Pozwól sobie na smutek i bezsilność, a potem wstań mocniejsza

7

Nie ma radości bez smutku. Nie ma szczęścia bez łez. Żeby poczuć prawdziwą ekscytację, trzeba sobie pozwolić odczuwać czasami złość w skali maksimum. Emocje można brać w pakiecie albo tłumić wszystkie. Nie ma półśrodków. Wszystko albo nic. To albo to. Dlatego trzeba akceptować wszystkie emocje, bo inaczej nie doświadczymy tak naprawdę żadnej. A trochę by było jednak szkoda..

Gdy pozwolisz sobie poczuć się gorzej, dasz sobie szansę poczuć się lepiej

“Dlaczego pozwalanie sobie na złe samopoczucie jest kluczem do dobrego samopoczucia?” Jennifer Chrisman

Niestety uczucia nie słuchają rozumu. A jeśli nawet to tylko połowicznie. Spychane głębiej, nie znikają, kumulują się i niekontrolowane wybuchają w najmniej odpowiednim momencie. Im bardziej próbujesz ukryć swoje uczucia, tym bardziej się one ujawniają. Im bardziej im zaprzeczasz, tym bardziej one Cię dotykają. To nierówna walka. Przegrywasz zawsze Ty.

Dlatego powinnaś poczuć smutek, gdy Cię on ogarnia. Dać dojść mu do głosu i zrozumieć, dlaczego do Ciebie przychodzi. Co Ci komunikuje, na co chce zwrócić Ci uwagę.

smutek

Zaakceptuj uczucia

Twoim celem nie powinno być zaprzeczanie uczuciom. Powinnaś je rozpoznać, nazwać i wyrazić. To bardzo ważne.

Zignorowane uczucia wracają w formie lęków, nerwicy, depresji. Powodują bóle somatyczne, bezsenność, problemy z koncentracją. Negatywnie wpływają na nasze samopoczucie, wiarę w siebie, a także na relacje z bliskimi osobami. Uciekanie od emocji w narkotyki, alkohol, kompulsywny seks, głodzenie się, objadanie się, samookaleczenia pokazuje ogromną destrukcyjną siłę niepozwalania sobie na pewne uczucia.

Jeśli nie akceptujemy trudnych emocji u siebie, nie akceptujemy ich również u innych. Wychowujemy dzieci  w tym samym duchu, wierząc w mit, że da się uniknąć pewnych Uczuć. To kłamstwo, które się mści na całej rodzinie, a szczególnie na bezbronnych dzieciach.

Niestety lub stety nie da się wybiórczo tłumić emocji. Tłumiąc smutek, ograniczamy też radość. Emocje są jak morskie fale, przychodzą i odchodzą w naturalny sposób. Pomagają nam wzrastać i stawać się lepszymi. Dlatego trzeba je akceptować, wszystkie bez wyjątku.

Czujesz smutek?

To normalne, każdy jest czasami smutny.

  • Wszystko z Tobą w porządku.
  • Nie musisz się naprawiać.
  • Nie walcz z emocjami. To na dłuższą metę prowadzi do większych szkód.
  • Zamiast tłumić emocje, obserwuj je i spróbuj zrozumieć, o czym Cię informują.
  • Pozwól sobie na łzy, one doskonale oczyszczają.
  • Nie ma złych uczuć, jest tylko nieodpowiednia ich ekspresja (taka, która atakuje innych).
  • Wstyd, zazdrość, smutek, zażenowanie, trach, rozpacz – to uczucia, które są częścią ludzkiej natury.
  • Nie masz wpływu, co będziesz czuć, masz wpływ na to, co zrobisz ze swoimi uczuciami.
  • Jeśli przetrawisz smutek, dasz sobie szansę na radość.

W domach rodzinnych często nie toleruje się jakiejś emocji – smutku, złości, itd. Dlatego akceptacji własnych uczuć trzeba się zazwyczaj nauczyć. Nie jest to proste, bo to często bolesna lekcja. Trzeba dać sobie przyzwolenie na pewne emocje, zwłaszcza te, których szczerze nie znosimy. To pomaga!

Możesz czuć smutek. To, że płaczesz, to nie znaczy, że użalasz się nad sobą. Możesz być bezsilna, słaba. To minie. Uczucia nie trwają wiecznie. I to największa ich zaleta. Ból emocjonalny trzeba poczuć. Jeśli go odrzucisz, on Cię wchłonie bez reszty i długo nie pozwoli się uwolnić.

Klucz do sukcesu jest prosty – nie obwiniaj się, nie krytykuj, nie atakuj, zaakceptuj, że są dni, kiedy jesteś smutna, bezsilna i “nijaka”. I to nic złego. To minie…

7 KOMENTARZE

  1. Jak to mówią co nas nie zabije to nas wzmocni, nie warto dusić w sobie smutku, czasem dobrze jest sobie popłakać nawet do filiżanki ciepłej herbaty. Są dni lepsze i są dni gorsze, ale nie ma co się łamać, trzeba poprawić cycki i iść do przodu 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj