Podobno pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela, a trzeci dla siebie. Dlaczego? Bo bardzo trudno uniknąć błędów podczas aranżacji. Oto najczęściej wymieniane.
Pusta działka. Zasadź drzewa
Gdy budujesz dom, masz już projekt i wiesz, jak wszystko będzie umiejscowione na działce…idź do sklepu ogrodniczego i kup drzewka, krzewa (jeśli oczywiście chcesz je mieć). Dlaczego?
Odpowiedź jest prosta. Drzewa potrzebują czasu do wzrostu. Nie wszystkie się przyjmą (zdarza się). Duże okazy potrafią kosztować nawet kilka tysięcy, dlatego lepiej zrobić nasadzenia wcześniej, oszczędzając czas i pieniądze. W przeciwnym razie ryzykujemy, że po wprowadzeniu się do domu przyjdzie nam czekać kilka lat aż nasze drzewa podrosną lub…musimy się liczyć z dużo wyższymi kosztami aranżacji ogrodu.
Patrz na użyteczność a potem na wygląd
Zasada jest prosta. Po pierwsze zwracaj uwagę, czy dana rzecz jest praktyczna, następnie jak wygląda, a nie na odwrót. Dlaczego? Ponieważ niestety to, co pięknie prezentuje się w sklepie bardzo często w domu trudno utrzymać w czystości, albo jest tak wymagające w użytkowaniu, że wszelka radość z estetycznego wymiaru traci na znaczenie. Kupuj nie oczami, ale głową.
Więcej gniazdek
Mnóstwo ludzi narzeka, że zaplanowała w domu za mało gniazdek. Tymczasem to bardzo ważna sprawa, żeby było ich wystarczająco dużo. To znacząco poprawia komfort użytkowania pomieszczeń.
Warto pomyśleć, jak będziemy użytkować dane wnętrze, jak będą rozstawione meble i wtedy ustalić, gdzie mają być kontakty. Na pewno co najmniej jeden w przedpokoju! I koniecznie prąd na tarasie.
Szuflady na dole i szafki do samej góry
Miejsce na przechowywanie w domu jest na wagę złota. Warto je rozsądnie zaplanować. Dlatego często poleca się planowanie szuflad na dole oraz szafek do samej góry (uwzględniając niewielką przestrzeń zasłoniętą listwą – bo budynek może pracować po budowie).
Problematyczna czerń i biel
Agnieszka radzi: “Nigdy więcej białych paneli, czy białej podłogi -wieczne czyszczenie, czarnego blatu połyskowego i czarnego zlewu oraz czarnej baterii”. Ramona z kolei dodaje: “Najgorszym wyborem były kafelki na podłogę – pomimo że są piękne, grafitowe i na wysoki połysk….do kuchni odradzam! Wszystko na nich widać, szczególnie każda rozmazana kropelkę wody… Porażka”.
Niestety zarówno czarne jak i białe kafle – widać na nich każdy paproch. Warto poświęcić więcej czasu na odpowiedni wybór w tym zakresie. Najczęściej rozwiązaniem jest wybranie koloru pośrodku – ani zbyt ciemnego, ani zbyt jasnego. I nigdy białych fug!
Wniosek? Podłogi jasne, ale nie białe. Ryzykowne są kafle błyszczące Co jeszcze w temacie kolorów w domu? Zuza odradza meble wenge, poleca jaśniejsze odcienie. A Asia przestrzega przed czarną płytą gazową, której czyszczenie jest szalenie wymagające, plamy zostają nawet po…wodzie.
Głębokie szafy z półkami
Sabina radzi: “Żadnych głębokich szaf z półkami, dwa rzędy ubrań, a z tyłu są niewidoczne i wieczny bałagan… Głębokość na jeden rząd w zupełności wystarczy a przy tym więcej miejsca w pokoju”. Z kolei szafy w przedpokoju powinny być szersze, by pomieścić okrycia wierzchnie.
A Wy, przed jakimi błędami przestrzegacie?
Warto pamiętać o tych cennych poradach. 😊
Haha, to ja właśnie popełniam niektóre błędy 🙂 Czarny blat (w macie) w kuchni, czarny zlew, czarna bateria :)) Ale za to gniazdek pod dostatkiem, bo mąż elektryk 🙂