Dieta Gersona – organizm umie wyleczyć się sam?

1

Coraz częściej mówi się o tym, że współczesna medycyna akademicka nie rodzi sobie z wieloma problemami. Choć jest skuteczna w tak zwanych ostrych przypadkach, to w leczeniu chorób przewlekłych pozostawia wiele do życzenia. Nic dziwnego, że istnieje spora grupa osób, która poszukuje odmiennych metod leczenia. Jedną z nich jest dieta Gersona – dieta lecznicza, nie odchudzająca. Na czym polega i jak ją stosować?

Czym jest terapia Gersona?

Terapia Gersona polega na pobudzeniu naturalnych mechanizmów obronnych organizmu, czego celem jest uruchomienie tak zwanych mechanizmów samoleczenia. Nie jest to zwykły jadłospis, ale leczniczy, którego założenia są bardzo restrykcyjne.

Dietę Gersona z powodzeniem stosuje się w przypadku wielu chorób uważanych za nieuleczalne:

 • nowotworów,
 • cukrzycy,
 • alergii,
 • artretyzmu,
 • chorób serca.

Skąd się wzięła dieta Gersona?

Dieta dr Maxa Gersona to dość kontrowersyjny, choć popularny sposób walki z chorobami cywilizacyjnymi. Przez wielu określana jest jako fenomenalny sposób na nowotwory, choroby serca, cukrzycę.

Dieta Gersona

 

Według dr Gersona, większość współczesnych dolegliwości wynika z nieprawidłowej, zbyt ubogiej w składniki odżywcze diety, która prowadzi do niedożywienia przy jednoczesnej bardzo często występującej otyłości. Problemem obciążającym organizm mają być złogi, toksyny i zanieczyszczenia, z którymi ludzkie ciało nie daje sobie rady.

Celem diety Gersona jest oczyszczenie organizmu z jednoczesnym dostarczeniem brakujących witamin i mikroelementów. Terapia Gersona polecana jest każdemu, w szczególności osobom przewlekle chorym, narażonym lub już chorującym na nowotwory.

“Szukaj uzdrowienia w przyczynie, organizm sam jest najlepszym lekarzem.”
– Platon

Na czym polega dieta Gersona?

Dieta Gersona bazuje na dwóch składowych – świeżo wyciskanych ekologicznych sokach warzywnych i owocowych oraz lewatywach z kawy.

Według doktora Gersona, lewatywa pozwala usunąć toksyny oraz ułatwia rozbicie guza nowotworowego, natomiast świeże soki dostarczają witamin i składników mineralnych, które odżywiają tkanki i zatrzymują postępujący proces choroby.

Dieta Gersona powinna trwać 6 tygodni. W tym czasie należy:

 • 13 razy dziennie pić świeżo wyciśnięty sok (najlepiej przy użyciu sokownika, sokowirówki nie są polecane) powstały z ekologicznych warzyw i owoców. Najlepiej do tego celu wybrać marchew, jabłka, zielone warzywa i pomarańcze. Sok należy pić od razu po przygotowaniu, małymi łykami.
 • 3 razy dziennie jeść świeże, zbilansowane posiłki wegetariańskie,
 • Między posiłkami można jeść świeże owoce – jabłka, gruszki, winogrona, banany (1-2 razy w tygodniu)
 • nie wolno jeść produktów przetworzonych, rafinowanych, konserwowych (zakazana jest biała mąka, biały cukier, tłuszcze zwierzęce, alkohol, owoce morza, czekolada, słodycze, masło, żółty ser, niektóre owoce – np. jagody, niektóre warzywa – np. ogórek).

Zwolennicy terapii Gersona przekonują, że jest ona niezwykle skuteczna, choć jednocześnie bardzo wymagająca. Pozwala zatrzymać rozwój wielu poważnych chorób. Może być stosowana profilaktycznie, dzięki niej wiele osób od lat zapomniało, czym jest ból, zmęczenie czy wizyty u lekarzy.

I co Wy na to?

1 KOMENTARZ

 1. Zgadzam się. Jednak problemem dla wielu osób jest utrzymanie się w ryzach zdrowego żywienia po tych 6 tygodniach.Generalnie wiadomo, że człowiek choruje, bo mu szwankuje układ immunologiczny, a dziej sie tak dlatego, że brakuje nam witamin, minerałów, za to za dużo w nas śmieci.
  Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj