Okres okołomenopauzalny może trwać wiele lat…Zaczyna się już po 40!

9

Menopauza to dla wielu kobiet piekło*. Okazuje się jednak, że jest coś, co sprawia, że piekło to wydaje się jeszcze bardziej przerażające… To tak zwany okres okołomenopauzalny (perimenopauza), który może zacząć się już po 40 roku życia. Wszystko z uwagi na spadki poziomu estrogenu. Jak przetrwać ten czas? I czy rzeczywiście jest się czego bać?

*o tym, że wcale nie musi tak być, za chwilę

 • Niektórzy uważają, że okres przed menopauzą i sama menopauza to trudny czas.
 • To wtedy, według niektórych, nasze ciało zaczyna nas zdradzać. Działa wbrew nam.
 • Menopauza jest trudniejsza także dlatego, że… to temat tabu. Ciemniejsza strona kobiecości. Niewiele kobiet chce o niej wprost mówić. Nie wszystkie się do niej przyznają.

Gdy jesteś w okresie przed menopauzą, możesz ciągle się irytować, chodzić wkurzona, nie widzieć sensu życia. Jesteś na emocjonalnej huśtawce, tak, jak twoje dzieci w okresie nastoletnim i mąż przeżywający KRYZYS WIEKU ŚREDNIEGO. Czujesz, że wszystko idzie “nie tak” i straciłaś poczucie kontroli.

Nowa Ty

Po 40 doświadczasz wielu zmian – emocjonalnych, ale też fizycznych. Możesz zauważać, że stajesz się po prostu inna. Tęsknisz za ciszą, spokojem, potrzebujesz więcej czasu dla siebie niż kiedykolwiek wcześniej. Denerwuje Cię, gdy ktoś marnuje Twój czas, czy gada głupoty. Już nie chcesz uczestniczyć w jakichś durnych dramatach.

Dr Joan Borysenko nazywa lata między 42 a 49 rokiem życia czasem życiowej metamorfozy wieku średniego. Właśnie wtedy kobieta zaczyna kreować w taki sposób życie, by funkcjonować w zgodzie ze swoimi najgłębszymi wartościami. Odczuwa głęboką potrzebę samorealizacji.

Po 40 jesteś pewniejsza siebie, lubisz się jak nigdy. Uważasz, że teraz jest doskonały czas dla Ciebie. I gdy tak cieszysz się tym, co przynosi los, często doświadczasz szoku. Bach. Pojawia się ona. Coś, na co nie byłaś gotowa…

Przychodzi okres okołomenopauzalny, w trakcie którego możesz doświadczać objawów podobnych do tych obserwowanych w okresie ciąży. To rodzi Twój stres i poczucie dezorientacji:

 • zaczynasz mieć problem z nieregularnymi miesiączkami,
 • Twoje piersi stają się tkliwe,
 • tyjesz,
 • pojawia się plamienie,
 • masz kołatania serca,
 • pojawiają się uderzenia gorąca.

Przedłużające się cykle miesięczne…mogą przynieść Ci jeden prosty wniosek. A co jeśli jestem w ciąży?

I gdy okazuje się, że wcale nie jesteś, z jednej strony czujesz ulgę, a z drugiej przerażenie, bo już…najprawdopodobniej nie będziesz miała dzieci. Zresztą jak dałabyś radę? Z jednej strony opiekujesz się nastoletnimi dziećmi, z drugiej martwisz się coraz szybciej starzejącymi rodzicami…

Jesteś w pięknym, ale zarazem trudnym momencie życia. I tak może być nawet przez 13 lat….! To burzliwy czas, kiedy wiele sobie uzmysłowisz, porzucasz zbędny balast i jeśli dasz sobie szansę, zakwitniesz…

Perimenopauza

Perimenopauza odnosi się do lat poprzedzających ostatnią miesiączkę. Menopauza z kolei oznacza wstrzymanie menstruacji. Faza zmian, która dotyczy tego okresu życia kobiety obejmuje od 6 do 13 lat i nazywana jest klimakterium.

W 1900 roku średnia długość życia kobiet wynosiła 48 lat. Obecnie liczy ona ponad 80 lat. Menopauza nie jest już końcem. Nie należy jej postrzegać jako coś “okropnego”. To wiosna, nowy początek w życiu każdej kobiety, po którym mamy co najmniej 30 lat życia... Po menopauzie mamy szansę się odrodzić, bardziej być sobą, pozbyć się tego, co nam przeszkadzało przez ostatnie lata.

Dużo zależy od tego, jakie będzie nasze nastawienie…i postrzeganie tego, co się dzieje.

9 KOMENTARZE

 1. Mam 49 lat . Rok temu zaczął wydłużać mi się okres. I dzięki mu za to ?. Teraz mam cykle co 3 mies nie co 3 tyg . Zaczęły się wybuchy . Nie chce brać żadnych tabletek . Rok temu zaczęłam również jeździć na rowerze.. 2 , 3 razy w tyg. Dieta . Schudłam 9 kg . Kondycja jak u nastki .?. Wybuchy zniknęły. A ja czuję się świetnie.

 2. Farmakologia przychodzi z pomocą i można zapomnieć, że wkraczamy w okres menopauzy. Do tego dieta, ćwiczenia, dobry sen, dobre życie i jest pięknie

 3. Jestem szczęściarą i cały ten okres przeszłam nie wiedzac kiedy. Żadnych dolegliwości a wręcz przeciwnie, cudne zycie bez miesiączek. Życzę wszystkim kobietkom takiego przekwitania i rozkwitania w innej, nowej rzeczywistosci.

 4. Stresowe życie i huśtawka hormonalna potrafi świat kobiety wywrócić do góry nogami .wybuchy miesiączki to pikuś w porównaniu do tętniaków .gruczolaków czy chłoniaków mózgu .Kobietki zadbajcie o spokojne życie to wszystko łatwiej przejdzie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj