10 rocznica ślubu – „wytrwaliście” 10 lat, “wytrzymacie” kolejne 20?

0

10 rocznica ślubu to wielkie wydarzenie. Czy jednak oznacza ona, że jeśli wytrwaliście razem 10 lat, to dacie radę kolejne 10 czy 20? Niestety to nie takie proste. Niemniej szanse na wspólną szczęśliwą przyszłość właśnie teraz przy okazji tej rocznicy znacząco urosły. A oto dlaczego.

10 rocznica ślubu

10 rocznica – dlaczego lubimy krągłości?

Z racji „okrągłości” jubileuszu 10 rocznica ślubu przeżywana jest często bardziej donośnie niż inne rocznice. Czasami jest powodem do świętowania w gronie bliskiej i dalszej rodziny. Niektórzy organizują wystawne przyjęcia, wspólne wyjścia na dyskotekę, zapraszają na grilla, czy po prostu imprezę do domu.

Innym razem 10 rocznica ślubu motywuje do wspólnego wyjazdu na „koniec świata” lub do romantycznego wyjścia do restauracji.

Nie potrzeba żadnych prezentów rocznicowych, choć one oczywiście są mile widziane. Najważniejszy jest wspólnie spędzony czas. I tu mamy naprawdę spore pole do popisu.

Jak spędzić 10 rocznicę ślubu?

Istnieje wiele możliwości spędzenia rocznicy ślubu. Zaczynając od klasycznych – wręczenia pięknych czerwonych róż i wspólnej kolacji i spaceru przy blasku księżyca, a kończąc na wyjeździe we dwoje.

Niektórzy mają plan, by każdą kolejną rocznicę ślubu spędzać w innej stolicy Europy. Inni zawsze w ten dzień wybierają się na masaż dla dwojga. Są też tacy, którzy co roku robią coś innego. Są opcje aktywne – wspólna wspinaczka, jazda quadami, skok na bungee, a nawet nauka czegoś nowego. Ciekawym pomysłem jest robienie czegoś dobrego dla świata – odwiedziny w schronisku dla zwierząt, czy też pomoc osobom potrzebującym.

Pomysłów na rocznicową randkę jest tak wiele, że tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Jak się nazywa 10 rocznica ślubu?

Według tradycji 10 rocznicę ślubu nazywa się cynową. Czym jest cyna?
To materiał dość miękki, plastyczny i o mechanicznych właściwościach. Wyróżnia się bardzo niską temperaturą topienia. Doskonale przewodzi prąd i wykazuje wysoką odporność na korozję.

Wykorzystywany jest do lutowania. W połączeniu z innymi materiałami tworzy różnego typu konstrukcje.

Wchodzi w skład stopów – mosiądzów i brązów.

Dlaczego 10 rocznicę ślubu symbolizuje cyna? Może dlatego, że jest to materiał bardzo praktyczny. Może być na szeroką skalę wykorzystywany. Nie ma on jednak w sobie tyle „dostojności” co inne materiały: złoto czy srebro – symbole 25 lat i 50 lat razem.

Jednak cyna to dobry symbol na teraz. Na 10 lat razem. Symbol miłości będzie się zmieniał na coraz bardziej donośniejszy, trwalszy i kosztowniejszy.

Symbole 10 rocznicy ślubu

10 rocznica ślubu to już taka rocznica, z której powodu czujemy podwójną dumę. Jej celebrowanie daje nam siłę, poczucie jedności i nieprzemijalności. Dla wielu 10 samym wyglądem wzbudza podziw.

Dlatego osiągnięcie razem 10 jubileuszu daje szansę, że później będzie tylko lepiej.
Prezent na 10 rocznicę ślubu

Rocznica ślubu, jakakolwiek, a zwłaszcza 10, to przede wszystkim uświetnienie bycia razem. Prezent nie jest potrzebny, choć na pewno wielu osobom daje radość. Dlatego jeśli nam na tym zależy, to można wręczyć – kwiaty, biżuterię, dobrą książkę, płytę z muzyką, pamiątkę, którą wiemy, że druga osoba przyjmie z entuzjazmem. Wiele osób to zwolennicy zabawnych prezentów takich, jak koszulki, skarpetki.

Z pewnością odpowiednia będzie też bielizna lub inne akcesoria, które sprawdzą się, gdy po ciężkim dniu jesteśmy tylko we dwoje.

10 rocznica ślubu – co będzie dalej?

Choć ludzie rozstają się nawet po 30 rocznicy ślubu, to z pewnością im dłużej są razem, tym szansa, że będą żyć dalej blisko siebie jest większa. Ich związek ma szansę być stabilniejszy z każdym rokiem i z każdym wspólnym doświadczeniem. Zwłaszcza jeśli nie marnują czasu – pracują nad swoją relacją i nie bagatelizują okazji do wspólnej nauki.

Po 10 latach razem ma się bowiem już kilka kryzysów na koncie. Wiele problemów się rozwiązało. Wiele spraw załatwiło. Bywało naprawdę trudno, ale związek przetrwał. Czy to jednak koniec zawieruchy?

Pewnie nie. Bo życie to wzloty i upadki. Potrzeba czasu, żeby relacja stała się naprawdę dojrzała i stabilna. Bliskość buduje się latami. Dopiero wtedy, kiedy sukces drugiej osoby naprawdę cieszy (mimo braku własnego), i gdy pragnie się szczęścia partnera, to można mówić o dobrej i pewnej drodze na przyszłość. Istotne jest to, jak przeżywa się radość i złość, miłość i nienawiść, którą niektórzy ku zaskoczeniu zauważają u siebie w obliczu kłótni i kryzysu.

Psychologowie podkreślają, że duże znaczenie ma ponadto to, czy umiemy okazywać różne emocje i czy druga strona akceptuje je. Czy rozumie, że jesteśmy tylko ludźmi i mamy prawo do słabości, potknięć a nawet upadków. Związek dojrzały to taki, w którym pozwalamy sobie na siłę i słabość. I nie czujemy się winni, gdy odczuwamy jakąkolwiek z trudnych emocji.

W prawdziwej miłości dojrzewamy razem. Z każdym rokiem nasza relacja się pogłębia. I dlatego 10 rocznica ślubu to tak naprawdę dopiero początek wspólnej drogi.

Przeczytaj – 15 rocznica ślubu i 14 rocznica ślubu i 13 rocznica ślubu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj