Czy jesteś silną kobietą?

28

Silna kobieta to nie ta, która nie płacze i nie czuje lęku. Łatwo przecież iść przez życie z zaciętą miną, gdy na niczym nam nie zależy i wszystko spływa po nas jak po kaczce. Ale stawiać czoła wyzwaniom, mimo że serce drży z przejęcia, a dłonie się pocą – to jest wyzwanie! Przezwyciężać strach i każdego dnia podnosić się po wielu upadkach – to jest siła. Siła to determinacja, konsekwentne dążenie do celu. Siła to również łzy, rozczarowania i momenty zwątpienia. To niezależność i miłość do siebie, mimo wad i błędów. Prawdziwa siła ma ludzką twarz. I ludzkie uczucia.

Ile razy wstawałaś, mimo że nie miałaś siły?

Istnieją kobiety bluszcze, które owijają się wokół innych osób i czerpią z nich siłę. Są też takie, które są podparciem i inspiracją dla innych.

Ta druga grupa kobiet też korzysta ze wsparcia i dobrego słowa bliskich. Jednak istnieje diametralna różnica między nimi – silna kobieta stoi na własnych nogach i nie obwinia innych za własne niepowodzenia. Jest niezależna i liczy przede wszystkim na siebie. Silna kobieta umie sobie poradzić nawet w najbardziej skrajnych sytuacjach, kiedy wsparcia nie ma, a sytuacja wydaje się beznadziejna.

Silnej kobiety nie zatrzyma strach przed niepowodzeniem.

Prawdziwe “fajterki” wstają z kolan, mimo licznych upadków, ciągle z równą determinacją otrzepują kolana, poprawiają korony i zasuwają dalej. W dzień często mierzą się z beznadzieją, w nocy nierzadko wyją do poduszki, przemywają oczy potężną dawką łez, ale następnego dnia wstają, zaciskają wargi i działają.

Prawdziwie silne kobiety to nie te, którym wszystko idzie jak z płatka. Wręcz przeciwnie – to kobiety umocnione przez trudne doświadczenia, porażki i beznadziejne sytuacje. Każda z nich bowiem nauczyła je czegoś nowego i umocniła w przekonaniu, że niezależnie od sytuacji – da sobie radę.

Ile razy robiłaś coś, choć inni nie wierzyli, że Ci się uda?

Silna kobieta to również ta, która często walczy ze światem. Wyłamuje się. Nie zgadza na łatwiejsze opcje. Wybiera trudniejszą, ale tę właściwą drogę.

Dlatego niestety często spotyka się z oporem, a nawet wprost wyrażoną niechęcią. Bo jej postawa budzi zdziwienie, a także wywołuje wyrzuty sumienia. Inni patrzą i widzą, że jednak się da, mimo że nie mieli wystarczającej wiary, by to uwzględnić w swoim planie na życie.

” Kiedy ucichnie sztorm, nie będziesz pamiętała, jak go przeszłaś i jak to się stało, że przetrwałaś. Właściwie nie będziesz nawet pewna czy to już naprawdę koniec, ale o jednym możesz być absolutnie przekonana – gdy pokonasz nawałnicę, nie będziesz już tą samą osobą, którą byłaś, zanim nadszedł sztorm. O to właśnie chodzi w sztormach”. Haruki Murakami
silna kobieta

Silne kobiety w słabych ludziach często wzbudzają agresję. To dlatego, że trudno patrzeć na kogoś, kto przypomina, jak wiele błędów się popełniło i że tak często wybierało się lenistwo…

Silna kobieta wybiera mniej oczywistą drogę. Zamiast iść z tłumem, przemierza nowe szlaki.  A to często budzi lęk i niechęć w innych.

Silna kobieta potrafi odejść, bo się szanuje

Silna kobieta to nie tylko ta, która odważnie stawia czoła nowym sytuacjom, ma opanowane do perfekcji wychodzenie ze strefy komfortu, to przede wszystkim osoba, która potrafi odpuścić.

Ma szacunek do siebie, dlatego odchodzi z miejsc, w których nie czuje się dobrze, rezygnuje z  relacji, które ją niszczą. Choć to nierzadko wywołuje ból tak duży, że trudno go przetrwać, to wie, że to jedyna droga, by przetrwać.

Silna kobieta kocha siebie

Nie jest łatwo prawdziwie pokochać siebie. Jest jeszcze trudniej, gdy nawalamy, popełniamy głupie błędy, które potem trudno sobie wybaczyć. Silna kobieta kocha siebie, mimo wszystko, mimo niedoskonałości i poczucia, że choćby chciała, nie osiągnie poziomu doskonałości.

Silna kobieta umie wybaczać innym, ale przede wszystkim sobie.

Nie boi się okazywać emocji

Silna kobieta nie nosi masek, nie musi udawać kogoś, kim nie jest. Nie boi się własnych emocji i daje przyzwolenie innym do okazania smutku, niezadowolenia, czy rozgoryczenia. Dlaczego? Bo wie, że na dłuższą metę ukrywanie uczuć jest dużo gorszą opcją niż asertywne wyrażanie ich.

Silna kobieta wie, że dobroć to nie słabość

Rozpychanie się łokciami? Chodzenie po trupach do celu? To nie jest siła! To strach przed konkurencją i brak pewności siebie.

Prawdziwie silna kobieta nie podkłada kłód, nie podcina innym skrzydeł. Ona wie, że inni nie stanowią dla niej zagrożenia, ale pozytywną dawkę inspiracji.

“Dobre słowa są krótkie i łatwe do wypowiedzenia, ale ich echa są naprawdę nieskończone” Matka Teresa

Silna kobieta daleka jest od myślenia, że szczerość jest naiwna, a dobroć przereklamowana. Silna kobieta ma klasę i wyróżnia się wysoką empatię. To osoba dojrzała emocjonalnie, która nie musi krzywdzić innych, by poczuć się lepiej.

Silna kobieta promieniuje mądrością, życzliwością i optymizmem. Nie bazuje na szczęściu zbudowanym przez innych. Ona sama je tworzy.

28 KOMENTARZE

 1. Święta prawda. Silne, asertywne osoby nie są dobrze postrzegane przez otoczenie. Za to otoczenie chętnie korzysta z ich siły, wykorzystując na wszelkie sposoby.

  • Bardzo ciekawy tekst.Mysle,ze jestem zimna kobieta. Nie boje sie odejsc z relacji,w ktorej ktos mnie nie szanuje.Nie zalezy mi na bogactwie i kategoriowaniu ludzi.Znam swoja wartosc,ciagle sie ulepszam,ciagle sie czegos ucze,jestem ciekawa swiata i ludzi.Jestem optymistka i nie udaje.Lubie gre ale w atmosferze szacunku i wzajemnego zrozumienia.Nie lubie konkurencji szukam wszedzie inspiracji.Pozdrawiam a Cannes.Iwona??

 2. Myślę, że jestem silną kobietą, staram się uczyć na błędach i nawet, gdy coś przykrego się zdarza, to się nie poddaję 🙂 Mam nadzieję, że moje córki też takie będą 🙂

 3. Nie wiem czy mogę powiedzieć że jestem silną kobietą, ale wiem że dużo się uczę i czym bardziej dostaje w dupę, tym jestem silniejsza. A tu za granica można się tego bardzo mocno nauczyć …

 4. Teraz wiem, że tak. Jestem silna. Nie raz pewnie popełnię błąd i upadnę, ale się podniosę i będę szła na przód. Mam dla kogo- przede wszystkim dla siebie i swoich dzieci. Umiem wybaczać, uczyć się na błędach i być konsekwetna.

 5. Moge sie okreslic kobieta silna tak pol na pol ;-). Mam chyba wiecej sily w sobie, niz mi sie wydaje. Zreszta wiekszosc kobiet ma, ale nie zdaje sobie z tego sprawy. Czesto wlasnie jestem nierozumiana i moje poglady czy zachowanie potrafia wywolac agresje, bo mysle inaczej. Nie mam dzieci, bo nie chce. Nie mam slubu koscielnego i wesela, bo o tym nie marzylam. Bylam za to wszystko krytykowana, do tej pory bywam. Ale nie slucham i robie swoje. Nie mszcze sie na ludziach, wybaczam, pomagam gdy trzeba. Jak nie podoba mi sie znajomosc, bo jest w niej cos niezdrowego, odchodze. Ludzie, zyjcie po swojemu. Nie bojcie sie! Chciecie rodziny- miejcie. Nie chcecie- nie miejcie. Nie dawajcie sie naciskom. Wam to zaszkodzi, inni beda sie cieszyc, bo na was wplyneli. A tak naprawde ludzie, ktorzy cos na innych wymuszaja i maja problem z “innoscia” maja ze soba problem…

 6. Dokładnie… Bycie silną kobietą (oczywiście również pomimo wielu słabości) może być trudne, męczące i czasami przykre kiedy spotykamy się z niechęcią. Ale jeśli ktoś kocha niezależność i ma odwagę iść odmienną drogą niż większość, życie objawia się niesamowitą ilością barw zakrytą dla tych, którym brak tej wewnętrznej odwagi i uporu.

 7. W różnych życiowych kryzysach z jakimi przyjdzie nam się zmieżyc zawsze znajdzie się ktoś ,ko pokażę że jesteśmy silniejsze niż nam się wydaję i damy radę to bardzo ceny gest w relacjach między ludźmi ?

 8. Jestem silna , pomimo że nie raz ryczę w poduszkę albo w wannie żeby nikt nie widział, podnoszę się i walczę o te swoje małe szczęścia…

 9. Zawsze byłam silna taką mnie ukształtowało życie posiadając te cechy które tu są wyliczone. Z tym jest mi dobrze choć na początku pisałam że czasami mnie mężczyźni się bali że taka jestem bezkompromisową. Zawsze taka byłam. Może nie okazywałam tego zawsze bo nie musiałam zylam sobie spokojnie i nie musiałam być taka wychowując małe dzieci.

 10. ” co Nas nie zabije to wzmocni ” Stąd się biorą silne kobiety.
  Tylko gorzej jak wszyscy obok uważają że dasz radę z wszystkim i z wszystkimi bo jesteś silna .

 11. Jestem chłopakiem, ale też jestem w tej grupie. Jestem w tej grupie, w tym sensie że wiem iż jest to artykuł skierowany do kobiet. Aczkolwiek są trzy powody, które sprawiły że go przeczytałem.
  1. Bardzo dobry tekst.
  2. Jak już napisałem powyżej, ja też jestem silny.
  3. Po prostu lubię czytać artykuły dla kobiet, lubię je i mnie interesują.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj