Ból łopatki, czyli gdy oddajesz dobrowolnie swoje krzesło

4

Gdy dzieciaki uczą się w domu i zajmują miejsce matki polki, to pojawia się ból łopatki. Bo jak to matka, odda dzieciom swoje miejsce pracy, by te miały wygodniej. Ona da radę. Wytrzyma. Poduszkę podłoży pod kark i ogarnie temat. Do czasu, aż plecy dadzą znak. I zaboli łopatka. Co oznacza ten nagły ból? I jak sobie z nim radzić?

Czasami ból łopatki to coś groźnego

W moim wypadku ból barku to wynik wielogodzinnego niewygodnego siedzenia przed komputerem. Oddanie krzesła i w następstwie praca w nieodpowiednich warunkach po kilku tygodniach narodowej kwarantanny robi swoje.

Czasami jednak ból łopatki to bardzo niebezpieczny sygnał, wskazujący nawet na zawał serca. Jeśli ból pojawia się nagle, towarzyszą mu problemy z oddychaniem, ucisk w klatce piersiowej, natychmiast wezwij pomoc medyczną. Inne niepokojące objawy to nadmierne pocenie się, ból szyi i szczęki.

Kiedy na pewno do lekarza?

Jeśli ból barku to nie jedyny objaw, towarzyszy mu gorączka, tkliwość mięśni, ciepło w tym obrębie, długotrwała niemożność poruszania, konieczna jest wizyta u specjalisty.

ból łopatki

Kontuzja

Wszelkiego rodzaju bóle mogą wynikać z kontuzji, przetrenowania się, czyli nie muszą być efektem siedzącego trybu życia.

Im mamy więcej lat, tym jesteśmy na nie bardziej narażeni. Po 60 roku życia przyspiesza proces degeneracji tkanek mięśniowych w obrębie ramion. Proces ten może niestety zacząć się znacznie szybciej.

Ból łopatki, ból promieniujący

Często ból w obrębie łopatki to tak naprawdę wynik problemów w innych miejscach w ciele. Może wynikać z dysfunkcji w obrębie szyjnym, z zapalenia stawów, przepukliny dysku, itd. Najczęściej dochodzi do zapalenia, podrażnień lub uścisku ścięgien.

Ból w okolicy  łopatki może być efektem urazu, upadku na ramię, nagłego pociągnięcia za rękę.

Przy odczuwaniu bólu, warto spróbować delikatnie rozruszać bark (tu znajdziesz ćwiczenia). Można wziąć leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jeśli dyskomfort po kilku dniach nie zmaleje, konieczna jest wizyta lekarska.

Co na ból w obrębie łopatki?

W moim przypadku historia miała piękny finał. Nie były potrzebne leki. Wystarczyły ćwiczenia rozciągające i odzyskanie krzesła…Dzieciaki same oddały je, widząc, że mama też potrzebuje wygodnego miejsca do pracy. 😉

4 KOMENTARZE

  1. Siedzący tryb życia niestety nie wychodzi na zdrowie, ja gimnastykuję się dwa razy w tygodniu, ćwiczenia rozciągające lub yoga, to naprawdę pomaga, polecam 🙂

  2. Ostatnio miałam dość długo taki ból i nie mogłam sobie z nim poradzić. Samo przyszło i samo poszło i myśle że były to bóle z obecną sytuacją…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj