Mikołaje bezglutenowe, czekoladowe figurki bez glutenu

1

Nie wszyscy mogą jeść wszystko. Niektórzy na co dzień mierzą się z nietolerancjami i alergiami. Jedną z poważniejszych jest alergia na gluten lub celiakia. W obu przypadkach niezbędna staje się ścisła dieta bezglutenowa, którą trzeba też stosować od święta. Nie tylko na co dzień. Niestety nie można sobie pozwolić nawet na jeden dzień przerwy. Nie wszyscy jednak to rozumieją. Są tacy, co nie mają wiedzy…Tymczasem nic tak nie sprawia przykrości jak sytuacja, gdy dziecko dostaje słodycze, których nie może zjeść. Im młodsze dziecko, tym emocje, które temu towarzyszą mogą być większe. Niby to tylko czekolada, ale jednak nie tylko. To też zaangażowanie, pamięć, poczucie wspólnoty… Dlatego tym razem o mikołajach bezglutenowych, słodkich czekoladowych figurkach bez glutenu. Gdzie jest kupić? I ile kosztują?

mikołaje bez glutenu

Nie tylko przekreślony kłos. Mikołaje bezglutenowe

Jak kupić słodycze bezglutenowe? Najłatwiej sięgając po produkt wyraźnie oznaczony – z napisem “bezglutenowy” i ze znakiem przekreślonego kłosa. Nie musi to być certyfikowany znak przekreślonego kłosa, ale z pewnością taki da nam gwarancję “czystości, nieskażenia produktu glutenem”.

Świadomość producentów żywności jest wysoka. Mimo to nadal zdarza się, że produkty, które są oznaczone jako bezglutenowe, po badaniu składu niestety przekraczają normy glutenu dopuszczone w produktach bezglutenowych. Certyfikat minimalizuje takie ryzyko wpadki, bo używanie go łączy się z systematycznymi kontrolami produktu przez instytucję wydającą oznaczenie.

Jednak produkt bezglutenowy to nie tylko ten, który jest oznaczony znakiem przekreślonego kłosa, czy ten, który jest opisany jako bezglutenowy, ale też ten, którego skład na to wskazuje.

Najważniejsza jest etykieta produktu, czyli jego skład. Jeśli po jej analizie nie znajdziemy w składzie glutenu, produkt jest dozwolony.

Jednak uwaga – w ścisłej diecie bezglutenowej nie są wskazane również te produkty, które zawierają informację o możliwej śladowej obecności glutenu. Czyli w składzie niby nic nie ma niepokojącego, ale jednak producent zabezpiecza się, że gluten może wystąpić z uwagi na zanieczyszczenie krzyżowe. W takim przypadku nie warto ryzykować. I taki produkt nie nadaje się dla osoby nietolerującej glutenu.

Gdzie kupić Mikołaja z czekolady bez glutenu?

Sprawdź listę słodyczy bezglutenowych w “normalnych cenach” i w powszechnej sprzedaży – tutaj.

Na szczęście mikołaje bezglutenowe kupimy niemal w każdym markecie, w znanych dyskontach. Poniżej kilka propozycji – w cenach około 2 złotych i te sięgające 10 złotych. Propozycje mniej znanych marek oraz sprawdzone i dobrze znane wyroby Kinder.

Mikołaje bezglutenowe

Mikołaje bezglutenowe
Mikołaje Favorrina bez glutenu LIDL

 

Mikołaje bezglutenowe
Mikołaje bezglutenowe KInder
Mikołaje bezglutenowe
Mikołaje bezglutenowe Biedronka

 

Mikołaje Kinder