Pierwsza ciąża po 40 – świat się dziwi, ale Ty rozumiesz więcej niż kiedykolwiek

2

Mówią, że najlepsza pora na ciążę to czas po 20, ewentualnie po 30. Jednak po 40 ma być już za późno. Za duże ryzyko. Tymczasem pierwsza ciąża po 40 jest udziałem wielu kobiet. Z roku na rok coraz większej liczby. Najczęściej jest konsekwencją długoletnich starań. Nie każda kobieta zachodzi od razu. Coraz częściej mierzymy się z problemami w tym zakresie. I wtedy pierwsza ciąża po 40 wyjątkowo cieszy. A ci co się dziwią…i gadają cały czas – na pewno nie przestaną na widok powiększającego się brzucha. Nimi nie warto zaprzątać sobie głowy. Czas skupić się na tym, co naprawdę ważne.

Płodność po 40

Choć płodność po 40 spada, to wielu kobietom właśnie w tym czasie udaje się zajść w ciążę. Często naturalnie. Innym razem zapada decyzja o stosowaniu metod wspomagających.

Wieloletnie starania mogą nie przynosić oczekiwanego skutku, a właśnie po 40 kobieta może zauważyć upragnione dwie kreski i oszaleć ze szczęścia. To może być wynik różnych czynników. Na przykład radości życia, otwartości, wiary. Szczęśliwa kobieta często jest w stanie doczekać się potomstwa, gdy już na nie nie czeka. Gdy po latach straciła nadzieję. I po morzu wylanych łez zaczyna się bawić życiem, nie traktuje codzienności jako listy zadań do wykonania. Zrzuca płaszcz presji i nadmiernych oczekiwań.

Wtedy płodność po 40 mimo teoretycznych danych, że jest niska i wątpliwa, okazuje się wysoka i dająca satysfakcję w postaci poczęcia dziecka.

Pierwsza ciąża po 40 zalety

Bycie w pierwszej ciąży po 40 może nieco onieśmielać. Jednak tylko na wstępie. Dość szybko kobieta zyskuje pełną satysfakcję i zadowolenie. Jeśli długo oczekiwała ciąży, to wprost nie może się nacieszyć tym faktem. I z całą mocą doświadcza, jak mocno odmieniło to jej życie.

Jej dojrzałość i stabilizacja procentują tym, że podchodzi do odmiennego stanu ze spokojem. Dba o siebie i wykorzystuje zdobytą wiedzę w taki sposób, żeby najlepiej zadbać o siebie i dziecko. Ma zazwyczaj ustabilizowaną pozycję zawodową, co wiąże się z większym spokojem. Ma pieniądze, co może znacząco ograniczyć stresy. To właśnie z uwagi na niepewność i słabe warunki mieszkaniowe ciąża w młodym wieku uważana jest za dużo trudniejszą niż ta, która pojawia się, gdy kobieta jest dojrzała.

Po 40 jesteśmy zazwyczaj lepiej przygotowane finansowo do ciąży. Mamy też zazwyczaj obok siebie mężczyznę, najprawdopodobniej równie dojrzałego jak my. To naprawdę wiele ułatwia. Sporo już przeszłyśmy, co rodzi zdrowy dystans. Pozwala uniknąć wielu niepotrzebnych kroków.

Pierwsza ciąża po 40 wyzwania

Niestety pierwsza ciąża po 40 to również wyzwania. Jeśli marzymy o większej rodzinie, to nie mamy dużo czasu na starania. Kolejna ciąża musi być planowana niemal od razu po pierwszej.

Po 40 najczęściej też mamy starszych rodziców, stąd nierzadko zdarza się tak, że nie można liczyć na ich pomoc przy wychowaniu wnuka. Niektórzy już odeszli, a to jednak rodzi spory żal, że maluszek nie ma dziadków lub zamiast wszystkich dziadków jest przykładowo tylko jedna babcia.

Bywa, że po 40 narzekamy na stan zdrowia. Niektóre osoby chorują przewlekle, inne nie czują takiej energii jak przed laty. Zdarza się, że pod względem fizycznym i psychicznym opieka nad małym dzieckiem jest szczególnie wymagająca.

Niepokoić mogą nas statystyki. Możemy się denerwować, czy ciąża będzie przebiegać prawidłowo, czy dziecko będzie zdrowe i jak będzie wyglądał poród. Warto zwrócić uwagę, czym karmimy naszą duszę i ograniczyć przekazy, które wprowadzają w nas niepokój.

Pierwsza ciąża po 40 – odmienia życia

Prawdą jest, że każda ciąża nas odmienia. Na stałe i bezpowrotnie. Jako matki nie jesteśmy już takie same. Oczywiście nadal pozostajemy sobą, ale jednak na świat patrzymy już nieco inaczej. Trudno to wytłumaczyć, ale zachodzi w nas ogromna zmiana.

Wiele kobiet, które zaszły w ciążę po 40 zauważa, że w tym czasie przeszły podwójną zmianę. Po pierwsze wynikającą z naturalnego dojrzewania wraz z upływem czasu. Po drugie związaną z tym, że stały się mamami. Na świat zaczęły patrzeć z punktu widzenia dziecka. To ono stało się najważniejsze. To na nim skoncentrowani całą uwagę.

Skala zmian w tym czasie może być potężna. To dlatego nierzadko otoczenie mówi, że kobieta po 40, która urodziła dziecko „oszalała”, zmieniła się tak bardzo, że nie sposób jej zrozumieć. „Odbiło jej totalnie”. Jaka jest prawda?

Zmiana priorytetów

Urodzeniu dziecka często towarzyszy zmiana priorytetów. I to jest właśnie powód, dla którego otoczenie zaczyna narzekać. Głośno krzyczą zwłaszcza ci ludzi, którzy byli przyzwyczajeni do naszej dostępności. Pełnej gotowości do pomocy, nieliczenia godzin i zaangażowania. Niekiedy korzystającej tak bardzo, że można mówić o wykorzystywaniu.

I to właśnie tym znajomym przeszkadza nasze świrowanie na tle dziecka. Najczęściej nie mają oni dzieci lub zapomnieli, jak noworodek może namieszać w ustabilizowanym życiu. Zamiast spokoju i wsparcia doświadcza się wtedy od nich szyderczych komentarzy i niby żartobliwych podtekstów.

Trochę szkoda. Niestety każda zmiana w życiu, w tym ciąża, mocno weryfikuje naszych znajomych.

Co innego jeśli bliska osoba ze spokojem i sympatią stara się nam powiedzieć, że nieco przesadzamy. Tak, matki w każdym wieku fiksują. To w gruncie rzeczy zdrowy objaw! I jeśli mają obok siebie kogoś, kto im to delikatnie powie, to jest cień szansy, że zdadzą sobie z tego sprawy. Niemniej jest też tak, że z wielkiego skupienia na dziecku z czasem się wyrasta. Gdy samo dziecko rośnie, to siłą rzeczy rola rodzica się zmienia.

I warto o tym pamiętać. Nie zawsze będzie tak jak teraz! Dobrze, żeby wszyscy mieli tego świadomość. Sama kobieta po 40, jej partner, przyjaciele mający już duże dzieci i rodzice, którzy są dziadkami (i też chcą się wykazać w nowej roli, zwłaszcza jeśli długo czekali na ciążę córki).

2 KOMENTARZE

  1. Wydaje mi się, że późniejsza ciąża ma wiele zalet. Kobieta jest przygotowana finansowo, kariera zrobiona, ona też się wyszalała… Wtedy bardziej docenia się czas z dzieckiem, a nie siedzi i tak non stop w pracy, a dziecko z babcią czy nianią…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj