Wampir energetyczny zrobi z Ciebie wydmuszkę. Pozwolisz mu na to?

16

Są tacy ludzie, którzy pozbawiają energii, za każdym razem, gdy jesteśmy zmuszeni się z nimi spotkać. Sprawiają, że czujemy się zmęczone, pozbawione sił, może nawet rozboleć nas głowa, pojawić się wewnętrzne napięcie oraz inne znamiona stresu. Zamiast relaksu i motywacji do dalszych działań – dostajemy w pakiecie rozdrażnienie na resztę dnia, a niekiedy nawet bezsenną noc. Czasami nasz organizm się buntuje, a psychika woła – odpuść sobie, nie idź tam. Podświadomość krzyczy, że to wampir energetyczny i lepiej omijać go szerokim łukiem. Niestety często ignorujemy ostrzeżenie, co zawsze kończy się tak samo. Tak samo źle.

Wampir energetyczny

Wampir energetyczny, czyli kto?

Wampir energetyczny, w przeciwieństwie do klasycznego wampira, nie żywi się krwią. Jego celem jest co innego – Twoja radość, entuzjazm, siły witalne, optymistyczne podejście do życia. Wampir emocjonalny wysysa z Ciebie to, co dobre i pozostawia pustkę. Tak dojmującą i tak trudną do akceptacji, że aż bolesną.

Wampira energetycznego nie odpędzisz za pomocą czarów. Nie przyda się również czosnek, ani kołek. Potrzebna jest wiedza psychologiczna i znajomość mechanizmów, którym podlegasz. Dzięki temu możesz być silniejsza i odporna na działanie wampira energetycznego.

Po czym poznasz wampira energetycznego?

Wampira energetycznego poznasz przede wszystkim po emocjach, które rodzą się za każdym razem, gdy masz z nim do czynienia. Po kontakcie z wampirem jesteś zmęczona, zniechęcona, rozdrażniona, wyczerpana emocjonalne, wypompowana, a także zaczynasz dostrzegać w sobie wady, których wcześniej nie widziałaś. Twoje poczucie wartości spada, obwiniasz się o krzywdy całego świata. Zauważasz u siebie tendencję do izolacji, wahania nastrojów, smutku i przygnębienia.

Gdy po spotkaniu z kimś czujesz się źle i nie masz w ogóle siły…

Co robi wampir energetyczny?

 • wciąga Cię w swoją emocjonalną grę,
 • chce tylko brać,
 • nic lub niewiele daje od siebie,
 • wpatrzony jest w swoje problemy, nie interesuje się Twoimi,
 • zarzuca swoim życiem i własnymi problemami,
 • strzela fochy,
 • szantażuje Cię emocjonalnie,
 • wzbudza w Tobie poczucie winy,
 • krytykuje Cię,
 • uważa się za chodzącego ideała, inni nie dorastają mu do pięt,
 • wzbudza w Tobie litość, chce pocieszenia, ale absolutnie nie rozwiązania swoich problemów.

Jak bronić się przed wampirem energetycznym?

Dobra wiadomość jest taka, że wampir energetyczny może mieć na nas wpływ, nawet ogromny, jednak tylko w sytuacji, gdy mu na to pozwolimy. Bez naszego przyzwolenia (choćby nieświadomego), nie zrobi nic.

Tam, gdzie to możliwe, dla własnego komfortu i zdrowia psychicznego warto zerwać z wampirem emocjonalnym wszelkie kontakty.

Jeśli nie jest to możliwe, dobrze jednoznacznie wyznaczyć granicę wpływu, na nowo określając sposoby komunikacji. W pracy jednoznacznie warto informować, że nie mamy czasu na dyskusję. W sytuacjach rodzinnych zmieniać temat i stosować zasadę zdartej płyty, uważając, by nie dać się sprowokować. Nie mówić zbyt wiele o sobie, nie dzielić się szczegółami z własnego życia, które wampir następnie wykorzysta. Można również odwołać się do własnych potrzeb, mówiąc: “wiesz, mam teraz ciężki okres w życiu, wybacz, ale nie mam siły teraz na rozmowę. Muszę odpocząć” – reagując w ten sposób za każdym razem, gdy rozmowa schodzi na niebezpieczne tory.

Najlepiej maksymalnie ograniczać kontakty z wampirem, pozwalając na nie tylko w takim wymiarze, jaki jest absolutnie konieczny.

16 KOMENTARZE

 1. Zawsze unikam ludzi, kiedy czuję, że tracę na nich czas i energię. Wręcz przeciwnie lubię otaczać się pozytywnymi ludźmi, którzy mi jej dostarczą, a ja mogę odwdzięczyć się tym samym

 2. Oj miałam z takim do czynienia. Jeden z moich facetów taki był.
  Ale też miałam koleżankę kt taka była – ale wiesz co ona o ty wiedziała! Sama powiedziała że jest wampirem energetycznym, nic się nie zmieniło więc zaczęłam się z nią kontaktować coraz rzadziej.

 3. miałam do niedawna tego typu relację, spotykałam się z mężczyzną , który jest w trakcie rozwodu, przelewał na mnie wszystkie swoje problemy, czułam się obarczona wszystkim jego problemami, z czasem zaczęłam przygasać, chodzić smutna, apatyczna , byłam zakochana, więc próbowałam go wspierać, mimo wszystko nie czułam się dostrzegana w jego zyciu, nigdy nie interesował się moimi sprawami, przelewał na mnie swoje frustracje a ja tłumaczyłam sobie wszystko jego sytuacją. Otóż to jest własnie przykład takiego wampira, za każdym razem , gdy probowałam się odciąć-pisał , dzwonił, stał pod blokiem prosząc o pomoc, o spotkanie. Nie mialam serca jemu odmowic. Jednak za moimi plecami spotykal sie z innymi kobietami, zerwalam wszelkie kontakty-to winę zwalił na mnie,ze nie potrfailam go zatrzymac przy sobie. Ewidenetna manipulacja!!! po kazdym spotkaniu czulam się wycięnczona, w lustrze widzialam zmeczenie, nawet zmarszczki (zaczelam palic papierosy ze stresu). Dziewczyny, nie pozwolcie sobie wejsc na glowe taim mezczyznom. To najgorsze co moze byc, w chwili wycofania wracaja , jak boomerang, przepraszaja, prosza o wybaczenie, mowia,ze tesknia i kochaja a pozniej historia sie powtarza. Byłam bardzo pozytywna kobieta, pelną wigoru, dzis po 9mcach takiej wyniszczajacej relacji staram sie dojsc do pionu, zablokowalam jego numer i znajduje w sobie sile, by powiedziec nie. badzcie czujne.

 4. Dopóki nie spotkałam wampira energetycznego na swojej drodze, nie znałam tego pojęcia.. baa.. mogłam w t o nie wierzyć. Na szczęście zakończyłam tą znajomość z wampirzycą 🙂

 5. Ja staram się omijać takich ludzi Niestety odbieram bodźce i nastrój innych osób Jakos tak mam ,ale też wiem ,że oni mają problem Staram się być miła i dyskretnie się wycofać żeby nie dać się sprowokować Wolę otaczać się pogodnymi ludźmi takimi bezinteresownie i po prostu przyjaznymi dla środowiska ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj