyczaj jego problemy mają źródło w ogromnych kompleksach, poczuciu niedowartościowania, odrzuceniu i strachu przed niepowodzeniem. Toksyczna osoba jest w gruncie rzeczy szalenie nieszczęśliwa i zagubiona. I czuje się nieco lepiej, gdy zauważa, że inni (nieważne, że z jej powodu) czują się podobnie. 

Zazwyczaj ma doświadczenia odrzucenia z przeszłości, kiedy jako dziecko dorosły toksyk nie czuł się kochany. Nie zawsze wiąże się to z konkretnymi zaniedbaniami ze strony rodziców (czasami jednak tak), ale z pewnych interpretacji faktów i indywidualnej wrażliwości. Najczęściej jednak powodem wytworzenia się toksycznej postawy jest połączenie kilku czynników – cech osobowości i  wpływu środowiska.

Jak radzić sobie z toksycznymi osobami?

Najprościej uciąć z nimi kontakt. Niestety nie zawsze jest to możliwe.

Tam, gdzie z różnych powodów trzeba mierzyć się z toksykiem, warto zadbać o swoje samopoczucie, inwestując czas w odzyskiwanie równowagi po czasie spędzonym z toksykiem. Tylko w ten sposób można zyskać siłę, by zmierzyć się z trudną osobą oko w oko przy następnym spotkaniu.

Podstawa to zachowanie spokoju. Przebywając w towarzystwie toksycznej osoby, warto zachować żelazne nerwy i empatię, pokazując, gdzie są nasze granice. Należy mówić wprost, na co się zgadzamy, a na co nie.

Po drugie istotne jest mówienie o własnych odczuciach, metodą zdartej płyty, informując o własnych emocjach. Kierujemy wtedy  komunikat – “Nie podoba mi się to. Gdy tak robisz, czuję…”.

Nie dajemy sobie jednak prawa, by ponieść się emocjom, czy wpaść w złość. Toksyczna osoba tylko na to czeka, by wyprowadzić nas z równowagi. Jeśli zachowamy spokój, nie nakarmimy jej ego, nie damy jej satysfakcji. To zwiększa szansę, że następny “atak” sobie odpuści. Zrozumie, że nie jest on skuteczny i poszuka sobie innej ofiary.

23 KOMENTARZE

 1. To święta prawda że tych toksycznych jest mnóstwo i są wszędzie. ja to uciekam od takich wampirów. po pięciu minutach rozmowy już wiem że wampir co będzie ssał ze mnie co najlepsze 🙂

 2. Znam taką osobę ( osobista ciocia ) ma dokładnie takie cechy, jak opisałaś. Mieszkamy dość blisko siebie i już dawno zauważyłam, że najlepszą metodą jest żelazny spokój i przytakiwanie 😀 Jeszcze nie wypracowałam metody na jej wiecznie podniesiony ( histeryczny ) głos. Biedna,nieszczęśliwa kobieta 🙁

 3. Poruszasz bardzo ważne temat. Sama się często nad tym zastanawiam. Wychodzę z założenia, że toksyczni ludzie to po prostu nieudacznicy niezadowoleni z życia. Tacy ludzie na ogół nie czują empatii dla drugiej osoby. Wylewanie żółci na kogoś innego sprawia im satysfakcję, więc jak sama piszesz najlepiej ich ignorować.

 4. W pracy takie badziewie miałam i tak igrała aż się do igrała że ja zwolnili ….ale sama nie znaczyła nic dopiero jak miała wianuszek obok siebie zaczynała pokazywać swoje możliwości

 5. Każdy jest w jakimś stopniu toksyczny, jedni mniej drudzy bardziej, niektórzy pod wpływem innych czynników się zmieniają na gorsze inni na lepsze.
  Nie należy nikogo skreślać, jeśli już to się odciąć, ale też nie agresywnie, a delikatnie.
  Pozdrawiam

 6. Nieprawda że kiedy okaże się miłość takiej osobie to się zmieni. Mój były mąż jest toksyczna osoba i ma poważne zaburzenia osobowości. Znecał się bardzo długo psychicznie nad moim synem i mną. Mimo że odeszłam od niego. Chciał nam zniszczyć życie. Dopiero teraz się od niego uwolnilismy. Od tego jest psychiatra

 7. Nigdy nie wracałam się w życie kogoś. Kto z kim i gdzie. Ale jak ktoś wejdzie w moje życie “siwy dym “. Toksyczni ludzie będą. Mają mała wartość, i nie umieją sobie poradzić w życiu. Rada nie patrz na kogoś tylko zajmij się sobą. Co lubisz, kochasz. Przeważnie i tak ta osoba w pada w własny dołek co sam wykopał. Śmiejesz się, nie wolno ale Tobie wolno . Nie warto się przejmować takimi osobami . Przykre ze tacy ludzie są. Zazdrość, ale po co. ? Można sobie pomagać i się cieszyć RAZEM. Nie skreslalam żadnych ludzi ,ale jak mi już robią krzywdę albo rodzinie. Koniec ,dość tego !!!

 8. Caly ten wyklad to glupie gadanie od falszwych, wrednych izazdrosnych ludzi najlepij sie odizolowac .szkoda zdrowia. Ktos taki nigdy nie uzna swojej winy ,potrawi tak zmanipulowac ze sam wyjdzie na pokrzywdzonego

 9. Szkoda że TYCH toksycznych ludzi JEST AŻ TAK wiele wśród nas ?!A najgorsze jest to że Są TO osoby nam bliskie ?i jeszcze!!! Niby wszyscy wszystko wiedzą?Ale NIC NIE WIEDZĄ I NIE WIDZĄ ?

 10. Zawsze się biorą … jak krzywdzą? Myślę że świadomie …a potem odchodzisz bez tzw. dla nich przyczyny … ale z szacunku do siebie ?

 11. A co jeśli to ta toksyczna ewidentnie osoba odcina się,blokuje i wmawia,że to druga strona jest toksyczna? co wtedy? Pamiętajcie osoba toksyczna nie ma poczucia winy nigdy,nie ma uczuć,empatii,życzliwości,nie chce zgody,nie chce rozmowy nawet,najpierw obrazi potem milczy i udaje obrażoną.To osoby bardzo egoistyczne często agresywne potem milczą.Raczej nie przeprosi a jeśli to zaraz to samo robi.To osoby bez wrażliwości,refleksji.Nigdy osoby wrazliwe,uczuciowe,pełne empatii dla drugiego nie mogą być toksyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj