Chirurgia onkologiczna prywatnie – kompleksowa opieka w jednym miejscu

5
Niepokojące zmiany skórne, pieprzyki o nieregularnych kształtach, guzki wyczuwalne pod skórą. Badaniem i usuwaniem tego typu zmian zajmuje się chirurgia onkologiczna. Jeśli jednak myślisz, że wizyta u chirurga onkologa musi wiązać się z długim oczekiwaniem, to mamy dobrą wiadomość. Coraz więcej prywatnych placówek oferuje kompleksową opiekę onkologiczną w jednym miejscu. Możesz tam wykonać badania profilaktyczne, a w przypadku konieczności usunięcia podejrzanej zmiany, poddać się zabiegowi jej usunięcia. W przypadku choroby nowotworowej lub jej podejrzenia szczególnie istotne dla procesu leczenia i samopoczucia chorego jest indywidualne podejście do pacjenta.

Konsultacja onkologiczna i badania profilaktyczne

Kiedy powinniśmy odwiedzić gabinet chirurga-onkologa? Zawsze wtedy, gdy na naszej skórze pojawi się niepokojący pieprzyk lub już istniejące znamię zaczyna się zmieniać. Gdy wyczujemy pod skórą zgrubienie, guzek. Regularne badanie piersi i narządów płciowych jest wskazane, nawet bez jakichkolwiek objawów. Krakowskie Centrum DER-MED, które oferuje profilaktykę i zabiegi z zakresu chirurgii onkologicznej, to miejsce, gdzie do każdego chorego podchodzi się indywidualnie. Warto więc na konsultację onkologiczną wybrać się właśnie do takiego miejsca. Jeśli badania wykażą podejrzane zmiany, zostaniesz od razu objęty kompleksową opieką chirurga onkologa. W razie potrzeby zaplanowany zostanie zabieg chirurgiczny.

Im wcześniej zdiagnozuje się nowotwór skóry, piersi, jajników czy prostaty, tym większe są szanse na jego całkowite wyleczenie. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne z zakresu chirurgii onkologicznej. Pierwszą i podstawową diagnostyką w przypadku przypuszczenia zmian nowotworowych są badania ultrasonograficzne, czyli USG. Do najważniejszych z nich należą:

  • USG jamy brzusznej,
  • USG jamy brzusznej wraz z gruczołem krokowym,
  • USG piersi,
  • USG tarczycy, węzłów chłonnych i ślinianek,
  • USG ginekologiczne.

Wśród badań diagnostycznych wykonywanych w ramach chirurgii onkologicznej, warto wymienić również wideodermatoskopię, czyli komputerowe badanie skóry – pozwala ono na nieinwazyjne wykrycie zmian skórnych o charakterze nowotworowym i ułatwia podjęcie decyzji o chirurgicznym usunięciu zmian skórnych. Jednak całkowitą pewność daje dopiero badanie histopatologiczne, czyli laboratoryjna analiza wyciętego fragmentu tkanki, którą wykonuje się po zabiegu usuwania zmian skórnych, guzków i węzłów chłonnych.

Chirurgia onkologiczna – usuwanie guzków i węzłów chłonnych

Chirurgia onkologiczna to dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem operacyjnym nowotworów. Leczenie polega głównie na usuwaniu niepokojących guzków, węzłów chłonnych i zmian skórnych. Do najczęstszych zabiegów z zakresu chirurgii onkologicznej należą: usuwanie guzków w piersiach oraz wycięcie węzła chłonnego.

Łagodne guzki w piersiach to bardzo częsta przypadłość u kobiet w różnym wieku. Niejednokrotnie spowodowane są zmianami hormonalnymi. Rzadko przekształcają się w złośliwe nowotwory, lecz często zaleca się ich usunięcie i przebadanie histopatologiczne. Zabieg usuwania guzków w piersiach nazywany jest tumorektomią i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Guzek wycinany jest wraz z fragmentem zdrowej tkanki, aby mieć pewność, że podejrzana zmiana została usunięta w całości.

Zabieg wycięcia węzła chłonnego ma głównie znaczenie diagnostyczne. Gdy podejrzewana jest zmiana nowotworowa, wycinany jest najbliższy węzeł chłonny, aby sprawdzić, czy choroba się rozprzestrzenia. Wycinanie węzłów chłonnych praktykowane jest często w przypadku usuwania guzów złośliwych piersi – oprócz zmiany nowotworowej wycina się okoliczne węzły chłonne w okolicach pach.

W przypadku obu opisanych powyżej zabiegów pobrany materiał wysyłany jest do laboratorium, gdzie przeprowadzane jest badanie histopatologiczne. Na wyniki zazwyczaj trzeba poczekać kilka tygodni.

Więcej na temat chirurgii onkologicznej i badań profilaktycznych przeczytasz na stronie: https://krakow.dermed.pl/pl/chirurgia-onkologiczna-badania-profilaktyczne-ktore-wykonasz-w-centrum-der-med/

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj