Ostuda to zazwyczaj rozległe, symetrycznie rozlane przebarwienia na twarzy w kolorze żółtobrunatnym. Zazwyczaj pokrywa skórę czoła, policzków i żuchwy, czasami umiejscawia się nad górną wargą.
Ostuda pojawia się głównie u kobiet, ponieważ czynnikiem inicjującym jej wykształcenie się są żeńskie hormony. Zmiany skórne mogą pojawiać się na skutek przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, a także w trakcie ciąży. Żeby jednak ostuda mogła powstać, powyższe czynniki nie są wystarczające. Niezbędne jest promieniowanie słoneczne, które padając na podrażniony naskórek, sprawia, że pojawiają się na nim zmiany.
Ostuda – jak głęboko znajdują się przebarwienia?
W przypadku ostudy plamy mogą się lokalizować na różnych głębokościach, zarówno w naskórku, jak i skórze właściwej. W zależności od tego, jak głęboko umiejscowione są przebarwienia hormonalne, uzależniony jest sposób ich usuwania.
Ostuda lubi powracać
Niestety nawet jeśli zmiany przebarwieniowe znikną, trzeba się liczyć z tym, że powrócą. Tendencja jest zwiększona zwłaszcza u osób o ciemniejszej karnacji.
Badania udowadniają, że ostuda lubi powracać u nawet 80% kobiet. Naukowcy wskazują, że przyczyną może być światło widzialne (dzienne), przed którym nie chronią filtry UV.
Jest też inna przyczyna: podrażniona czynnikami hormonalnymi i promieniowaniem UV skóra ma barwniki, które pozostają nastawione na działanie. Dlatego nawet jeśli uda się nam usunąć barwnik ze skóry, nie można liczyć na stałe efekty.
Czy przebarwienia hormonalne same znikną?
To, czy przebarwienia hormonalne powstałe na skutek działania promieniowania UV same znikną, uzależnione jest od głębokości ich umiejscowienia.
Najbardziej płytkie przebarwienia mogą zniknąć na skutek stosowania domowych metod i wcierania ogólnodostępnych kremów drogeryjnych. Czasami przebarwienia znikają samoistnie w ciągu zimy lub mało słonecznej zimy.
Jak usunąć ostudę?
Głębsze zmiany nie znikają samoistnie. Domowe zabiegi mogą je jedynie nieznacznie wybielić.
By usunąć je całkowicie, stosuje się profesjonalne zabiegi takie, jak peelingi czy zabiegi laserowe.
Jak chronić się przed ostudą?
Zgodnie z ostatnimi odkryciami naukowymi, ostuda jest wywoływana na skutek działania:
- promieni UV,
- światła dziennego, widzialnego – przed którym nie uchronimy się, stosując popularne kremy z filtrami UV.
Mając na uwadze to, co powyżej, należy oprócz uczciwego nanoszenia kremów z wysokim filtrem UV stosować kremy z witaminą C. Zaleca się również systematyczne stosowanie preparatów wybielających, które mają działanie rozjaśniające, blokują przed syntezą barwnika w delikatnej komórce barwnikowej, tym samym chronią przed powstawaniem kolejnych zmian.