Recepta na udane małżeństwo? Każdy musi znaleźć swoją

3

Istnieje przekonanie, że kawy nie doprawia się cukrem, a miłości małżeństwem. Są też zdania, że samo uczucie wystarczy a naprawdę oddanym partnerom nie jest potrzebny „jakiś świstek”. Istnieje mnóstwo głosów deprymujących małżeństwo. Na drugim biegunie znajdują się osoby szukające sposobu na udane małżeństwo, marzące o poczuciu stabilizacji i bezpieczeństwa i związku aż do śmierci. Czy istnieją uniwersalne rady, by zadbać o małżeństwo?

Udane małżeństwo? Są idealistyczne wizje

W dobrym małżeństwie mąż rozumie słowa, których nie zdąży wypowiedzieć jego żona. To znane stwierdzenie uwiecznione na wielu memach krążących po internecie i podkreśla to, co wielu z nas czuje intuicyjnie, że wymaga się od małżeństw doskonałości, której nie są w stanie one osiągnąć. Nie ma bowiem idealnych rozwiązań i idealnych par. Od tego stwierdzenia należałoby zacząć. Choć często wydaje się nam inaczej i gonimy za mrzonkami…

Każde małżeństwo przeżywa gorsze i lepsze dni, każde ma na swoim koncie większe i mniejsze kryzysy. Każde narażone jest na pokusy. Wyniki badań pokazują, że paradoksalnie nawet w szczęśliwych małżeństwach może pojawić się problem zdrady.

Recepta na udane małżeństwo?

 

Próby znalezienia idealnej osoby

Bardzo silnie funkcjonuje przekonanie, że udane małżeństwo jest możliwe dopiero wtedy, kiedy znajdziemy idealnego partnera. Niestety to prawda tylko pod pewnymi względami. Niektóre kobiety rozumieją ją tak dosłownie, że całe życie spędzają na poszukiwaniu ideału i umierają, nie znajdując go nigdy.

„Udane małżeństwa nie są efektem znalezienia idealnej osoby, lecz kochania niedoskonałego człowieka, którego wybrało się na współmałżonka.” Jason Evert.

Przeczytaj – 10 sposobów, jak rozwalić sobie małżeństwo

Udane małżeństwo? Znajdź odpowiednią osobę i sobie wychowaj

Inna recepta na udane małżeństwo bazuje na przekonaniu, że od razu można się związać  chłopcem, męża wychowuje się długo, z trudem i w ogromnych bólach.

Innymi słowy za dojrzewaniem każdego mężczyzny stoi kobieta. To tłumaczy fenomen, dlaczego tak wielu „odchowanych” mężczyzn jest słodkim łupem dla singielek. Wszak dobrze ubrany, zadbany facet, który przetrwał prawdziwą szkołę życia ze swoją ukochaną postrzegany jest jako jednostka „gotowa do użycia”. Nic dziwnego, że na wiele kobiet właśnie taki „odchowany mąż” działa jak magnes.

Jest też argument innego rodzaju, który mówi, że mężczyzna dojrzewa do 6 roku życia, a potem tylko rośnie. Trochę złośliwe, prawda? Mnóstwo kobiet jednak utrzymuje, że faceci to duże dzieci, które potrzebują znacznie więcej czasu, by dorosnąć, a większości nie udaje się to nigdy. Matki mające w domu córkę i syna w podobnym wieku są w stanie wiele na ten temat powiedzieć…

Recepta na udane małżeństwo – tak na serio

Co prawda nie ma złotej recepty na udane małżeństwo, jednak są pewne wskazówki, które bazują na ustaleniach psychologów.

Okazuje się, że wcale przeciwieństwa się nie przyciągają. Najtrwalsze związki są budowane tam, gdzie partnerzy pochodzą z tej samej grupy społecznej, o podobnej majętności, mają podobne cele i wizje życia. Oczywiście mogą się różnić, bo nie ma dwóch takich samych osób, ale muszą mieć wystarczająco dużo cech wspólnych.

Udane małżeństwa potrafią ze sobą rozmawiać i nie uciekają od trudnych tematów, jakimi są finanse, wychowanie dzieci, wpływ rodziny, trudne relacje z teściami, itd. Mają odpowiednią wrażliwość i wiedzę dotyczącą tego, jak się kłócić i jakich błędów unikać. Okazuje się bowiem, że kłótnia w połączeniu z poniżaniem partnera, pogardą i zniechęceniem do niego to jeden z ważnych sygnałów ostrzegawczych, który stanowi prognostyk rychłego rozstania. Bardzo niekorzystnie na stabilność związku wpływa skłonność do obarczania partnera winą za wszystko, w myśl zasady, cokolwiek zrobi i tak zrobi źle. Problemem jest także związek z maminsynkiem, który rację matki uważa za najświętsze oraz widzącym jedynie czubek swojego nosa – narcyzem.

Udane małżeństwo z jednej strony bazuje na przyjaźni, zrozumieniu, wspieraniu i akceptacji, z drugiej jednak jest nieodłącznie związane z intymnością. Małżeństwo bez czułości i pożądania jest formą przyjaźni czy przywiązania, trudno mówić w jego kontekście o pełnym szczęściu. Choć istnieją białe małżeństwa, to prawda jest taka, że niestety w praktyce jedna ze stron nie do końca akceptuje wybrany układ.

By małżeństwo było udane, bardzo istotne jest pozostawienie sobie przestrzeni i umożliwienie partnerowi osobistego rozwoju, spotkań z przyjaciółmi bez partnerki. Częstym błędem, zwłaszcza po stronie kobiet, jest zrywanie lub zaniedbywanie kontaktów towarzyskich po znalezieniu partnera.

Może to oczywistość, ale statystyki pokazują, że niekoniecznie: udane małżeństwa całują się, obdarzają uwagą, nie szczędzą czułości, wyznają miłość na co dzień, mówią sobie komplementy, a także sprawiają niespodzianki. Pamiętają o sobie i potrafią wziąć pod uwagę argumenty drugiej strony oraz jej sposób widzenia sytuacji. W kłótni szukają rozwiązań, a nie pretekstu jak dopiec drugiej osobie.

3 KOMENTARZE

  1. Od mojego ślubu minęło dopiero cztery miesiące, choć wcześniej byliśmy ze sobą sześć lat dopiero teraz czuję presję, aby o ten związek dbać, by słowa wypowiedziane w kościelnych murach nie były rzucone na wiatr. Mądry tekst i fajnie byłoby czytać więcej o tej tematyce 🙂

  2. To prawda, każdy z nas musi znaleźć swoją drogę w małżeństwie. Myślę, że najważnieszym punktem jest poświęcanie czasu drugiej osobie, okazywanie jej uczuć, wysłuchanie i po prostu bycie, zarówno jak jest dobrze jak i źle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj