Czy po czterdziestce łatwo zajść w ciążę?

5

W życiu różnie się układa. Niektóre z nas spotykają swoją miłość życia po 40 i właśnie wtedy decydują się na dzieci. Wcześniej nie ma możliwości, bo nie ma odpowiedniej osoby obok. Bywa też inaczej. Niektóre z nas przemierzają długą drogę do urodzenia dziecka. Drogę okupioną wieloletnim leczeniem, łzami i okresami załamania. I w końcu się udaje. Po 40. Może być jeszcze inaczej. Czasami pojawia się silne poczucie, że nasza rodzina jeszcze nie jest kompletna. I wtedy kobieta, właśnie po czterdziestce decyduje się na kolejne dziecko – drugie, trzecie…Czy po czterdziestce łatwo zajść w ciążę? Czy płodność po 40 pozwala na staranie się o dziecko?

Czy po czterdziestce łatwo zajść w ciążę?

Czy po czterdziestce łatwo zajść w ciążę? Oficjalne informacje mówią: nie bardzo

Czy po czterdziestce łatwo zajść w ciążę? Według oficjalnych informacji – nie. Dużo trudniej niż po 30 czy 20 roku życia. Jak to wygląda na liczbach?

Najlepszy czas na ciążę

Według ginekologów najlepszy czas na ciążę to wiek między 18 a 25 rokiem życia, kiedy płodność jest najwyższa, kobieta ma wtedy największą szansę na względnie dobre samopoczucie w ciąży i urodzenie zdrowego dziecka. Ryzyko poronienia w tym czasie jest niewielkie.

Do 35 czy 37 roku życia?

Jeszcze nie tak dawno uważano, że najlepszy wiek na ciążę z uwagi na łatwość zajścia w ciążę i mniejsze ryzyko komplikacji to czas do 35 roku życia. Obecnie naukowcy podkreślają, że ten czas się wydłużył. I można ustalić go na 37 rok życia. Dlaczego?

Badacze zauważają, że dzieje się tak z uwagi na wcześniejsze miesiączkowanie przez dziewczynki i późniejsze wejście w okres menopauzy przez dorosłe kobiety. Te czynniki wydłużają płodność kobiety.

Jaka szansa na ciążę po 40, 30, 20?

Kobieta mająca 20 lat ma szansę na ciążę na poziomie 25%. W praktyce co 4. zachodzi w ciążę w pierwszym miesiącu starań. Dla wszystkich po 20 3-4 miesiące starań powinno obfitować w wiadomość o ciąży. Oczywiście o ile nie ma problemów natury medycznej.

Po 30 roku życia szansa na zajście w ciążę w cyklu wynosi około 20%, po 35 roku życia 12%, a po 40 roku życia już tylko 5-7%. Natomiast po 45 roku życia szansa na ciążę wynosi jedynie 2%.

Czy po czterdziestce łatwo zajść w ciążę?

Kobieta jest najbardziej płodna w okresie 18-35 lat. Wtedy zajście w ciążę jest zazwyczaj najprostsze. Po 40, a szczególnie po 45 roku życia urodzenie dziecka jest znacznie trudniejsze. Nie tylko poczęcie jest problemem, ale również donoszenie ciąży. Niestety po 45 roku życia ryzyko poronienia wynosi aż 90%.

Warto zaznaczyć, że istotny jest nie tylko wiek kobiety, ale również wiek mężczyzny. Męskie lata także wpływają na szansę poczęcia i późniejsze donoszenie ciąży przez kobietę.

Ryzyko wad genetycznych

Niestety nie tylko sam problem z zajściem w ciążę jest wyzwaniem. Istnieje też dużo większe ryzyko wraz z wiekiem matki i ojca wystąpienia wad genetycznych u płodu.

U kobiet po 40 ryzyko wystąpienia nieprawidłowości u płodu szacuje się na 1 do 100, dla porównania u kobiet po 30 jest ono znacznie mniejsze i wynosi 1 do 400. Stąd tak ważne staje się w przypadku kobiet w dojrzałym wieku – monitorowanie ciąży oraz wykonanie badań genetycznych.

Czy po 40 łatwo zajść w ciążę?

Ze statystykami jest tak, że mówią o pewnej średniej. Nie dają żadnej gwarancji na sukces, ani też nie zapewniają o pewnych problemach. Może być różnie. Jak to w życiu.

Dzisiaj wiele kobiet po 40 czuje się znakomicie. Dbają o siebie, dobrze się odżywiają, są szczęśliwe. A to ogromny potencjał, który wiele zmienia. Stąd w ich przypadku zajście w ciążę po 40 często staje się łatwe i szybkie. Wiek nie jest przeszkodą. Przeciwnie. W niczym on nie ogranicza. A jeśli nasza dusza jest otwarta na ciążę może to znacznie pomóc.

Dla sprawiedliwości warto dodać, że niczego nie gwarantuje, bo gdy pojawiają się problemy natury medycznej, to żadne marzenia i pragnienia nie są wystarczające.

Więcej pokory

Oczywiście dla poczucia spokoju kobiety po 40 często podchodzą do ciąży z większą pokorą.

Oszczędzają się, więcej odpoczywają, wykonują więcej badań. Jednak poza tym, jeśli są zdrowe, to niewiele się zmienia. Ciąża po 40 może być dla nich pięknym i szczęśliwym czasem oczekiwania na dziecko.

Jak znosi się ciążę po 40?

Tu też nie ma normy mówiącej, że po 40 ciąża jest trudniejsza, a samopoczucie gorsze. Kobiety mają różne doświadczenia.

Niektóre rzeczywiście wskazują, że po 40 ciąża jest dużo większym wyzwaniem niż ta przeżywana po 20. Inne nie zauważają większych zmian. Są też takie, które podkreślają, że po 40 ciążę przechodzą łatwiej niż przed laty.

Co w sytuacji, gdy nie ma się porównania, bo po 40 zachodzi się w pierwszą ciążę? Warto podejść z pokorą i spokojem. Nic nie jest pewne. Można cieszyć się dobrym samopoczuciem przez dziewięć miesięcy, ale może być też tak, że całą ciążę będzie trzeba leżeć. Podobne ryzyko występuje w każdej ciąży. Niezależnie od wieku. Nigdy nie wiadomo, jaki przebieg będzie miała ciąża i z jakimi wyzwaniami będzie trzeba się liczyć.

Jednak jeśli bardzo pragniemy dziecka, warto dać sobie szansę. Kobieta po 40 dzięki współczesnej medycynie może cieszyć się dobrym samopoczuciem w ciąży i może urodzić zdrowe dziecko.

5 KOMENTARZE

  1. Mam 43 lata, 3 letniego synka oraz prawie 18 letnią córkę. Nam się udało, tak chcieliśmy, chociaż niektórzy myślą że to wpadka. Nie zawsze jest lekko ale warto było ?

  2. Za miesiac skoncze 43 lata,moj synek ma 6 miesiecy.To moje 3 dziecko.
    Ciaza nie byla planowana.
    Mam wiecej sily niz gdy urodzily sie moje dzieci,maja 10 i 13 lat.Sama nie potrafie tego wytlumaczyc.

  3. Mam 43 lata, 3 letniego synka oraz prawie 18 letnią córkę. Nam się udało, tak chcieliśmy, chociaż niektórzy myślą że to wpadka. Nie zawsze jest lekko ale warto było ?.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj