Masz prawo zmienić zdanie. Tylko czy masz odwagę?

1

Nie lubimy zmieniać zdania. Jest coś w nas takiego, co każe nam trzymać się pierwszej wybranej opcji. W sumie nie wiadomo dlaczego. Może dlatego, by wierzyć, że od początku wybrałyśmy dobrze. I w jakimś sensie nie przyznawać się do błędu. Jednak zmiana zdania to nic złego. Czasami nawet to jedyna dobra opcja.

zmiana zdania

Dlaczego tak trudno zmienić zdanie? Przez emocje

Wszystko przez emocje. Mamy bardzo osobiste podejście do własnych opinii. To dlatego, że uważamy, że one nas określają, przyporządkowują do danej grupy. Często nie liczą się przedstawiane nam fakty. Nie słuchamy wyjaśnień. Zamykamy się na logiczne przesłanki. Nie chcemy mieć wątpliwości. Bronimy status quo, bo tak nam wygodniej. Mamy do niego bardzo osobiste podejście.

Z uwagi na wygodę

Jako ludzie nie lubimy zmiany. Ta wymaga poświęcenia, wyjścia od tego, co dobrze poznane i skierowanie się w nieznane. A to powoduje lęk, wątpliwości w swoje siły i możliwości.

Zmiana zdania pociąga za sobą wielki wysiłek, a nawet osobiste straty, dlatego nawet jeśli logicznie byłoby zmienić zdanie, nie robimy tego. Wolimy tkwić w tym, co wcześniej.

Badacze zauważają, że z uwagi na wygodę i potrzebę potwierdzania słuszności swojego pierwotnego wyboru znajdujemy argumenty, które go potwierdzają, a odrzucamy te, które mu przeczą.

Dysonans poznawczy

Zmianie decyzji nie pomaga także tak zwany dysonans poznawczy. Na czym on polega? Na uzyskaniu dodatkowych informacji, które przeczą naszej pierwotnej tezie, przekonaniu. Jego siła tkwi w mechanizmie obronnym, by nie zmieniać pierwotnego stanowiska. Odrzucamy to, co nowe, zamiast wziąć to pod analizę i zastanowić się, czy nasze stanowisko jest słuszne. Bo może coś się zmieniło i warto po prostu zweryfikować swoje poglądy?

To dlatego ludzie tak łatwo zamykają się na nowe fakty, odrzucają prawdy, tylko po to, by tkwić w swoim przekonaniu i nie zmieniać zdania.

 

Trudno się wyłamać w swojej społeczności

Jako istoty społeczne działamy stadnie. Obserwujemy innych i postępujemy jak oni.

Dlaczego?

Bo gdzieś głęboko w sercu nosimy przekonanie o mądrości grupy. Nasze instynkty wskazują, że warto trzymać się razem. Udowadniają to liczne badania, które pokazują, że ludzie postępują tak, jak inni – nawet jeśli danego zachowania nie rozumieją lub uważają je za nielogiczne.

Postępujemy jak inni, bo boimy się wykluczenia i napiętnowania. Nawet jeśli nie jest to logiczne. To większość decyduje, a niekoniecznie mądrzejsza mniejszość.

Jak zmienić zdanie?

Istnieją dwie prawdy na temat zmiany zdania.

Po pierwsze – im bardziej ktoś chce Cię przekonać do zmiany Twojego zdania, tym bardziej jest niepewny własnego poglądu. I tu uwaga. Chodzi o kwestie podstawowe, nie wagi “ogromnej”, bo w ich przypadku walka o zmianę Twojego zdania może być walką “o wszystko”. Wtedy osoba o innych poglądach robi wszystko, by przekazać ważny przekaz innym. Jednak…robi to źle. Bo….

Po drugie – najłatwiej i najszybciej jesteśmy w stanie zmienić zdanie, gdy podchodzimy do tematu spokojnie. Rozmawiamy w miłej atmosferze, nie czujemy się przymuszani i naciskani. Pozostawia się nam możliwość weryfikacji własnych poglądów.

Chodzi o to, aby słuchać, a nie na siłę starać się zmienić poglądy drugiej osoby.

Zmiana zdania jest trudna. Czasami jest jednak konieczna.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj