Gdy przestajesz się zmuszać do robienia rzeczy, na które nie masz ochoty

2

Istnieje wiele zadań z kategorii “nie chcem, ale muszem”, ale, że miejsce to miało być wolne od polityki, to może zostawmy to. Napiszmy to inaczej. Istnieje wiele rzeczy, które teoretycznie “wypada” lub “tak trzeba”, ale których odpuszczenie działa wyzwalająco. Nie sprawia, że wali się świat. Na skutek naszych decyzji nie powstają gruzy, które nas przytłaczają. Przeciwnie – sytuacja się oczyszcza i ratuje nas, nasze samopoczucie i zdrowie. Dlatego wraz z wiekiem warto coraz częściej pytać siebie (jeśli wcześniej tego nie robiłaś) – czy rzeczywiście tego chcę? Bo jeśli tylko “muszę, to może wcale nie powinnam?”

Nie zmuszaj się do chodzenia i bycia tam, gdzie nie masz ochoty

Odpuszczenie sobie niezdrowych relacji nie zawsze jest możliwe. Często jesteśmy w nie tak mocno uwikłane, że to aż boli, ale nie daje większych nadziei na oswobodzenie. Tak jest na przykład w kontekście rodziny, na którą, czy nam się to podoba, czy nie, jesteśmy skazane.

Czasami decydujemy się na heroiczną walkę, rezygnację ze szkodliwych praktyk i wtedy napotykamy na ogromny opór. Nikt nie chce przyjąć naszych postanowień, zaakceptować tego, że zaczęłyśmy walkę o siebie. Jednak mimo tego, nie powinniśmy rezygnować. Okazuje się bowiem, że posprzątanie w swoim otoczeniu daje nową jakość, świeżość, miejsce dla wartościowych osób.

Nie zmuszaj się do akceptowania czyjegoś złego zachowania

Nie mamy siły, by zmienić innych. Możemy jednak zmienić swoje zachowanie w stosunku do nich.

Dlatego jeśli nam coś przeszkadza, coś nas mocno uwiera, to wcale nie musimy tego akceptować. Możemy wprost zaprotestować, powiedzieć “nie”. I to nie będzie egoizm, to będzie miłość do siebie.

Przestań brać na swoje barki za wiele

Nie musisz się zmuszać, by żyć jak wół, w ciągłym niedoczasie, z barkami przygniecionymi coraz to nowszymi obowiązkami. Możesz być jedną z tych “leniwych”, a tak naprawdę dbających o siebie kobiet.

Nikt nie docenia bowiem poświęceń. Dlatego nie rób więcej niż chcesz. W pracy, w domu, gdziekolwiek. Deleguj zadania, przyjmuj pomoc, oferuj ją, kiedy to naprawdę “nie problem”, a nie wtedy, kiedy uważasz, że powinnaś.

Nie zmuszaj się, by być przesadnie silną

Nikt nie jest idealny, a robienie wszystkiego perfekcyjnie zwyczajnie nie jest możliwe. Niby to wiemy, teoretycznie to przecież jasne, a…swoim zachowaniem przeczymy tej prostej tezie. Wydaje nam się, że musimy ciągle więcej i lepiej. A to na dłuższą metę wysiłek, który nie tylko, że nie popłaca, ale nas po prostu niszczy.

Jesteśmy przesadnie silne… Na własne życzenie… I na własne jesteśmy tak traktowane… Bo wszystko musi być naj… Bo mamusia tak nas uczyła…. Wyluzowanie… To jest sekret piękna, zdrowia i szczęścia… ” Magda

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj