Lubisz imprezować do białego rana? Bawić się na całego? Jednak wizję świetnej zabawy psuje perspektywa kaca? Co zrobić, by mieć jedno i drugie – niezapomnianą imprezę i dobre samopoczucie następnego dnia? Oto najlepsze sposoby na kaca.
Najlepsze sposoby na kaca. Każdy wie, co to kac
Nie miałaś nigdy kaca? Jesteś szczęściarą. Około 77% osób, które piją alkohol, doświadczają, z czym wiąże się zatrucie alkoholowe. To najczęściej jest skutkiem odwodnienia, niskiego poziomu cukru we krwi oraz stanu zakażenia (podwyższony poziom cytokin), który nasz organizm odbiera jako “chorobę” i uruchamia układ immunologiczny do jego zwalczania. Stąd uczucie rozbicia, apatii, braku sił, podobne do tego przeżywanego podczas infekcji.
Podczas picia alkoholu enzymy w wątrobie rozbijają alkohol na aldehyd octowy, który następnie przechodzi w octan. Powstaje acetat, który nie jest szczególnie szkodliwy oraz acetaldehyd wykazujący działanie toksyczne, powodujące symptomy kaca. O ile z niewielką ilością alkoholu wątroba jest w stanie sobie poradzić, otyle picie zbyt dużej ilości alkoholu to niestety utrudnia.
Objawy kaca
Większość z nas ma świadomość, z czym się wiąże kac: z bólem głowy, nadwrażliwością na hałasy, nadmiernym pragnieniem, światłowstrętem, apatią, problemami z koncentracją, rozdrażnieniem, depresją, wymiotami.
Kobiety mają gorzej
Niestety natura nie zna sprawiedliwości. Kobiety upijają się częściej i mają poważniejsze problemy dzień po. Niektórzy naukowcy sugerują, że może mieć to związek z przeciętnie niższą wagą.
Znaczenie ma też wiek. Im jesteśmy starsze, tym upojenie alkoholowe szybciej postępuje, co ma związek z mniej wydajnymi funkcjami organizmu. Jest też inna teoria – młodzi ludzie miewają gorszego kaca, bo nie potrafią pić.
Jak uniknąć kaca?
Najlepsze sposoby na kaca?
Najprostsza rada – nie pić. Jednak nie o taką wskazówkę na pewno Ci chodzi.
Istnieją metody, które pozwalają dobrze się bawić, a jednocześnie nie przeżywać przykrych objawów kolejnego dnia.
Oto ogólne zasady:
- dzień przed imprezą wyśpij się. Jeśli jesteś zmęczona, szybciej się upijesz i kac będzie bardziej dotkliwy.
- przed imprezą połknij kilka tabletek z witaminą C lub napij się soku owocowego. Pokaźna dawka przeciwutleniaczy pozwoli zminimalizować przykre objawy upojenia alkoholowego,
- najedz się. Nie imprezuj z pustym żołądkiem. Jednak zamiast sałatki sięgnij po burgera, upewnij się, że zjadłaś wystarczająco tłusto. Czerwone mięso bogate w białko i witaminy z grupy B pomaga przetworzyć produkty uboczne powstające podczas trawienia alkoholu. Tylko w ten sposób możesz zapewnić sobie szybki metabolizm alkoholu.
W trakcie imprezy:
- stosuj zasadę jeden drink na jedną szklankę wody lub soku pomarańczowego. To naprawdę działa,
- w trakcie picia jedz, najlepiej zjedz coś tłustego, co spowolni wchłanianie alkoholu,
- pomiń picie szampana – gazowany napój często przyspiesza upojenie alkoholowe,
- staraj się nie palić lub zmniejszyć częstotliwości palenia, niestety nikotyna przyspiesza upojenie alkoholowe,
- nie pij napojów gazowanych,
- wybieraj trunki dobrej jakości – zasada “nie mieszaj” różnych typów alkoholu nie ma związku z kacem,
- najłatwiej trawi się czysta wódka, jednak ona również najszybciej uderza do głowy,
- pij jaśniejsze trunki – im ciemniejszy alkohol, tym więcej garbników i zanieczyszczeń, które odpowiadają za kaca,
- nie kładź się spać od razu po imprezie, zrób sobie spacer po świeżym powietrzu, dzięki temu organizm lepiej poradzi sobie z nadmiernymi procentami.
Najlepsze sposoby na kaca
Jeśli mimo powyższych rad nie udało się uniknąć kaca, warto zastosować się do poniższych wskazówek:
- wyjść na spacer, to przyspiesza powrót do pełnego zdrowia,
- jedz jogurty, kwaśne zupy (np. kapuśniak, żurek, zupę ogórkową),
- pij herbatę z dużą ilością cytryny oraz soki cytrusowe,
- zjedz kiszoną kapustę lub szparagi (naukowcy udowodnili, że minerały znajdujące się w szparagach mogą ukoić objawy kaca),
- dobrze sprawdza się miód, który przyspiesza metabolizm i usprawnia powrót organizmu do wewnętrznej harmonii,
- wypij wodę ze słoika po ogórkach lub zakwas buraczany, które pozwolą na szybkie uzupełnienie utraconych witamin i minerałów, wypłukanych z organizmu przez alkohol,
- dobrze sprawdza się kawa z sokiem cytrynowym,
- herbata rumiankowa lub miętowa – świeżo zaparzone zioła mogą skutecznie zmniejszyć ból głowy i korzystnie wpłynąć na samopoczucie,
- wypij dwie szklanki soku z grejpfruta, by zminimalizować przykry zapach trawionego alkoholu.