Gdy przytulamy, świat staje się piękniejszy

1

Przytulanie to witamina, której każdy z nas potrzebuje. Niezależnie od tego, ile ma lat i czym się zajmuje w życiu. Potrzebujemy bliskości jak powietrza. Gdy jej nie zyskujemy, próbujemy to rekompensować: jedzeniem, pracoholizmem, nadmierną dbałością o sylwetkę. Gdy nie zyskujemy bliskości swojej drugiej połówki, to wielu kieruje swoje kroki po pierwszą połówkę, do barku, do lodówki…. Sięgamy po znieczulacze, które pozwalają zapomnieć, o tym czego brakuje i za czym człowiek tak mocno tęskni. Nie trzeba nawet o tym mówić w kontekście połówek, tu użytych celowo, do zobrazowania tej tęsknoty za czymś więcej…. Wiadomo, że każdy z nas jest pełny, tworzy całość, nie potrzebuje kogoś, kto go dookreśli, potwierdzi jego wartość. To fakt. Jednak jako gatunek społeczny, czujemy się najlepiej z ludźmi. Z siecią wsparcia, na którą możemy liczyć.

Gdy przytulamy, świat staje się piękniejszy

Przytulanie daje nam wsparcie

Czasami czujemy się zagubieni, samotni, niewystarczający…Przytulanie to potężna dawka mocy. To prosty gest, który nas uspokaja, daje wsparcie, potwierdzenie dla naszej wyjątkowości. Nie bez przyczyny wielu badaczy mówi wprost – przytulanie jest jak tlen dla nas. Jest niezbędne dla zaspokojenia podstawowych potrzeb. Potrzebne do rozwoju, do mierzenia się z wyzwaniami dnia codziennego.

Buduje poczucie wartościowych

Zdrowe poczucie wartości to przepustka do lepszego, świadomego życia. Pozwala realizować się na każdym obszarze – czy to zawodowym, czy prywatnym. Przytulanie wzmacnia nasze poczucie wartości.

Gdy go nam brakuje, czujemy się mniej ważni i kochani. Niestety nierzadko szukamy atencji na siłę. Staramy się zwrócić na siebie uwagę wyglądem, zachowaniem, osiągnięciami. Nierzadko decydujemy się na relacje, które zamiast dawać wsparcie, żerują na naszym poczuciu wartości, jeszcze bardziej je osłabiając.

Nie tylko dla dzieci

Przeprowadzono mnóstwo badań, które potwierdziły, że dziecku nie wystarczy jedzenie, picie, łóżeczko i czyste ubranko. Maluch dla zdrowia i dobrego wzrostu potrzebuje bliskości drugiego człowieka. Gdy brakuje mu przytulania, dziecko staje się nerwowe, zaniepokojone, może być apatyczne i gorzej jeść.

Przytulanie dzieci sprawia, że szybciej rosną, zdrowo się rozwijają, zdobywają poczucie bezpieczeństwa. Mogą stawać się coraz lepsze w wybranym obszarze. Mogą też błądzić, wiedzą bowiem, że nawet wtedy nie spotkają się z nadmierną krytyką. Będą akceptowane w pełni, bezwarunkowo.

Jako dorośli pod wieloma względami tęsknimy do tego czasu pełnego bezpieczeństwa. To dlatego intuicyjnie zwijamy się w kłębek, gdy nam źle, otaczamy się ramionami, tak, jakbyśmy same siebie chciały przytulić. Kładziemy się w pozycji embrionalnej, lubimy słuchać szumu morza, który nas uspokaja. Najpewniej dlatego, że podświadomie ten jednostajny dźwięk przypomina nam odgłosy słyszane z brzucha mamy.

Przytulanie uspokaja

Przytulanie uspokaja, odstresowuje. Pozwala pozbyć się nadmiaru adrenaliny i kortyzolu. Błyskawicznie wydzielany jest hormon szczęścia endorfina oraz hormon przywiązania – oksytocyna. Czujemy, jak nasze ciało się rozluźnia, mięśnie stają się bardziej plastyczne, zmniejsza się stopień napięcia, nasze nerwy zostają ukojone, oddech się uspokaja, a myśli stają się jaśniejsze.

Przytulanie ogranicza poziom lęku, zwiększa nasze poczucie pewności i sprawstwa. Dzięki przytulaniu możemy obniżyć zbyt wysokie ciśnienie krwi i ustabilizować tętno. Niektóre badania wskazują nawet, że przytulanie może mieć pozytywny wpływ na działanie układu odporności, znacząco zmniejszając ryzyko wystąpienia wielu chorób. To dlatego, że podczas przytulania spada ilość prozapalnych cytokin.

Istnieją też również inne wyniki badań, które sugerują, że przytulanie wydłuża życie. Pozwala znacząco zwiększyć satysfakcję w życiu. Sprawia, że nie czujemy się samotni. A samotność, sama w sobie niestety, co udowodniły badania naukowców, skraca życie.

Przytulaj się codziennie

Minimum 12 minut dziennie. Tyle czasu powinniśmy się przytulać, żeby dobrze się czuć. Młodsze dzieci zazwyczaj potrzebują znacznie więcej. Zapotrzebowanie na przytulanie to również kwestia bardzo indywidualna. Powyższa wartość to absolutne minimum. 12 minut to tyle, ile potrzebujemy, by zachować zdrowie i dobre samopoczucie. To tyle, ile potrzeba, żebyśmy stały się milsze dla świata. Czuły się piękniejsze i kochane.

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj