7 oznak, że jesteś dojrzała emocjonalnie

26

Przeciętna kobieta dojrzewa emocjonalnie w wieku 32 lat. Mężczyzna aż 11 lat później, bo w wieku 43 lat. Tak przynajmniej twierdzą naukowcy. Po czym można poznać, że jesteś dojrzała emocjonalnie? Szczególnie w świecie sprzyjającym niedojrzałości emocjonalnej?

Dojrzała emocjonalnie osoba nie szuka wybawcy

Jesteśmy ludźmi, istotami społecznymi. Do szczęścia potrzebujemy innych, jednak w wydaniu takim, jaki odpowiada naszemu temperamentowi. Czasami niezbędne są nam kontakty codzienne i intensywne, innym razem wolimy ciszę i spokój.

Bliskie osoby nie są jednak potrzebne po to, by rekompensować nam braki, usuwać nasze wady, dopełniać nas. Potrzebujemy ich, by dzielić codzienność, radości i smutki, by się inspirować i wspierać.

Gdy jesteśmy dojrzałe emocjonalnie, wiemy już, że mężczyzna to nie bohater na białym koniu. Rozumiemy, że to taki sam człowiek jak my, niedoskonały, z przywarami, czasami zagubiony. 

Nie czujemy się połówką pomarańczy, która potrzebuje kogoś, kto pozwoli stać się jej całością. Jesteśmy całe, kompletne i dzięki temu możemy budować wartościowe relacje. Bo tylko dojrzałość emocjonalna pozwala nam zrozumieć siebie i innych.

dojrzała emocjonalnie osoba

Dojrzała emocjonalnie osoba jest pogodzona z przeszłością

Dojrzała emocjonalnie osoba docenia przeszłość. Choć czasami bywała ona trudna, wie, że to właśnie ona ją ukształtowała. To dzięki niej jest obecną wersją siebie.

Wie też, że to, co minęło nie wróci, a przyszłość nie do końca zależy od nas. Najważniejsza jest teraźniejszość. Mamy wpływ tylko na nią.

Realne spoglądanie na rodziców

Dojrzała emocjonalnie osoba odcięła pępowinę. Nie jest uzależniona od rodziców. Nie czuje potrzeby, by żyć dokładnie tak, jak oni tego wymagają. Umie podejmować samodzielne decyzje.

Na rodziców nie spogląda ani jak na Bogów, ani jak na winnych wszystkich problemów. Ma realne, uczciwe zdanie na ich temat. Zrozumiała już bowiem, że mama czy tata to tylko ludzie, z wadami i ograniczeniami.

Dojrzała emocjonalnie osoba rozwija się dla siebie

Dojrzałość emocjonalna przychodzi wtedy, kiedy wiesz już, że żyjesz dla siebie i dla innych. Każdy dzień, każde wyzwanie i porażka to lekcja od losu, nie kara, okazja, by odegrać się na znienawidzonej teściowej czy nielubianej koleżance. Gdy jesteś dojrzała emocjonalnie, wiesz, że nie musisz niczego udowadniać innym. Nie musisz też rozwijać się po to, by ścigać się, być lepszą od rówieśniczek. Konkurujesz, to jasne, ale sama ze sobą.

Robisz wszystko, by każdego następnego dnia być lepszą wersją siebie.

Dojrzała emocjonalnie osoba przeżywa…

Nie da się odczuwać pełnej radości, nie doświadczając smutku. Nie poznamy smaku sukcesu, gdy nie doświadczy nas goryczy porażki. Nie ma emocji złych i dobrych, są emocje trudne i przyjemne. Jednak wszystkie są nam bardzo potrzebne, by doświadczać życia w pełni.

Dojrzała emocjonalnie osoba pozwala sobie na wszystkie uczucia. Zna je, rozumie i rozpoznaje. Umie wyrażać je w asertywny sposób. Panuje nad nimi, wyróżnia się niezwykłą samoświadomością.

Dojrzała emocjonalnie osoba umie przebaczyć

Przebaczyć to nie to samo co zapomnieć. Przebacza się nie z myślą o osobie, która nas zdradziła, przebacza się dla siebie. Gorycz i rozczarowanie bywają tak potężne, że potrafią nas trzymać przez lata.

I zadbać o siebie

Ściśle z dojrzałością emocjonalną wiąże się asertywność, a z nią umiejętność dbania o siebie. Osoba dojrzała emocjonalnie wie, czym jest zdrowy egoizm. Umie odmówić, bo rozumie, że jeśli sama się nie uszanuje nikt inny tego nie zrobi za nią.

26 KOMENTARZE

 1. Z tym przebaczaniem i rozczarowaniem u mnie jest chyba najgorzej… kilka razy się bardzo przejechałam, na początku przebaczałam a teraz nie potrafię, jest mi bardzo ale to bardzo cieżko…

 2. no cóż średnia u mężczyzn chyba jest zaniżona;D
  choć z drugiej strony to i niektórym babkom można zarzucić niedojrzałość i w późniejszym wieku
  a wszytko zależy od charakteru
  Pozdrawiam serdecznie

 3. U mnie brakuje jeszcze wyleczyć się z „udowadniania komuś czegoś” i wychodzi na to że jest finał 🙂
  A co do wizji faceta „księcia na białym koniu” zauważyłam że w okolicach wieku szkoły średniej to jest wtedy wyznacznik sukcesu, albo masz faceta albo jesteś zerem. Po latach na szczęście to ludziom mija 🙂

 4. Czytam kolejny Twój post, bardzo podoba mi się Twój blog. Na prawde dobrze piszesz. Na pewno będę tu częsciej zaglądać. Przydatne i mądre posty, które każdemu się przydadzą.
  Właśnie takie blogi lubię. Pozdrawiam

 5. tylko zdrada wymaga przebaczenia?
  ale intencja czynu bardzo mi się podoba – przebaczanie dla siebie.
  do tego faktycznie trzeba dorosnąć. zapieczone żale często rosną szybciej od chwastów.

 6. Super post. Każda kobieta musi sama przed sobą potwierdzić czy jest emocjonalnie dojrzałą osobą. Każdy dojrzewa inaczej. Życie osobiste decyduje jak sobie poradziłaS z takim czy innym problemem. 32 lata to trochę za wcześnie aby to stwierdzić. Rownouprawnienie dla kobiet i mężczyzn 45 lat. Pozdrawiam

 7. Ja właśnie w kwietniu bd obchodzić 32urodziny i coraz bardziej patrzę na wszystko dojrzalszym okiem. Jestem przerażona jaka głupia „bylam

 8. Według opisu to już mam cały pakiet, może z przebaczaniem jest mały zgrzyt,podobmo skorpiony są bardzo pamietliwe i tu się zgadzam ale i mam świadomość że negatywne emocje mnie niszczą.

 9. Widząc retrospektywnie moje dotychczasowe życie… Coś w tym jest. 32 – od tego czasu „zaczęło” się moje prawdziwe, spełnione życie.🤗

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj