Dlaczego piątek 13-tego to szczęśliwa data?

16

Przesądy mają się świetnie. Niby nie wierzymy w czarnego kota, ale wolimy na wszelki wypadek odpukać w niemalowane drewno. Bo po co kusić los? Skoro mamy piątek 13-tego, to lepiej na siebie uważać. Jednak czy naprawdę? Dla wielu osób 13 jest szczęśliwa. Na przykład dla mnie. Chociażby dlatego, że urodziłam się 13. Co prawda nie w piątek, ale w sobotę, ale jednak…:)

Jak często zdarza się piątek 13-tego?

Piątek 13-tego to nie taka rzadka data. Zdarza się zazwyczaj raz w roku, czyli 1 dzień na 365 to właśnie trzynasty piątek. Bywa, że może powtarzać się nawet kilkukrotnie w ciągu roku.

piątek 13

Skąd się wziął przesąd?

Istnieje przesąd, że u źródła “pechowego” 13. leży pewne wydarzenie, datowane na rok 1307, kiedy doszło do aresztowania templariuszy oskarżonych o sodomę i bałwochwalstwo, oraz herezję.

12 jako liczna doskonała

Dlaczego właśnie 13 ma być tą gorszą liczbą? Powód jest prosty, ponieważ następuje tuż po doskonałej 12, która była uznawana za liczbę pełną, skończoną, doskonałą. 12 stanowiła przez długi czas podstawę matematyki, było 12 bogów starożytnych, 12 apostołów, 12 rycerzy okrągłego stołu, 12 miesięcy w roku.

13 z kolei była uważana za liczbę niedoskonałą. Niepełną, nieparzystą.

Nie tylko w Polsce

Przesąd na temat pechowej daty znany jest nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach – na przykład w Niemczech, Finlandii, Belgii, Danii, Szwecji, na Filipinach.

  • okazuje się, że najbardziej przesądne są osoby między 45 a 54 rokiem życia,
  • bardziej przesądne są kobiety niż mężczyźni,
  • najbardziej popularny przesąd to trzymanie za kogoś kciuków, tak robi 70% osób,
  • wiele osób obawia się 13. Istnieją hotele, w których nie ma pokoju o numeru 13, ani 13 piętra.

13 tego w piątek może być szczęśliwy

13  tego w piątek to tylko data. Nic więcej.

Istnieje w psychologii teoria mówiąca o samospełniającej się przepowiedni. I to ona jest groźna, a właściwie jej skutki. Jeśli bowiem uwierzymy, że trzynastka jest dla nas nieszczęśliwa, skutek tego mogą być mocno niekorzystne. Nasze negatywne nastawienie może implikować problemy.

Dlatego poprosimy o uśmiech. To tylko piątek 13-tego 🙂 Będzie dobrze! 🙂

16 KOMENTARZE

  1. Mam dwie wspaniałe córki, jedną ❤ urodziłam 13tego marca ( w niedzielę) a drugą ❤ 13tego lipca w PIĄTEK . Jak zatem 13tego nawet w piątek mógłby być pechowy ?🥰

  2. Dla mnie nie jest szczęśliwy 😒okazało się, że mam złamaną stopę a moja córka miała dziś badanie ekg serca i wyniki nie są dobre

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj