Jedna rzecz, którą powinnaś zrobić dla siebie raz w roku

6

Każda kobieta powinna dbać o siebie i robić to mądrze. Nie tylko skupiać się na tym, by mieć fantastyczny tusz do rzęs i piękne paznokcie, ale również dobre zdrowie. W tym drugim przypadku gra toczy się…o życie, które można stracić przez nieuwagę czy niewiedzę. Dlatego dzisiaj ten szalenie ważny tekst. O badaniu, które każda z nas powinna wykonać przynajmniej raz w roku.

Idź do ginekologa i zrób usg

Co każda kobieta powinna zrobić dla siebie raz w roku?

Iść do ginekologa i wykonać badanie USG przezpochwowe. To jedyny sposób, by wykryć nowotwór jajnika. Choroba ta przez długi czas nie daje żadnych objawów. Dlatego nazywana jest “cichym zabójcą”. Nie obserwuje się żadnych sygnałów ostrzegawczych. Czasami pojawiają się jedynie symptomy, które można łatwo pomylić z zespołem jelita drażliwego, alergią czy po prostu objawami życia w stresie.

Rak jajnika jest bezlitosny. Rozwija się potajemnie latami, by w końcu dać znać o sobie. Dopiero wtedy, kiedy pojawiają się przerzuty w innych miejscach w ciele i leczenie jest niezmiernie trudne.

Dlaczego pisze dzisiaj właśnie o tym? Bo napisała do mnie Małgosia:

“Jestem jedną z tych osób, które to spotkało. Nawet nie wyobrażasz sobie jak straszna jest taka informacja. Nowotwór jajnika nie jest wykrywany w badaniach cytologicznych (te ukazują nowotwory szyjki macicy). Markery nie wykazują większości z nich, tylko USG dopochwowe.

rak jajnika

 

Rak, który wykrywa się zbyt późno

Początkowo raj jajnika może wywoływać:

 • odbijanie
 • wzdęcia
 • zaparcia
 • ucisk
 • poczucie pełności w podbrzuszu
 • zwiększony obwód brzucha
 • zmianę częstotliwości oddawania moczu

“W momencie, gdy sygnały są już wyraźne, niestety zostaje już niewiele życia, bo wtedy już są przerzuty do innych organów. Statystyki są bezlitosne. Niewiele kobiet dożywa 5 lat i to biorąc chemię. Niestety, tylko I i II stopień daje szansę całkowitego wyleczenia, ale trudno to połączyć z wczesnymi objawami” Małgosia

Większość kobiet, bo aż 70%, zgłasza się do lekarza, gdy nowotwór jajnika znajduje się w III lub IV stopniu zaawansowania klinicznego.

Robią to wtedy, kiedy zauważaj u siebie:

 • nerwobóle ud,
 • uczucie ucisku w jamie brzusznej,
 • nudności, wymioty,
 • brak łaknienia,
 • sporadycznie krwawienie z dróg rodnych,
 • bolesne stosunki seksualne.

Każdego roku umiera 114 tysięcy kobiet z powodu nowotworu jajnika. Tylko 10% zachorowań jest uwarunkowana genetycznie! Choroba atakuje kobiety w każdym wieku, najczęściej te między 40 a 70 rokiem życia. W Polsce rak jajnika jest szóstym co do występowania nowotworem złośliwym wśród kobiet.

Każda kobieta powinna udać się profilaktycznie raz w roku do ginekologa i wykonać badanie USG! To ważne. Żadnych wymówek!

6 KOMENTARZE

 1. Dobrze jest wybrać sobie jeden miesiąc w roku, jako miesiąc zdrowia i zrobić wszystkie badania kontrolne od A do Z, w tym własnie USG, cytologię, ale też badanie piersi. To nie jest kara, ale wspaniała możliwość na wywinięcie się śmierci.

 2. Arcyważny post!!! Kobiety często lepiej pamiętają by zadbać o zdrowie swoich najbliższych niż własne. Zwiększa się świadomość powinności wykonywania cytologii oraz badania piersi, ale USG dopochwowe… Chodzą o tym badaniu takie legendy, że aż ciarki biorą, a tymczasem może nam ono uratować życie. Ja już w tym roku po wszystkich z nich (cytologia, USG i badanie piersi), ale dorzucam jeszcze badania krwi – wiele lat krwi nie badałam i nie skończyło się to dobrze. Problem zidentyfikowany na początku jest dużo łatwiejszy i szybszy do rozwiązania, oprócz tego, że daje dużo lepsze rokowania i lepszą jakość naszego życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj