Ciąża po 40-tce – strach, radość i wyzwania, z tym związane

0

Ciąża to z jednej strony wielka radość, a z drugiej spory stres. Zawsze wielka zmiana, niezależnie od tego, czy jest planowana czy nie. Gdy jest to ciąża po 40-tce, do typowych “zmartwień” przyszłej mamy dochodzi szczególny lęk o zdrowie dziecka i stres przed ewentualnymi komplikacjami mającymi związek z wiekiem przyszłej mamy.

Czy rzeczywiście jest się czego bać?  A może ciąża w późnym wieku to lepszy wybór niż ciąża po 20-tce?

Ciąża po 40-tce – last mama

Choć statystyczna polska mama rodzi pierwsze dziecko w 27 roku życia, to ciąża po 40-tce zdarza się coraz częściej. Dawniej mocno zaskakiwała, wywoływała niemal skandal i wiązała się z uczuciem wstydu, obecnie przyjmowana jest ze spokojem i zdarza się nie tylko w świecie show-biznesu.

Ciąża po 40-tce

Okazuje się, że wbrew mitowi zajście w ciążę po 35-40 rokiem życia nie musi być wcale takie trudne.

Czy po czterdziestce łatwo zajść w ciążę?

Badania przeprowadzone w 2015 roku w Anglii pokazują, że z roku na rok coraz więcej 40-tolatek rodzi dzieci. W tej grupie wiekowej dzietność wzrosła w ostatnim czasie aż trzykrotnie, wzrost roczny wynosi 3,4%.

Obecnie częściej na porodówkach można spotkać panie 40+ niż nastolatki.

Jak to wygląda w Polsce?

Okazuje się, że po 40-tce rodzi dzieci około 8-12 tysięcy matek każdego roku (klik). Co rok liczba ta wzrasta.

Kto decyduje się na dziecko po 40-tce?

Pierwsze dziecko po 40-tce rodzą zazwyczaj kobiety spełnione zawodowo, o dobrej sytuacji materialnej. To zazwyczaj perfekcjonistki, którym do szczęścia brakuje tylko dziecka. Czasami zachodzą w ciążę szybko, innym razem potrzebna jest pomoc lekarska.

Czasami ciąża po 40-tce to wynik klasycznej wpadki. W takiej sytuacji dwie kreski na teście zaskakują kobietę z już “odchowanymi dziećmi”. Niekiedy decyzja o późnej ciąży jest świadoma i przemyślana, a kobieta, która ma już w domu starsze dzieci, chce po raz kolejny doświadczyć niezwykłego uczucia przytulania małego ciałka.

Jakie są szansę na ciążę po 40-tce?

Zdrowa para trzydziestolatków ma 20% szansę na zajście w ciążę w pierwszym cyklu. Innymi słowy na 100 par uprawiających seks bez zabezpieczenia w pierwszym cyklu upragnione dwie kreski zobaczy 20%. 80% będzie musiała starać się dłużej.

W przypadku kobiet po 40-tce szansę na ciążę szacuje się na 5%. Oznacza to, że w danym cyklu 5 na 100 par ma szansę na ciążę.

Ostatnie wyniki badań przeczą jednak tej teorii. Coraz więcej naukowców podkreśla, że płodność kobiety po 20-tce niewiele się różni od płodności kobiety po 40-tce. Coraz głośniej się mówi, że szansę na ciążę wcale nie maleją po 35-roku życia…

Kto ma rację? Trudno jednoznacznie orzec.

Zagrożenia wynikające z późnej ciąży

  • statystycznie mniejsza wydolność organizmu, ciąża stanowi większe obciążenie,
  • większe ryzyko wystąpienia wad u dziecka,
  • większe ryzyko poronień,
  • wyższe ryzyko zatrucia ciążowego i wystąpienia cukrzycy ciężarnych,
  • obecność chorób przewlekłych (nadciśnienia, cukrzycy), co zwiększa ryzyko powikłań,
  • ciąża mnoga – obarczona większym ryzykiem powikłań dla dzieci i matki
  • trudniejszy, dłuższy i bardziej obciążający poród, wynikający z mniejszej elastyczności tkanek.

Dlaczego ciąża po 40-tce to dobry pomysł?

Dla wielu kobiet późne macierzyństwo pod wieloma względami to lepsza opcja niż rodzenie dzieci w młodym wieku. Ma się już pieniądze, ustabilizowaną sytuację zawodową, można skupić się na swojej nowej roli życiowej. Spokój, cierpliwość i opanowanie sprawiają, że opieka nad dzieckiem odbywa się w komfortowych warunkach.

Mówi się również, że ciąża po 40-tce to jak przedłużenie młodości, świetny zastrzyk energii. Poza tym współczesne czterdziestolatki są młodsze i zdrowsze niż ich mamy i babcie w tym samym wieku.

Postęp medycyny, coraz lepszy dostęp do nowoczesnych kosmetyków pozwala zadbać o siebie i czuć się zdecydowanie młodziej niż na to wskazuje metryka. Stąd eksperci sugerują, że coraz więcej kobiet będzie rodzić dzieci po 40-tym roku życia…a zmiany w tym temacie są nieubłagane…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj