Uśmiechaj się, nawet jeśli nie jest Ci do śmiechu

3

Ostatnio mało mamy powodów do śmiechu. Jest raczej strasznie lub tragikomicznie. Częściej na naszych ustach pojawia się grymas, a nie szczery uśmiech. To nie najlepiej wróży. Dlatego warto zrobić coś na przekór. Spojrzeć w lustro i się uśmiechnąć. Bo nawet jeśli wydaje nam się, że nie ma powodu, to nie jest to prawda. Zawsze znajdzie się coś pozytywnego! Poza tym…nawet takie wymuszone uniesienie kącików ust do góry może wiele zmienić. Badania pokazują, że to działa, bo…zwiększa szansę, że naprawdę się uśmiechniemy, tym razem szczerze.

Uśmiech i śmiech mają pozytywny wpływ na Twoje zdrowie

Podobno dzieci śmieją się średnio 400 razy dziennie, a dorośli tylko 15. Z wiekiem tracimy zdolność do spontanicznej radości. Stajemy się coraz bardziej poważni i zachmurzeni. Nic dziwnego, skoro przytłacza nas wizja mnóstwa obowiązków, dopadają nas problemy, stres. Nie jest łatwo zachować pozytywne nastawienie.

Na szczęście można się tego na nowo nauczyć, niejako przywołując na twarz uśmiech, bez powodu. Nawet taka wymuszona zmiana miny, może sprowokować nas do prawdziwego uśmiechu, szczerego i spontanicznego. I co równie istotnego bardzo korzystnego nie tylko z punktu widzenia naszego samopoczucia, ale również  zdrowia.

Nawet wymuszony uśmiech uwalnia endorfiny

Ruch mięśni na twarzy, który powstaje na skutek uśmiechu powoduje wydzielenie neurotransmiterów, a dokładnie endorfin, które wpływają na nasze poczucie szczęścia. Sprawiają, że stajemy się zrelaksowane i wyciszone.

Udawany uśmiech działa tak samo jak prawdziwy – z jednego prostego powodu – mózg nie odróżnia obu rodzajów uśmiechu. Mechanizm ten znany jest jako hipoteza sprzężenia zwrotnego twarzy. Dlatego nawet zmuszając się do uśmiechu, poprawiamy swój nastrój. Im częściej to robimy, tym bardziej czujemy się zrelaksowani.

uśmiech

Naturalny środek przeciwbólowy

Nie ma nic równie dobrego jak śmiech. Natychmiast poprawia nastrój, relaksuje, zmniejsza wydzielanie hormonu stresu, działa przeciwbólowo.

Śmiech to doskonały trening dla płuc, zapewniający odpowiednie dotlenienie. Wzmacnia odporność. Uśmiech sprawia, że wyglądasz lepiej, jesteś odbierana jako osoba bardziej przystępna, pewna siebie, godna zaufania.

Dlatego uśmiechaj się, nawet jeśli nie jest Ci do śmiechu. Dla poprawy nastroju, by dodać sobie odwagi, by poprawić sobie nastrój. To  działa! Nawet wymuszony uśmiech może wiele zmienić.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj