Kaszel u dziecka w nocy. Jakie są jego przyczyny i jak skutecznie pomóc maluchowi?

11
Dzieci, podobnie jak i dorośli kaszlą, kiedy w ich drogach oddechowych zalega wydzielina lub ciało obce, błona śluzowa dróg oddechowych jest podrażniona lub drogi oddechowe objął stan zapalny. Kaszel jest naturalnym odruchem organizmu. Nie uznaje się go za chorobę samą w sobie, ale za objaw infekcji lub alergii. Jakie są przyczyny suchego kaszlu u dzieci i jak skutecznie pomóc maluchowi go zwalczyć.

Suchy kaszel w nocy – co może go powodować?

Kiedy dziecko jest przeziębione, podrażnieniu ulega błona śluzowa wyściełająca tchawicę. Organizm zwalcza infekcję, wytwarzając zwiększone ilości śluzu i flegmy, które zalegają w drogach oddechowych. Kaszląc, dziecko naturalnie pozbywa się wydzieliny gromadzącej się w płucach i oskrzelach. Suchy kaszel u dziecka w nocy może świadczyć o infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych (przeziębienie lub grypa). Kiedy maluch znajduje się w pozycji leżącej, śluz ścieka po tylnej ścianie gardła, co wywołuje odruch kaszlowy. Kaszlowi infekcyjnemu towarzyszą zazwyczaj inne objawy takie jak cieknący nos, gorączka, trudności w oddychaniu. Suchy kaszel nasila się w nocy szczególnie w ciepłym pokoju o małej wilgotności. Choć najczęściej ten rodzaj kaszlu oznacza infekcję górnych dróg oddechowych, może zwiastować też zapalenie oskrzeli, a nawet płuc.

Wśród innych przyczyn suchego kaszlu wymienia się astmę – przewlekłą chorobę, w której zmienione zapalnie oskrzela uniemożliwiają swobodne oddychanie. Astma nasila się pod wpływem alergenów, takich jak kurz, pierze, sierść zwierząt i pleśń i atakuje dzieci szczególnie w nocy oraz podczas wysiłku. Oprócz suchego i męczącego kaszlu dziecko może doświadczać bólu w klatce piersiowej, a przy wdechu słychać u niego charakterystyczne świszczenie. Maluch ma trudności w nabraniu dużych ilości powietrza do płuc. Astmę leczy się przepisanymi przez alergologa lekami. Jeśli uporczywy suchy kaszel pojawia się u dziecka każdej nocy, nasila się o poranku i towarzyszy maluchowi po wysiłku, powinniśmy udać się na konsultację lekarską.

Przyczyną nocnego suchego kaszlu może być również zbyt suche powietrze w sypialni dziecka. Jeśli maluch często kaszle w sezonie grzewczym, zakręćmy grzejnik w jego pokoju, a przed snem przewietrzmy pomieszczenie.

U małych dzieci suchy kaszel może świadczyć o alergii na kurz albo pierze znajdujące się w poduszce. Jeśli kaszel ma charakter napadowy i utrudnia maluchowi spokojny wypoczynek, przenieśmy dziecko do innego pomieszczenia. Ustąpienie kaszlu w innym pokoju może oznaczać, że w sypialni dziecka znajduje się drażniący alergen.

Kaszel u dziecka w nocy – jak skutecznie pomóc maluchowi?

Suchy kaszel może być tylko objawem niegroźnej infekcji wirusowej, czyli przeziębienia. Może jednak świadczyć również o dużo poważniejszej grypie. Powtarzający się co noc kaszel wraz z dusznościami może wskazywać na astmę. Kiedy maluch kaszle, nie może spać i słabo wypoczywa. Żeby organizm poradził sobie ze zwalczeniem infekcji, dziecko musi się regenerować. Dlatego potrzebuje też skutecznego leku, który zwalczy przyczyny kaszlu. Supremin to syrop łagodzący suchy i męczący kaszel. Substancją czynną zawartą w syropie jest cytrynian butamiratu. Działa ona na ośrodkowy układ nerwowy (tak się uważa, jednak jej mechanizm nie został do końca poznany), hamując uporczywy suchy kaszel w nocy. Syrop Supremin zmniejsza też intensywność i częstotliwość kaszlu. Lek zawiera substancję bezpieczną nawet dla dzieci, bo w przeciwieństwie do preparatów z alkaloidami opioidowymi nie powoduje przyzwyczajenia ani uzależnienia. Należy do leków dobrze tolerowanych przez dorosłych i dzieci. Oprócz tego, że Supremin dla dzieci powstrzymuje odruch kaszlowy, rozkurcza też mięśnie gładkie oskrzeli i ułatwia oddychanie.

Domowe sposoby na suchy kaszel u dziecka

Kaszlący maluch martwi rodziców, zwłaszcza jeśli trudno im zdiagnozować, jakiego typu kaszel występuje u ich dziecka. Wielu opiekunów nie potrafi powiedzieć, czy kaszel jest wykrztuśny czy suchy. O ile dziecko nie gorączkuje i nie wygląda na bardzo osłabione, a mocno kaszle, możemy pomóc mu domowymi sposobami i chociaż trochę złagodzić uporczywy kaszel. Maluch najprawdopodobniej złapał przeziębienie (jeśli oprócz kaszlu ma też mocno zapchany nos), a jego organizm oczyszcza drogi oddechowe.

Żeby dziecko mogło spokojniej odpoczywać w nocy, układamy poduszki pod plecami, ramionami i głową, tak żeby znajdowały się wyżej niż reszta ciała. Dzięki temu maluch swobodniej oddycha, a wydzielina nie spływa po tylnej ścianie gardła i nie wymusza odruchu kaszlowego. Malutkiemu dziecku poniżej roku podkładamy poduszkę pod materac, na którym śpi.

Przy suchym kaszlu bardzo pomagają inhalacje. Maluch nie może jeszcze pójść do sauny, ale jego drogi oddechowe udrożnią się i nawilżą, kiedy zrobimy mu parówkę w łazience. Pomieszczenie mocno nagrzewamy, robimy dziecku gorącą kąpiel lub tylko napuszczamy do wanny bardzo ciepłej wody i siedzimy z dzieckiem w łazience przez 15 minut wieczorem i rano. Gorąca para rozluźnia klatkę piersiową i ułatwia odkrztuszanie wydzieliny. Żeby wspomóc usuwanie zalegającego w drogach oddechowych śluzu, dodatkowo oklepujemy dziecko, kładąc je na kolanach z głową niżej niż reszta ciała.

Żeby powstrzymać atak suchego kaszlu, nawilżamy sypialnię dziecka, umieszczając w niej nawilżacz powietrza. Maluch przez noc będzie oddychał dobrze nawilżonym powietrzem, a jego drogi oddechowe się oczyszczą. Rano uchylmy okno, żeby pozbyć się nagromadzonej podczas nocy wilgoci.

Kaszlące dzieci przed pójściem spać powinny dokładnie oczyścić nos z zalegającej wydzieliny. To właśnie katar powoduje nieprzyjemny suchy i męczący kaszel. Jeśli maluch nie umie jeszcze dmuchać, użyjmy najpierw roztworu soli, a następnie wyciągnijmy wydzielinę specjalnym aspiratorem.

Choć Supremin dla dzieci można podawać maluchom już od 2. r.ż., dla młodszych pomocny okaże się przygotowany w domu syrop z miodem, cytryną i cebulą. Przed snem można podać też maluchowi łyżeczkę miodu gryczanego, który pokryje błonę śluzową i powstrzyma atak suchego kaszlu. Syropów z miodem nie dajemy dzieciom młodszym niż 1 rok.

Dzieciom starszym niż 2 lata możemy posmarować klatkę piersiową maścią mentolową. Preparat w niewielkim stopniu zmniejsza kaszel, jednak ułatwia maluchowi oddychanie. Maści nie używamy u młodszych dzieciaczków, ponieważ zawarte w nich substancje mogę podrażnić drogi oddechowe i zwiększyć wydzielanie śluzu. To z kolei może utrudnić oddychanie u niemowląt i małych dzieci.

Suchy przewlekły kaszel a refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks żołądkowo-przełykowy charakteryzujący się cofaniem treści żołądkowej do przełyku, u dzieci objawia się w inny sposób niż u dorosłych. Maluchy cierpiące na GERD wymiotują i ulewają (ulewanie do 2. r.ż. jest jeszcze normą). Starsze dzieci skarżą się na ból brzucha, ucisk w klatce piersiowej i mają uczucie, że jedzenie podchodzi im do gardła. Starszaki cierpią na przewlekły kaszel, wyczuwa się u nich brzydki zapach z ust, dzieci mają chrypkę i chorują na zapalenia płuc. Im starsze dziecko, tym symptomy coraz bardziej przypominają te występujące u dorosłych.

Suchy i męczący wieczorny kaszel może być więc u dziecka oznaką refluksu. Jeśli drogi oddechowe są czyste, dziecko nie ma kataru ani żadnej zdiagnozowanej alergii, warto udać się z nim do gastroenterologa. Lekarz zleci badania, na podstawie których wykluczy inne nieprawidłowości np. w budowie układu trawiennego. Żeby pomóc maluchowi, zmieńmy jego dietę, przyzwyczajajmy go do zjadania małych posiłków i wykluczmy z jego jadłospisu cukry proste (słodycze, białe pieczywo, biały ryż).

Nocny kaszel u dziecka jest męczący nie tylko dla malucha, ale też dla jego opiekunów. Brak gorączki i innych niepokojących objawów wcale nie uspokaja rodziców. Kaszlący maluch może być tylko przeziębiony, ale kaszel może zwiastować też początek choroby astmatycznej lub świadczyć o alergii na wybrane substancje. Obserwujmy, kiedy u dziecka pojawia się suchy nocny kaszel, w jakich godzinach najbardziej się uaktywnia i jak długo trwa. Wszystkie te informacje pomogą lekarzowi postawić odpowiednią diagnozę. Nawet po zakończeniu infekcji dziecko może jeszcze kasłać nawet do dwóch tygodni.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:
  • https://www.badgut.org/information-centre/a-z-digestive-topics/children-with-reflux/
  • https://www.parents.com/health/cough/cough/
  • https://www.today.com/parents/your-little-one-sick-these-home-remedies-will-quiet-your-t73261
  • https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=146
  • https://supple.pl/s/supremin

11 KOMENTARZE

  1. Kaszel to najgorsza zmora w chorobach. Jak jeszcze mieszkałam w Pl to mój syn chorował nagminnie i kaszel miał do tego paskudny. W Norwegii moje dzieci przestały chorować Zdarza się przeziębienie i kaszel również ale mają tu bardzo skuteczne syropy i nie ma co każde przeziębienie trzeba wyleżeć 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj