Podwiązanie jajowodów. Dla kobiet po 40, które na pewno nie chcą mieć już dzieci

0

Zbyt często zdarzają się wpadki zwłaszcza u kobiet po 40, by ten fakt ignorować. Klasyka gatunku. W domu już całkiem duże dzieci. Człowiek w końcu nieco może odetchnąć, pożyć, znaleźć czas dla siebie, a tu bach, niespodzianka. Coś czego się nie spodziewałyśmy… Prawdziwy szok. Na teście dwie kreski i wizja ponownego odwrócenia życia o 180 stopni na kolejne lata. A przy tym całkowity brak gotowości na czekające wyzwania. Jak temu zapobiec? Rozwiązanie jest stosunkowo „proste” – podwiązanie jajowodów. Niestety w Polsce opcja niedostępna.

Zaburzenia hormonalne. O wpadkę po 40 nie jest trudno

Dotąd regularne cykle miesięczne, u kobiet po czterdziestce mogą zmienić dramatycznie swoje oblicze.

Mogą zaskakiwać swoją nieprzewidywalnością, co stanowi spore wyzwanie. Miesiączka pojawia się za szybko, za późno, jest dłuższa lub krótsza, krwawienie wygląda nietypowo. Szacowanie dni płodnych i niepłodnych jest wyjątkowo trudne. O pomyłkę stosunkowo łatwo, a konsekwencją jej jest nowe życie.

Gdy los decyduje za nas i pojawia się ciąża, wiele kobiet uważa, że temat jest zamknięty. Czy planowane, czy nie, dziecko się po prostu rodzi. Gdy ma się w domu starsze dzieci, wiele kobiet nie wyobraża sobie innej opcji. Choć to nie po ich myśli, muszą odnaleźć się w nowej sytuacji.

Antykoncepcja zawodzi

Zresztą wcale nie trzeba bazować na obserwacji swojego ciała i wspomaganiu się metodami antykoncepcyjnymi dostępnymi dla mężczyzn, by zaliczyć wpadkę. Rzeczywistość bywa dużo bardziej przewrotna niż nam się wydaje… Niestety nieskuteczne okazują się nawet środki hormonalne, które uważane są za szalenie pewne – takie jak tabletki, plastry czy spirale. Decydując się na nie, też trzeba mieć z tyłu głowy możliwość zaliczenia wpadki. Sami producenci zwracają uwagę na to, że skuteczność stosowania środków antykoncepcyjnych nie jest nigdy 100%.

Rozwiązania na stałe

Poza tym to niestety nie wszystko. O antykoncepcji trzeba pamiętać, bywa ona niewygodna w stosowaniu, miewa niestety również skutki uboczne. Niektóre kobiety narzekają, że jej dobranie jest u nich właściwie niemożliwe, doświadcza się przy tym tego, z czym nie chcemy się mierzyć – nadmiernego apetytu, tycia, obniżenia libido – a to nie koniec listy.

W pewnym wieku nie chcemy już męczyć się z niewygodnymi metodami, pragniemy czegoś stałego i pewnego. I jednym z takich rozwiązań jest podwiązanie jajowodów, metoda wymagająca operacji, najczęściej w znieczuleniu ogólnym, przy użyciu laparoskopu, co pozwala na minimalne nacięcia, jednak mimo wszystko jest to dość poważny zabieg (na co również wskazują jego ceny).

W Polsce z uwagi na brak odwrócenia skutków podwiązania jajowodów zabieg jest nielegalny i niemożliwy do wykonania. Za jego przeprowadzenie w naszym kraju grozi lekarzowi kara pozbawienia wolności do 10 lat. Jednak już w sąsiednich Czechach, czy na Słowacji za odpowiednią opłatą istnieje możliwość poddania się zabiegowi (koszt to około 500 Euro).

Alternatywa dla podwiązania jajowodów

Jeśli kobieta ma stałego partnera, istnieje znacznie prostsze i tańsze rozwiązanie dla podwiązania jajowodów, jakim jest wazektomia. Zabieg wazektomii przeprowadza się u mężczyzn, trwa on około dwie godziny. Cała procedura może się zamknąć w przeciągu jednego dnia, nie są wymagane znieczulenia ogólne, koszt to około 2500 złotych.

Wazektomia to pewny (niemal 100%) sposób na stałą bezpłodność męską. Jest on wygodniejszy i właściwie pozbawiony skutków ubocznych. Możliwe jest co prawda
występowanie zasinienia czy dyskomfortu po zabiegu, ale są to skutki krótkotrwałe. U kobiet dla porównania po operacji podwiązania jajowodów ból i to dość dotkliwy może się utrzymywać nawet pół roku.

Poza tym podwiązanie jajowodów obarczone jest większym ryzykiem. Sam zabieg z uwagi na „ukrycie” kluczowych organów w brzuchu kobiet – jest trudniejszy. Znane są inne jego skutki, które mogą być równie niepokojące. Niestety trzeba wziąć pod uwagę spadek ilości progesteronu, co skutkuje zespołem napięcia przedmiesiączkowego, jak również wystąpienie przedwczesnej menopauzy po zabiegu. Stąd wiele par nawet nie bierze pod uwagę podwiązania jajników, tylko decyduje się na wazektomię, która jest w Polsce legalna i dostępna w każdym mieście.

Dla kogo wazektomia?

Wazektomia to metoda, którą wybierają dojrzali mężczyźni, mający już dzieci i nieplanujący kolejnych.

Daje ona niemal 100% pewność dotyczącą jej działania antykoncepcyjnego. Za jej sprawą można cieszyć się bliskością bez strachu o nieplanowaną ciążę. Liczne doświadczenia konkretnych osób udowadniają, że po zabiegu związek umacnia się, a seks staje się zdecydowanie lepszy – przyjemniejszy, bardziej spontaniczny. Życie seksualne poprawia się, co ma wpływ na pozostałe obszary życia.

Mężczyzna, który zdejmuje z barków kobiety obowiązek myślenia o antykoncepcji, chroni ją przed lękiem związanym z niepokojem o nieplanowaną ciążę. Najczęściej bardzo szybko ocenia zabieg wazektomii jako jedną z najlepszych decyzji w życiu. Wypowiedzi na forach, a także opinie dotyczące zabiegu na stronach konkretnych lekarzy każą sądzić, że zabieg wazektomii cieszy się coraz większą popularnością.

Oceniany jest wysoko z uwagi na niską inwazyjność, szybkość przeprowadzenia i oczekiwane efekty, które po nim się pojawiają. Dzisiaj właściwie w każdym większym mieście wazektomię można przeprowadzić za równowartość 2500 – 3000 złotych. Jest to zabieg odwracalny, ale w praktyce nie jest to łatwe, by odwrócić jego efekty. Dlatego jest polecany parom, które nie planują już więcej dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj