Co się dzieje, gdy kończysz 45 lat?

6

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kobieta po 40 uważana była za…starą. Mówiono o niej, że jest niewidzialna, przezroczysta. W żadnym razie nie atrakcyjna, bo…to już było, minęło wraz z…młodością! Dzisiaj kobieta po 40 często deklasuje młodsze koleżanki – cały czas poszukujące swojego stylu, zagubione i…nierzadko przerysowane. Kobieta po 40 nadal wygląda świetnie, a do tego ma inne atuty – doświadczenie, za którym idzie mądrość, luz i głód życia. Ona już NIE zastanawia się, czy wypada, cieszy się rzeczywistością i łamie stereotypy, mając przy tym ogromną frajdę. Rok po roku. A co się dzieje, gdy kobieta po 40 kończy 45 lat? Oj, zdziwisz się.

5 lat do 50

Pamiętasz, co myślałaś, gdy byłaś dzieckiem o ludziach po 50. No właśnie…

To niemożliwie, że pozostało Ci tylko 5 lat to tego legendarnego wieku. Brzmi zaskakująco. Zwłaszcza, że wcale nie czujesz się staro. Przeciwnie, masz wrażenie, że jest podobnie jak wtedy, gdy miałaś 20 lat. Nadal masz mnóstwo marzeń, celów, a apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Coś się jednak zmienia. Doświadczenie nauczyło Cię paru rzeczy. I to jest właśnie Twoja przewaga!

45 lat

Kochasz siebie, bo jeśli tego nie zrobisz, nikt Cię nie pokocha

Nie da się stworzyć fascynującego związku czy docenić prawdziwych przyjaciół, jeśli…nie lubisz siebie. Pokochanie siebie jest priorytetem, który zmienia właściwie wszystko.

Trzeba zacząć od siebie. Po prostu. Zrozumieć, co jest dla Ciebie ważne i o to walczyć. Codziennie się przytulać, rozpieszczać i dbać o siebie.

Gdy masz 45 lat, na pewno już wiesz, że nie ma nic gorszego niż:

 •  tania, źle dopasowana bielizna,
 • zbyt twardy lub zbyt miękki materac,
 • udawanie, że wygląda się tak, jak na zdjęciach w social mediach,
 • desperackie próby odmłodzenia się czy udawania kogoś, kim się nie jest,
 • praca do utraty tchu, bez poszanowania siebie,
 • pozwalanie innym, by Cię źle traktowali,
 • nie ma nic gorszego niż toksyczni ludzie.

Gdy ktoś jest nieszczęśliwy, to po prostu widać. Gdy masz 45  lat, na pewno już nie chcesz należeć do tej grupy osób.

45 lat. Już nie uzależniasz swojego “być” od mężczyzny

Jesteś? Super. Nie ma Cię. Nic nie szkodzi. Życie jest za krótkie, by przejmować się pierwszym czy drugim nieogarniętym i niezdecydowanym. Po co?

Randki są fajne, bycie razem przy zgaszonym świetle również. Można jednak też włączyć lampkę. Czemu nie? Nie ma już takiego wstydu, zahamowań, ograniczeń.

Nie podoba się? Po co to dalej ciągnąć? Można powiedzieć “do widzenia” – tak jest po prostu prościej, klarowniej.

Poza tym kobieta po 40 decyduje sama, nie potrzebuje sztabu koleżanek, doradców jak młodsze koleżanki. Robi tak, jak uważa za stosowne i czuje się przy tym wolna. I to wszystko zmienia!

Bo miłości nie należy zamykać w pudełku. Ograniczać jej i siebie. Nie o to chodzi. Poza tym nie ma doskonałych związków. Miłość i przyjaźń nie jest perfekcyjna.

Gdy masz 45 lat. Możesz być miła, jeśli chcesz

Każdy potrafi zachować się jak cham i gbur. Co prawda czasami trzeba poćwiczyć, żeby powiedzieć innym spier…, bo często dopiero z wiekiem uczymy się, jak nie pozwolić sobie wejść na głowę. I to dobrze, że w końcu dochodzimy do tego momentu.

Gdy zaczynamy innych traktować z wzajemnością, w końcu się uwalniamy od osób, które były w naszym życiu z nie tych powodów, które są ważne.

Nie trzeba przy tym być jednak zimną s…Można być po prostu asertywną. To zasadnicza różnica.

Dużo trudniejsze od zniżania się do poziomu innych jest bycie ponadto. Nauczenie się dystansu, luzu i uśmiechu, którego nie zgasi nawet mocne naciśnięcie nam na odcisk. Taka siła przychodzi z wiekiem.

Możesz wiele

Jesteś ekspertką w wielu tematach, czy Ci się to podoba czy nie.

45 urodziny są piękne. Po prostu – czwórka i piątka ładnie się komponują. 🙂 Poza tym, że to tylko liczba, to może nas mocno zmotywować i dać kopa energii, by zrobić to, o czym od dawna marzyłyśmy:

 • przeprowadzić się,
 • nauczyć się portugalskiego,
 • zrobić prawo jazdy,
 • nauczyć się pływać żaglówką (kurs na patent),
 • pokochać jazdę konną,
 • i wiele innych.

45 lat to dla wielu dopiero początek. Taki, który uzmysławia, że naprawdę szkoda czasu. Czas podsumowań, który motywuje, by żyć jeszcze lepiej. Odrobiłaś tę lekcję?

Przeczytaj, co się dzieje, gdy kończysz 44 lata.

6 KOMENTARZE

 1. Fenomenalny artykuł! Dokładnie tak jest i to jest piękne 🙂 Cudownie być po 45 Choć myślę, że taki stan dotyczy kobiet z otwartym umysłem. Oby takich bylo jak najwiecej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj