Szacuje się, że aż 23% studentów to osoby starsze niż wskazuje na to „przepisowy” wiek na studia. Już nawet co czwarty student może mieć więcej niż dwadzieścia kilka lat. Bardzo często na kształcenie decydują się osoby mocno po czterdziestce. Gołym okiem widać zmian! Już nie myślimy, że czterdzieści lat to za późno. Przekonanie to było powszechne w przypadku osób z wcześniejszych pokoleń. Dzisiaj wiemy, że nic nie jest bardziej pewne w życiu niż zmiana i nic nie jest tak ważne, jak potrzeba ciągłego doskonalenia się. Zresztą dzisiaj wprost i głośno, a do tego powszechnie mówi się o tak zwanym life long learning skills, czyli o potrzebie ustawicznego kształcenia i zdobywania nowych umiejętności.
Dostosuj się lub…odpadnij
Świat nie wygląda już tak jak dawniej. Rzeczywistość błyskawicznie się zmienia. To, co wydawało się pewne, już takie nie jest. Nawet solidne fundamenty są niewystarczające. Wszystko ciągle ulega rozpadowi i tworzeniu na nowo. Najczęściej nie możemy liczyć, że wybrana ścieżka kariery będzie z nami cały czas, że jeden kierunek będzie już do końca. Wygodne rozgoszczenie się w jednym obszarze to już przeszłość. Obecnie zamiast wzrostu w formie linii prostej, nasze życie i rozwój przypomina spiralę, docelowo jest coraz wyżej i lepiej, ale po drodze musimy się przygotować na kilka upadków i utraty poziomu, do którego przywykliśmy. Każdy kryzys wymaga zmian, dostosowania się. Rzeczywistość zmienia się ustawicznie. I ci, którzy chcą przetrwać, muszą umieć się odnaleźć. W tym ujęciu studiowanie jest formą dostosowania się.
Wiele możliwości. Czy da się studiować dziennie po 40?
Studiowanie dzienne po 40 jest oczywiście możliwe. To dlatego, że forma studiowania się zmienia. Obecnie jest więcej miejsc na uczelniach niż studentów, stąd dużo łatwiej się dostać na pewne kierunki niż jeszcze dwadzieścia lat temu, gdy obecni czterdziestolatkowie próbowali to zrobić tuż po szkole średniej. Oczywiście nadal niektóre kierunki są mocno oblegane, obecnie jednak rzeczywistość studencka wygląda tak, że kto chce, to się na studia dostanie, również na studia dziennie.
Od razu pojawia się pytanie, jak połączyć studiowanie z pracą? Jest to oczywiście możliwe, zwłaszcza przy elastycznym trybie pracy. Niekiedy zajęcia na uczelni odbywają się tylko dwa razy w tygodniu, pozostałe dni są wolne. Dzięki temu zarówno młode osoby, jak i dojrzałe mogą połączyć naukę z zarabianiem pieniędzy.
Warto wziąć to pod uwagę. Nie zawsze jedyna opcja to płatne studia zaoczne, czasami korzystne jest złożenie papierów na studia dzienne.
Inna forma niż zaoczne studia, to studia wieczorowe, hybrydowe, czy całkowicie zdalne. Dzisiaj jest mnóstwo możliwości. Warto je wykorzystać.
Jak studiować po 40?
Studia po 40 nie muszą być formą kształcenia dziennego. Nie trzeba też decydować się na studia licencjackie, czy magisterskie. Można wybrać z bardzo szerokiej oferty studiów podyplomowych, które gwarantują dość szybkie, bo po dwóch czy czterech semestrach zdobycie nowych kompetencji.
To nie tylko nauka
Studiowanie w dojrzałym wieku niesie mnóstwo korzyści. Nie tylko pozwala nam się kształcić i zdobywać nowe umiejętności. Pomaga także odświeżyć i „odmłodzić głowę”. Jest doskonałą formą zdobywania nowych kontaktów i znajomości. Dzięki studiowaniu przełamujemy rutynę, dla wielu ta forma kształcenia jest doskonałą inwestycją w dobre samopoczucie, a nawet metodą odmładzania się. Mózg potrzebuje wyzwań. Studia umożliwiają „odkurzenie szarych komórek”, są świetną formą inwestycji w siebie.
Dlaczego warto?
Czterdzieste urodziny to czas podsumować. To moment, kiedy nierzadko podejmujemy decyzję na nowo. Niekiedy wracamy do pasji sprzed lat, decydujemy się zrealizować plan, który wcześniej nie wypalił, Ustabilizowana sytuacja życiowa, dzieci, które rosną, stają się coraz bardziej samodzielne, to wszystko daje możliwość zwrócenia się ku sobie. Po analizie stanu aktualnego i zauważeniu, jak mocno doskwiera nam głód wiedzy wiele kobiet dochodzi do wniosku, że to ma sens, że droga kształcenia jest tym, co chcą dla siebie. Można zacząć robić to, na co wcześniej nie było czasu. Spełnić marzenia. Nie dać się myśleniu, że nie warto i że to nie ma sensu.
Nawet jeśli potrzeba na to czasu, to czas i tak minie. Różnica polega na tym, czy go dobrze wykorzystasz.
Jak wskazują wykładowcy, student po czterdziestce ma tę przewagę nad młodszym studentem, że dokładnie wie, czego chce. Jest w danym miejscu, bo jest to dla niego ważne. Jego wysoka świadomość i dojrzałość są ogromnym atutem.
Warto studiować, żeby się rozwijać. Nawet jeśli z jakiegoś powodu zdobyta wiedza nie zostanie wykorzystana, to nigdy nie idzie ona na marne. Zawsze niesie za sobą pewną wartość. Dzięki niej spędzamy czas w wartościowy sposób. To dobry pomysł, zwłaszcza jeśli zamiast niego miałybyśmy spędzać bezmyślnie czas przed telewizorem, czy leżąc i jedząc chipsy na kanapie.
Czy po 40 możesz studiować dziennie?
- Tak, po 40 możesz podjąć studia dziennie.
- Rekrutacja odbywa się zazwyczaj poprzez uwzględnienie ocen na maturze.
- Na niektóre studia dziennie konieczne jest napisanie i zdanie egzaminu.
- Możesz iść na studia z tak zwaną „starą maturą”.
- Obecnie dużo łatwiej dostać się na niektóre kierunki niż wtedy, kiedy rocznik czterdziestolatków zdawał maturę.
- Można studiować nawet filologię obcą, nie znając języka, czyli od podstaw.
- Studia dzienne są doskonałą formą kształcenia dla osób na własnej działalności, na urlopie wychowawczym, mających elastyczną formę pracy.
- To doskonała inwestycja w siebie.
Studia dzienne po 40 mają tę przewagę, że nie trzeba za nie płacić. Istnieje możliwość dobrego zaplanowania sobie dnia, tak, by łączyć studiowanie z pracą. Niezbędna jest jednak doskonała organizacja, wysoki poziom motywacji i świadomość, dlaczego studiujemy.
Podjęcie studiów w dojrzałym wieku pozwala się uczyć na kierunku, który uważamy za właściwy. Wcześniejsze wybory podejmowane w bardzo młodym wieku niestety często były niewłaściwe. Po latach bywa, że na wybranej ścieżce kariery czujemy się wypalone, dlatego pragniemy zmian. Nowe studia po czterdziestce nam to umożliwiają.
Bez względu na wiek, czyli również po 40, możesz liczyć na wszelkie bonusy wynikające ze studiowania – zniżki na przejazdy, zniżki w placówkach kultury, możliwość ubiegania się o stypendium naukowe, a także o wyjazd w ramach Erasmusa.