Czy krem intensywnie nawilżający naprawdę jest potrzebny?
Jedno jest pewne: ze starzeniem skóry każdy z nas prędzej czy później będzie musiał się zmierzyć. Przyczyny tego procesu można podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne: te pierwsze związane są z właśnie wewnętrznymi i indywidualnymi dla nas czynnikami genetycznymi; te drugie to podatność na czynniki środowiskowe. Do czynników wewnętrznych należą również wszelakie zmiany hormonalne, na przykład związane z menopauzą. Wyraźny spadek poziomu hormonów żeńskich – estrogenów i progesteronu – doprowadza wówczas do atrofii skóry, jej nadmiernej suchości i wiotkości oraz wielu towarzyszących im dolegliwości. Niektóre panie niestety dopiero wtedy przypominają sobie o konieczności dbania o skórę. Tymczasem może być za późno: tak naprawdę pierwsze procesy związane ze starzeniem się skóry mają miejsce już około 25-30 roku życia. Ich ślady będą widoczne dopiero za kilka lat – ale już wtedy należy im przeciwdziałać, stosując odpowiednią ochronę przed słońcem i preparaty pielęgnacyjne. A to nie wszystko: dochodzą jeszcze zewnętrzne przyczyny starzenia się, takie jak mimika, fotostarzenie (pod wpływem promieniowania UV, na które jesteśmy narażeni cały rok – a nie tylko latem, jak sądzą niektórzy), stres, przyjmowane leki czy zanieczyszczenie środowiska. Przesuszona skóra jest zaś jak kartka papieru – widać na niej wszystkie bruzdy i zmarszczki pozostawione przez czas. Stąd potrzebna jest idealnie dobrana pielęgnacja w postaci dobrego kremu intensywnie nawilżającego.
Pierwsze objawy starzenia się skóry
Jak skóra sygnalizuje pierwsze oznaki upływu czasu? Najczęściej przesuszeniem. Prawie 100 proc. populacji po 60. roku życia ma skórę suchą. Wydzielanie łoju i potu również znacząco się zmniejsza: o ponad 50% u kobiet i o około 20% u mężczyzn. Zanikające gruczoły łojowe doprowadzają do osłabienia naturalnego płaszcza lipidowego chroniącego skórę przed negatywnymi czynnikami z zewnątrz. Cera staje się szarawa, mało elastyczna i blada, a owal twarzy powoli zaczyna opadać – rysy stają się przez to mniej wyraziste. Zazwyczaj dopiero potem pojawiają się zmarszczki – powierzchowne „kurze łapki” w okolicy oczodołów i głębokie bruzdy w dolnej części twarzy, przy ustach, policzkach i czole. Jednak zmarszczkom zdecydowanie lepiej zapobiegać: te które powstały, są bowiem znacznie trudniejsze do zniwelowania.
Skóra sucha – jak ją pielęgnować?
Dzięki rozwojowi kosmetologii w ostatnich latach wiemy coraz więcej na temat tego, jak można pielęgnować przesuszoną skórę, zapobiegając jednocześnie oznakom starzenia się i sprawiając, by pojawiły się one jak najpóźniej. Naukowcy zwracają uwagę między innymi na dietę bogatą w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na zachowanie elastyczności skóry. Do ratowania nadwątlonej czasem skóry wykorzystywane są również fitoestrogeny, zarówno w praktyce pielęgnacyjnej, jak i zastępczej terapii hormonalnej w przypadku kobiet po okresie menopauzy. Badacze zwracają również uwagę na miedź, która wpływa na tworzenie się melaniny i kolagenu. Popularne jest również stosowanie w kosmetologii kwasu hialuronowego. Jak jednak wybrać kosmetyk idealny? Eksperci od dermatologii zalecają, by ocenić preparat pod kilkoma konkretnymi względami. Krem intensywnie nawilżający powinien pozostawiać na powierzchni skóry warstwę okluzyjną zmniejszającą TEWL (mechanizm „uciekania” wody z naskórka), ale nie może być to blokująca ten proces całkowicie okluzja ciągła. Powinien zawierać w sobie hydrofobowe emolienty, jak i składniki hydrofilowe. Wreszcie – powinien w miarę możliwości ograniczać przepuszczalność bariery naskórkowej. Dzięki temu, możemy mieć pewność, że nasza skóra jest należycie chroniona.
Iwostin Sensitia krem nawilżający – czy warto po niego sięgnąć?
Oferta dermokosmetyków jest wyjątkowo szeroka. Na aptecznej półce warto jednak zwrócić uwagę na Iwostin Sensitia. Iwostin Sensitia to krem intensywnie nawilżający do skóry wyjątkowo suchej i wrażliwej. Testowany aplikacyjnie i aparaturowo, posiada gamę składników wyjątkowo przydatnych w regeneracji suchej skóry. Na przykład unikalny kompleks substancji aktywnych PREREGEN ® PF działa na dwóch poziomach: regeneruje i łagodzi podrażnienia, dzięki proteinom sojowym, wykazującym działanie nawilżające i odżywcze. Wzmacnia więc skórę tak, by była odporna na spadki kondycji i mechanizmy starzenia się. Dodatkowo, na drugim poziomie, PREREGEN ® PF tworzy warstwę ochronną, która minimalizuje działanie czynników zewnętrznych negatywnie wpływających na stan naszej skóry: przykładowo promieniowania UV, zanieczyszczeń czy suchości powietrza. Oprócz tego nietypowego kompleksu składników aktywnych, krem nawilżający Iwostin Sensitia zawiera też witaminę E w stężeniu 1%: taka dawka działa antyoksydacyjnie, ujędrnia skórę oraz poprawia jej koloryt, likwidując przebarwienia i ślady po trądziku. Paradoksalnie, ten ostatni aspekt również jest ważny dla dojrzałych kobiet – po menopauzie zaczynają zanikać w skórze melanocyty, co może doprowadzić do plam barwnikowych i powstawania odbarwień. Z odpowiednim kremem intensywnie nawilżającym, który wyrównuje koloryt skóry, z pewnością łatwiej z nimi walczyć.
Iwostin – krem na naczynka. Jak zwalczyć nieestetyczne pajączki?
Często posiadaczki skóry suchej i wrażliwej walczą także z pękającymi naczynkami. Czerwone ślady przykuwają uwagę nie mniej niż zmarszczki, a borykające się z nimi kobiety nierzadko nie są w stanie zamaskować ich grubą warstwą fluidu. Tymczasem sucha cera naczynkowa również wymaga specjalnej pielęgnacji. Pomocny w tym będzie Iwostin – krem na naczynka. Iwostin Capillin, bo tak nazywa się preparat, to conocna kompleksowa pielęgnacja skóry naczynkowej i wrażliwej. Capillin zawiera w sobie koncentrat alg Aldavine, który zmniejsza widoczność naczynek, Pronalen Aesculus™ wraz z witaminą C, który wzmacnia kondycję skóry i działa przeciwrumieniowo, zmiękczający, łagodzący podrażnienia i nawilżający pantenol oraz wspomnianą już wcześniej witaminę E, która chroni przed działaniem wolnych rodników i fotostarzeniem. Iwostin Capillin również został przetestowany aplikacyjnie i aparaturowo, a badania kliniczne na grupie kobiet borykających się z problemami cery naczynkowej, potwierdziły jego skuteczność. Eksperci zwracają tu uwagę na ekstrakty z alg brązowej i czerwonej, bardzo cenione we współczesnej kosmetyce jako remedium na pękające naczynka. Capillin rozjaśnia skórę, wygładza ją i rozświetla, a uczucie ulgi pojawia się już po pierwszej aplikacji. Stosowanie go wraz z innych preparatami z linii kosmetyków do cery naczynkowej znacząco zwiększa jego efektywność. Zadbaj więc, by twoja delikatna i wrażliwa skóra otrzymała dokładnie to, czego potrzebuje, by wyglądać pięknie – i przede wszystkim, zdrowo.
Źródła:
Zegarska, B., & Woźniak, M. (2006). Przyczyny wewnątrzpochodnego starzenia się skóry. Gerontologia Polska, 14(4), 153-159.
Wojnowska, D., Juszkiewicz-Borowiec, M., & Chodorowska, G. (2006). Wpływ menopauzy na starzenie się skóry. Post Dermatol Alergol, 3, 149-156.
Kapuścińska, A., & Nowak, I. (2015). Zastosowanie fitoestrogenów w kosmetykach przeciw starzeniu się skóry. Chemik, 69(3), 154-159.
Sikorska, M., Nowicki, R., & Wilkowska, A. (2015). Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej. Alergologia Polska-Polish Journal of Allergology, 2(4), 158-161.
Tazbir, M. (2012). Kwas hialuronowy jako jedna z alternatyw w zapobieganiu starzenia się skóry. Acta Clinica et Morphologica, 15(1), 28-35.
Arct, J., & Pytkowska, K. (2009). Kosmetyki do pielęgnacji skóry suchej. Cosmetol. Today, 3, 34-37.
Gichrest B.A.: Skin aging 2003: recent advances and currentconcepts. Cutis 2003; 72: 5–10.
Jak to mówią – lepiej zapobiegać, niż leczyć 😉 Dlatego warto stosować odpowiednią pielęgnację w każdym wieku 🙂
Iwostin miałam do cery naczynkowej, byłam zadowolona 🙂
U mnie te kosmetyki kompletnie się nie sprawdziły, ale mam swoje sprawdzone 🙂
Bardzo długo używałam kremów Iwostin, tu za granicą niestety nie mam ich dostępnych i bardzo żałuje 😉