Zdrowe gotowanie, czyli jak dieta wpływa na nasze samopoczucie

3

Znajomość podstaw zdrowego gotowania sprawi, że codzienny jadłospis będzie nie tylko urozmaicony, ale przede wszystkim zapewni organizmowi stały dostęp do cennych witamin i minerałów. Dowiedz się, na czym polega gotowanie na parze czy gotowanie w małej ilości wody i zapomnij o niedoborach i innych problemach zdrowotnych raz na zawsze.

O czym przeczytasz?

  • Zasady zdrowego odżywiania – dla każdego takie same?
  • Dieta niskosodowa – sprawdź, czy jest dla ciebie
  • Gotowanie w małej ilości wody – żaden niedobór ci nie straszny
  • Smażenie w małej ilości tłuszczu – zadbaj o serce

Gotowanie na parze – jak robić to dobrze?

Zróżnicowany jadłospis bogaty w produkty sezonowe, wysokiej jakości składniki i naczynia do gotowania na parze to podstawa zdrowego gotowania. Regularne dostarczanie organizmowi cennych witamin i minerałów jest sposobem na świetne samopoczucie i wzmocnienie odporności. Trzeba dodać, że produkty spożywcze są najbardziej odżywcze wtedy, kiedy nie są zbyt mocno przetworzone.

Metodą zachowania jak największej zawartości witamin i minerałów jest właśnie umiejętne przygotowywanie potraw. Mogą w tym pomóc, m.in. odpowiednie naczynia (dobrej jakości garnki do gotowania na parze znajdziesz tutaj: http://www.philipiaknaczynia.pl/naczynia-philipiak). Ponadto dobrym pomysłem jest smażenie bez tłuszczu. Trzeba jednak wiedzieć, że nie wszystkie patelnie nadają się tego sposobu przyrządzania ulubionych dań. Sprawdź zatem, jak wybrać dobre garnki stalowe i poznaj sekrety zdrowego gotowania.

Zasady zdrowego odżywiania – dla każdego takie same?

Podstawowe zasady zdrowego odżywiania są takie same dla wszystkich. Opublikowana przez Instytut Żywności i Żywienia Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej może być źródłem inspiracji kulinarnych dla każdego. Trzeba jednak pamiętać, że dotyczy to przede wszystkim osób zdrowych.

Warto bowiem wiedzieć, że choć zalecenia są uniwersalne, niektórzy pacjenci powinno stosować pewne modyfikacje w diecie. Przykładem mogą być, np. osoby cierpiące na problemy jelitowe. Zalecane spożycie dużej ilości błonnika pokarmowego może nasilić biegunki, przyczyniając się do powstawania niedoborów i wycieńczenia organizmu.

Kolejnym przykładem są pacjenci, których problemem są choroby autoimmunologiczne. Te osoby powinny rozważyć wykonanie testów na nietolerancje pokarmowe i opracować jadłospis uwzględniający wyniki badań. Należy dodać, że wszystkie wątpliwości dotyczące sposobu odżywiania oraz jego skutków warto skonsultować z lekarzem albo dietetykiem.
Poznaj filozofię zdrowego gotowania według marki Philipiak: http://www.najwyzszajakosczycia.pl/dbaj-o-zdrowie.

Dieta niskosodowa – sprawdź, czy jest dla ciebie

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się dieta bezsolna. Lubią ją przede wszystkim osoby praktykujące gotowanie na parze. Należy zauważyć, że choć ograniczenie spożycia soli jest wskazane dla wszystkich, natomiast zupełna rezygnacja z tej przyprawy niekoniecznie.

Dobrym pomysłem jest ograniczenie dodawania soli do potraw, ponieważ NaCl jest składnikiem wielu kupowanych codziennie produktów (np. chleba), dlatego niedobór sodu występuje sporadycznie. Warto jednak pamiętać, że również ten pierwiastek jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Dieta bez soli może być za to stosowana u osób cierpiących na choroby układu krążenia. Powinni o niej pomyśleć także pacjenci ze schorzeniami nerek. W pozostałych przypadkach zaleca się jedynie ograniczenie spożycia soli, co jest nietrudne podczas gotowania w małej ilości wody czy smażenia bez tłuszczu.

Zobacz, jakie są najlepsze potrawy bez soli: http://www.wyrzucsolniczke.pl/gotuj-bez-soli.

Gotowanie w małej ilości wody – żaden niedobór ci nie straszny

Gotowanie w małej ilości wody to doskonały sposób na zachowanie jak największej ilości cennych składników odżywczych w pożywieniu. Dzieje się dlatego, że witaminy i minerały nie są wylewane wraz z niepotrzebną wodą z gotowania. Ponadto dzięki takiemu sposobowi przyrządzania potraw dania są bardziej aromatyczne i esencjonalne. To również metoda polecana osobom stosującym dietę niskosodową.

Trzeba dodać, że najlepszymi naczyniami do gotowania w małej ilości wody są garnki stalowe, które nie wchodzą w reakcje z kwaśnymi czy zasadowymi składnikami potraw, dzięki czemu nie tylko nie zmieniają smaku potraw, ale przede wszystkim nie wpływają na ich skład chemiczny. Dania gotowane w małej ilości wody są zatem nie tylko smaczne, ale nade wszystko zdrowe.

Smażenie w małej ilości tłuszczu – zadbaj o serce

Kolejnym sposobem na zdrowe przyrządzanie potraw jest smażenie w małej ilości tłuszczu. Taki rodzaj przyrządzania dań sprawia, że potrawy są mniej kaloryczne i zawierają wszystko to, co najlepsze. Nadmierne dodawanie tłuszczu do potraw nie służy bowiem naczyniom krwionośnym i sercu. Dodatkowo smażenie na nieodpowiednich olejach sprawia, że danie staje się wręcz trujące dla organizmu.

W ostatnim czasie dietetycy coraz częściej zachęcają nie tylko do smażenia na małej ilości tłuszczu, ale także do rozważnego korzystania z surowców przeznaczonych do przygotowywania potraw. Według Beaty Jankowskiej – właścicielki marki Moje oleje najlepiej przestrzegać zasady: zwierzęce do zwierzęcego, roślinne do roślinnego. Oznacza to, że najlepszymi tłuszczami do smażenia mięs są: masło klarowane, smalec gęsi, smalec wieprzowy. Trzeba jednak pamiętać, by nie przesadzać z ich ilością. Z kolei warzywa warto smażyć na oleju kokosowym. Również w tym przypadku należy zadbać o smażenie w małej ilości tłuszczu.

Gotowanie na parze – jak robić to dobrze?

Gotowanie na parze to z pewnością kwintesencja zdrowego gotowania. Ta metoda przyrządzania dań pozwala na przygotowanie smacznych potraw z mięsa, ryb i z warzyw. Największą zaletą gotowania na parze jest zachowywanie bardzo dużej ilości składników odżywczych. Dania przygotowane w ten sposób są zatem najzdrowsze.

Warto dodać, że dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w naczynia do gotowania na parze, dzięki którym zdrowe gotowanie będzie jeszcze łatwiejsze. Komplet specjalnych garnków umożliwi przygotowywanie wielu potraw (lub wielu składników jednego dania) jednocześnie, co pozwoli zaoszczędzić zarówno czas spędzony w kuchni, jak i miejsce na kuchence. Naczynia do gotowania na parze zostały bowiem zaprojektowane tak, by przygotowywanie zdrowych potraw było proste i szybkie. Dzięki temu każdy może zadbać o swoje zdrowie. W obliczu najnowszych rozwiązań wymówki w stylu „na zdrowe gotowanie trzeba mieć czas”, „zdrowe gotowanie jest nudne” czy „zdrowe dania nie są smaczne” tracą rację bytu.

Zdrowe gotowanie to jeden ze sposobów na cieszenie się świetnym samopoczuciem i doskonałym zdrowiem przez wiele lat. Przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania się, korzystanie z porad specjalistów czy stosowanie się do norm ujętych w najnowszej Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej to podstawa profilaktyki wielu chorób. Warto pamiętać, że właściwa dieta to nie tylko komponowanie posiłków z produktów zalecanych. To przede wszystkim ich właściwa obróbka. Właśnie dlatego każdy, komu zdrowie miłe, powinien rozważyć gotowanie na parze, gotowanie w małej ilości wody i smażenie bez tłuszczu.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj