Gdy nie możemy jeść glutenu, mamy wybór: albo kupować chleb bezglutenowy w sklepie (drogi i nie zawsze smaczny, nie wspominając o tym, że pełen konserwantów), albo upiec coś samodzielnie. I gdy decydujemy się piec w domu chleb bezglutenowy, warto wypróbować przepis na chleb gryczany.
Chleb gryczany w domu – nie musisz mieć nawet mąki
Jak przygotować chleb gryczany? Potrzebna będzie mąka…Tak, ale nie gotowa. Sama ją sobie zrobisz. Wystarczy, że udasz się do sklepu i kupisz białą kaszę gryczaną. Idealnie jeśli będzie ona opisana jako bezglutenowa, nie będzie zawierała ostrzeżenia o możliwej śladowej zawartości glutenu. Jeśli jednak nie musisz uważać na śladowe ilości glutenu, to nada się każda kasza gryczana. Dla pewności możesz delikatnie przesypać ziarna, żeby zobaczyć, czy nie kryje się w nich jakieś zabłąkane ziarno, na przykład pszenicy (która zawiera gluten).
Gdy mamę już kaszę gryczaną, to potrzebujemy młynka do kawy. Następnie rozpoczynamy mielenie. Potrzebujemy około 500 gramów zmielonej kaszy gryczanej. W praktyce, w zależności od mocy młynka, na przygotowanie mąki potrzebujemy około pięciu minut.
Dodajesz siemię lniane
Do chleba gryczanego warto dodać siemię lniane – złote ziarenka, które również zmielimy w młynku. Warto w ten sposób zamiast wybierania gotowego mielonego siemienia lnianego, sięgnąć po całe ziarna, aby zachować pełną wartość odżywczą. Ile siemienia? Ja dodaję na oko, myślę, że gdzieś trzy-pięć łyżek.
Następnie dodajemy paczkę drożdży suchych (na 500 gramów mąki), łyżeczkę cukru i pół łyżeczki soli. Na koniec wlewamy pół litra ciepłej wody. Można też dodać trochę oleju (nie trzeba).
Nie potrzebujemy miksera
Chleb gryczany przygotujemy bez miksera. Możemy oczywiście go użyć, ale nie ma takiej potrzeby, wystarczy wszystko wymieszać łyżką (krótko). Przykryć miskę bawełnianą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, na 30-60 minut.
Następnie chleb przekładamy do foremki, możemy posypać ziarnami słonecznika czy innymi ulubionymi dodatkami.
Pieczemy w temperaturze 200 stopni przez około 45 minut. Gotowe. Chleb z tego przepisu zawsze wychodzi.
Dlaczego chleb gryczany?
Chleb gryczany sprawdzi się na diecie bezglutenowej. Jest tani i smaczny, a do tego zdrowy. Do jego przygotowania nie trzeba specjalistycznych, kosztownych mąk. To jego podstawowe zalety. Inne? Jest naturalny i bardzo sycący, żeby się najeść potrzeba niewiele, całkowicie inaczej niż w przypadku gotowych bezglutenowych chlebów. Świetnie smakuje z pastami warzywnymi, twarożkiem oraz tradycyjnymi dodatkami kanapkowymi.
Chleb gryczany to również fajna alternatywa dla tradycyjnego pieczywa dla osób jedzących klasycznie i niemuszących unikać glutenu. Pozwala urozmaicić dietę i dostarczyć wielu cennych składników odżywczych: flawonoidów, które działają przeciwutleniająco i minimalizują wpływ wolnych rodników, wzmacniają naczynia krwionośne, chronią przed nadciśnieniem. Wykazano również, że kasza gryczana dobrze wpływa na pracę serca, układu krążenia, pomaga również ustabilizować poziom cukru we krwi, dzięki temu jest przydatna podczas odchudzania.
Chleb gryczany jest smaczny, sycący, można go modyfikować na wiele sposobów, dodając ulubione składniki. Jest doskonały dla alergików. Dobrze się mrozi, może zatem być w prosty sposób przechowany na później i odmrażany w razie potrzeby. Polecam!