Przychodzi taki moment w życiu, kiedy uzmysławiamy sobie jedną banalną prawdę. Większość zależy od nas. Nasze życie będzie tak wyglądało, jak sobie na to pozwolimy i na ile będziemy miały odwagę.
Zawsze wszystko się sprowadza do ja. Ile ja będę umiała, na ile się odważę…
Nie uwieszaj się na ramieniu kogoś bliskiego, weź odpowiedzialność. Idź do przodu. Nie masz na wszystko wpływu, ale takie jest życie. To, o czym decydujesz to Twoja reakcja, czyli, jak zareagujesz na to, co przyniesie Ci los.
Nie oczekuj od innych, a nie będziesz rozczarowania. Każdego dnia myśl o tym, jaki możesz postawić następny krok w stronę marzeń.
Samo oczekiwanie nie wystarczy
Samo oczekiwanie nie wystarczy. Nie sprawi, że to, czego pragniemy się stanie. Niby oczywiste, a często o tym zapominamy.
I wierzymy, że mamy ogromną moc, że jak będziemy o czymś intensywnie myśleć, to przyciągniemy do siebie szczęście (zobacz prawo przyciągania). Niestety to tak nie działa. Nie wystarczy mocno czegoś pragnąć.
Same oczekiwania nie wystarczą, by osiągnąć to, czego pragniesz. Takie myślenie to urojenie. Niezbędne jest działanie. Ciągła praca nad taktyką i skuteczność.
Bo w życiu można liczyć tylko na siebie…
I to nie zawsze. Czasami zawodzimy same siebie. A skoro tak się dzieje, to jak możemy łudzić się, że inni będą zawsze ok? Jeśli same potrafimy być w stosunku do siebie nie w porządku, to tym bardziej inne osoby mogą być nie fair w stosunku do nas!
Jeśli same potrafimy siebie krzywdzić, a jesteśmy najważniejszą osobą dla siebie, to nie dziwmy się, że inni potrafią robić nam krzywdę.
Inni nie muszą spełniać Twoich oczekiwań
Pewne jest to, że oczekiwać możesz. Jednak bez presji, że tak się stanie. Zwłaszcza w kontekście innych osób.
Odczuwanie żalu, rozczarowania, urazy w związku z tym, że inni nie spełnili Twoich oczekiwań co najwyżej szkodzi Tobie, na pewno nie im. Negatywnie wpływa na relacje i właściwie niewiele zmienia, jeśli chodzi o aspekt, na którym Ci zależało.
Czy zatem niczego nie oczekiwać od innych?
Oczekiwać można, ale warto:
- wyraźnie, wprost mówić, czego się oczekuje,
- nie obrażać się, gdy ktoś nie spełni naszych oczekiwań – zawsze ma do tego prawo,
- być realistką. Same nie zawsze spełniamy oczekiwania innych, dlatego weźmy pod uwagę także to, że inni pod tym względem niewiele różnią się od nas.
- zwróć uwagę, czy masz realne czy nierealne oczekiwania do życia. Np. oczekiwanie, że inni zrobią to, co jest w Twoim interesie, ale nie jest w ich interesie jest…nierealne.
- brak oczekiwań jest czasami niezbędny do zachowania swojego zdrowia psychicznego.
Już mnie w życiu nic nie zdziwi
Brak oczekiwań dotyczących zachowań innych osób wynika z doświadczenia życiowego. Po latach dochodzimy do wniosku, że już nas niewiele zdziwi. Zamiast irytować się na to, na co nie mamy wpływu, kluczowy jest spokój. Tylko on nas uratuje.
Spokój i działanie.
Mądre podejście do tematu. 😊
Słuszne podejście do tematu.
Ja w ogóle to zmieniam poglądy, kiedy medytuje i zagłębiam się w rozwój duchowy. Można osiągnąć wiele nawet samym pozytywnym nastawieniem i przede wszystkim trzeba wierzyć w siebie.
Nawet jeśli się śmieją, że ci nie wyjdzie to potem patrzą zdziwieni – jak ona to zrobiła?