Rozmazane litery z bliska. Czyli gdy zaczynasz odsuwać książkę

1

Jednym z czynników, które wskazują na upływ czasu jest pogorszenie wzroku. To niestety następuje tuż po ukończeniu czterdziestych urodzin. Właśnie wtedy wiele z nas zaczyna odsuwać książkę i telefon w trakcie czytania. Gdy trzymamy je blisko, litery się rozmazują. To sygnał. Wzrok się starzeje. Na szczęście na tym etapie nadal można wiele zrobić, żeby spowolnić ten proces. Oto kilka ważnych zasad.

Rozmazane litery z bliska. Czyli gdy zaczynasz odsuwać książkę

Zaczyna się. Wzrok się psuje

Mijający czas przynosi zmiany. Jeden z nich dotyczy oczu. Możemy zauważyć, że nie widzimy tak dobrze z bliska jak wcześniej. I gdy chcemy coś przeczytać, na przykład skład produktów na opakowaniu, to odsuwamy od siebie etykietę. Czytanie w ogóle wygląda nieco inaczej niż dotychczas. Odsuwamy książkę, telefon od oczu.

Możemy czuć, że wzrok nam bardziej się męczy. Przy pracy przy komputerze być może zaczynamy mierzyć się z suchością oka. Częściej bolą nas oczy, czujemy się wyraźnie bardziej zmęczone. Jednak to nie tylko to. Boli nas też głowa.

Nagła zmiana

Początek starzenia wzroku następuje skokowo. Podczas pierwszego etapu starzeje się soczewka, co jest wyjątkowo odczuwalne. Dochodzi do wyraźnego osłabienia akomodacji oczu. To fizjologiczna konsekwencja gorszego widzenia na bliską odległość. Tak jakbyśmy jednego dnia budziły się i widziały dużo gorzej. Nie wiadomo, jak i dlaczego, ale to się dzieje.

U niektórych te pierwsze negatywne zmiany następują już po ukończeniu czterdziestych urodzin, u innych dwa, czy trzy lata później. Jednak proces zawsze się zaczyna, u szczęśliwców później, u pozostałych zgodnie ze średnią.

Co się dzieje później? Po nagłym wyraźnym pogorszeniu wzroku, kolejne zmiany następują skokowo, średnio co 2-3 lata, kiedy ostrość widzenia jest coraz gorsza.
Objawem starzenia się wzroku może być także gorsze widzenie w nocy.

Czy to zawsze objaw starzenia?

Gorsze widzenie nie zawsze jest konsekwencją starzenia, choć może zbiec się w czasie z osiągnięciem pewnego pułapu wieku. Czasami powodem problemów jest nieodpowiednia dieta – niewystarczająca ilość witaminy A. Drugi powód, który ma często znaczący wpływ na wzrok ma stres i zaburzenia emocjonalne. Niekiedy depresji towarzyszy pogorszenie widzenia. W przypadku nerwicy z kolei wiele osób ma problem z opadającą powieką, co również ma przełożenie na gorsze widzenie.

Niestety po 40 rośnie ryzyko jaskry i zaćmy – chorób narządu wzroku, które mają wpływ na pogorszenie widzenia.

Co możesz zrobić, żeby spowolnić proces starzenia organizmu?

 • Stosuj dietę pozytywnie wpływająca na wzrok – jedz dobre ryby, produkty bogate w cynk, kwasy omega 3, selen, miedź, witaminę C, F, E.
 • Jedz produkty bogate w luteinę – zielone warzywa, szpinak, szczypior, natka pietruszki.
 • rzuć palenie
 • wykonuj ćwiczenia oczu
 • rób przerwy podczas pracy przy komputerze – zamykaj oczy na kilka sekund, patrz w dal,
 • rób przerwy po każdych 30 minutach pracy przy komputerze,
 • dbaj o dobrą odległość od monitora – ta powinna wynosić minimum 70 centymetrów,
 • wietrz pomieszczenie, w którym pracujesz,
 • nie oglądaj filmów w ciemności, włącz boczne niewielkie światło,
 • dbaj o to, by przebywać każdego dnia na świeżym powietrzu, chodź na co najmniej półgodzinne spacery,
 • nie trzyj oczu, w razie problemu przemywaj je wodą, mrugaj. Stosuj też, jeśli to konieczne, krople nawilżające
 • dbaj o relaks oczu po pracowitym dniu. Możesz położyć się, zamknąć oczy i nałożyć na nie ciepłe torebki po herbacie rumiankowej,
 • dbaj o wystarczającą ilość snu. Podczas nocy oczy odpoczywają i się regenerują,
 • znajdź sposób na stres. Niestety permanentny stres powoduje problemy z ostrością widzenia i prowadzi do zmęczenia wzroku.

Czy wzrok po 40 musi się psuć?

Nie możemy zatrzymać starzenia się organizmu. Możemy jednak je spowolnić. Mądrymi codziennymi nawykami jesteśmy w stanie zrobić wiele. Podstawa to regularność. Bez niej nie osiągniemy nic. Zmiana nawyków na zdrowsze – dobra dieta, higiena pracy, ćwiczenia wzroku, przebywanie na świeżym powietrzu to jest to, o czym należy pamiętać. Dzięki temu być może moment pogorszenia wzroku będzie widoczny bliżej pięćdziesiątych, a nie czterdziestych urodzin.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj