10 cech osób wysoko wrażliwych. Znasz je?

9

Wysoko wrażliwe osoby (WWO, HSP – Highly Sensitive Person) stanowią około 15-20% społeczeństwa. Nie tak mało, prawda? Oznacza to, że naprawdę wiele z nas czuje bardziej i widzi więcej. A to z jednej strony wiele utrudnia, a z drugiej daje mnóstwo możliwości. Po czym poznać osobę wysoko wrażliwą?

Badania pokazały, że mózg osób wysoko wrażliwych jest bardziej aktywny w obszarach dotyczących uwagi, planowania, działania i podejmowania decyzji, a także emocji. Osoby wysoko wrażliwe są lojalne, uczciwe i oceniane są bardzo wysoko jako doskonali współpracownicy.

Dostrzegasz więcej

Gdy jesteś w szczególny sposób obdarzona przez los wrażliwością, wyróżniasz się dobrą intuicją. Wchodzisz do pokoju, w którym jest mnóstwo osób i od razu dostrzegasz, kto czuje się tam komfortowo, kto jest zagrożony, zestresowany. Zauważasz znaczące spojrzenia, charakterystyczne gesty, zmieniony ton głosu zdradzający stres. Widzisz rozłam między parami, które uważa się za szczęśliwe, szepty po kątach, jednoznaczne zmarszczone brwi.

Inni wydają się być zajęci rozmową, spożywaniem przekąsek, nie dostrzegają aluzji i przepływających przez pokój emocji. Ty odbierasz je niczym radar. Czasami wolałabyś być taka, jak inni. Nie widzieć, nie słyszeć, nie czuć tak bardzo.

Jesteś bardzo spostrzegawcza

Od razu zauważasz zmianę nastroju, emocji, podejścia do Ciebie. Dostrzegasz wycofanie, zdystansowanie innych, a także szczegóły w otoczeniu – zmianę fryzury, sposobu ubierania. To sprawia, że inni szybciej obdarzają Cię sympatią, widzisz bowiem ich zaangażowanie i to, co zmienili w sobie. Wykazujesz się zainteresowaniem, słuchasz z uwagą.

Niestety Twoja spostrzegawczość może zamienić się w potrzebę bycia perfekcyjną osobą, a to już znacznie trudniejsze dla Ciebie i otoczenia.

Masz dobrą intuicję

To, że widzisz więcej i odczuwasz bardziej, korzystnie wpływa na Twoją intuicję i zdolność przewidywania przyszłości. Widzisz zagrożenia tam, gdzie inni ich nie dostrzegają. Umiesz im szybciej i skuteczniej zapobiec. Jesteś znana ze swojej asekuracji, masz bowiem większą wiadomość dotyczącą tego, co się dzieje.

Wysoką empatię

Dzięki temu, że wyczuwasz emocje innych, niepewność, lęk, wycofanie, umiesz lepiej odpowiedzieć na potrzeby bliskich. Jesteś mistrzem negocjacji, zapobiegania konfliktom i rozwiązywania problemów. Współodczuwasz, a nastrój innej osoby od razu Ci się udziela.

Tak bardzo, że masz problem z oglądaniem horrorów, czytaniem trudnych książek. Krzywda wyrządzana innym, ludziom, czy zwierzętom, dla osoby wysoko wrażliwej jest nie do zniesienia.

Badania pokazały, że osoby wysoko wrażliwe mają bardziej wyczulone neurony lustrzane, które są odpowiedzialne za rozumienie emocji innych osób.

Dotrzymujesz słowa

Nie ma drugiej takie osoby, na której można tak polegać, jak na Tobie. Jesteś mistrzem uczciwości i dotrzymywania słowa. Gdy coś powiesz, staniesz na rzęsach, żeby spełnić obietnicę. Nie rzucasz przy tym słów na wiatr.

Potrzebujesz więcej czasu

To, że chłoniesz emocje jak gąbka sprawia, że potrzebujesz więcej czasu, by dojść do siebie po głośnym, tłocznym spotkaniu. Gorzej znosisz przykrości ze strony toksycznych osób. Bardziej przeżywasz zniewagi i kąśliwe uwagi. Długo analizujesz dane spotkanie, to, co powiedziałaś, co usłyszałaś, co mogłaś zrobić lepiej.

Inni już dawno zapomnieli, a Ty nadal masz w pamięci trudne chwile. Możesz dokładnie odwzorować to, co ktoś powiedział, jak się zachował. Stres trzyma Cię dłużej i intensywniej.

Sytuacje, które są średnio stresujące dla pozostałych osób dla wysoko wrażliwych bywają mocno wyczerpujące.

Przeczytaj – osoby wrażliwe potrzebują więcej czasu, by dojść do siebie.

Inni uważają, że za bardzo się przejmujesz

Mówią, że wszystko bierzesz do siebie, że za mocno się przejmujesz, zamiast odpuścić, wyluzować, to się zadręczasz.

Czasami czujesz się mocno nie dostosowana do współczesnego świata, bo zamiast olać rzeczywistość tak, jak inni, czujesz, że wpływa ona na Ciebie za bardzo.

Jesteś bardziej narażona na negatywne skutki krytyki

Jako osoba wysoko wrażliwa nie znosisz negatywnych komunikatów. Strasznie nie lubisz, jak nawalasz, jak inne osoby Cię krytykują. Nie znosisz tego tak bardzo, że robisz wszystko, by się nie mylić. Pracujesz podwójnie ciężko, jesteś sumienna, zaangażowana. Niestety to sprawia, że często zaniedbujesz siebie i jesteś bardziej narażona na wypalenie zawodowe.

Czas na przemyślenie

Potrzebujesz więcej czasu nie tylko na odreagowanie sytuacji, ale również na przemyślenie pewnych kwestii. Refleksja jest Ci potrzebna do tego, by podjąć decyzję. Nie lubisz działać pod wpływem chwili, spontanicznie, nie znosisz presji czasu, stresu wynikającego z konieczności wypowiadania się publicznie – zwłaszcza, gdy zostałaś nieoczekiwanie o to poproszona. Wolisz mieć wszystko dokładnie przemyślane i zaplanowane.

Masz apetyt na życie i rozwój

Osoby wysoko wrażliwe doświadczają nie tylko stresu i lęku w większym wydaniu niż pozostałe osoby. Cieszą się też wyższą satysfakcją w życiu. Są generalnie bardziej szczęśliwe, nastawione na rozwój i spełnianie marzeń. Ich apetyt na życie jest na tyle wysoki, że nigdy nie pozwala się nudzić. Jest jednak jeden warunek – konieczna jest akceptacja wysokiej wrażliwości i zauważenie w niej nie tylko wad, ale też zalet. 

9 KOMENTARZE

  1. Ja należę do osób wysoko wrażliwych i faktycznie czytając artykuł odnosiłam wrażenie jakby był o mnie.
    Może i to dobra cecha, ale niestety w dzisiejszych czasach osoby z wysoką wrażliwością nie mają lekko… I prawdą jest fakt, że wielu moich znajomych do danej sytuacji podchodzi normalnie w momencie, gdy ja przeżywam, analizuje, rozmyślam…
    A być może nie zaakceptowałam do końca tej swojej wrażliwości? ?

  2. Ja byłam taka, ale wyleczyłam się (długa i ciężka praca nad sobą) i teraz jestem bardzo szczęśliwą osobą. Moja wrażliwość jest już na normalnym poziomie.

  3. Ciekaw jestem ilu facetów przeczytało ten artykół i powiedziało sobie ” no przecież to ja”. Tak, tak mężczyźni też tak mają. Pytanie co dalej?
    A uważam, że nie ma co się urzalać, że na mnie trafiło, tylko pomyśleć jak to wykorzystać. Dostaliśmy taki piękny dar od losu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj