6 sposobów na mentalny reset

1

Jesteśmy dzisiaj często zmęczeni. Potwornie. Nie chodzi tylko o zmęczenie ciała, ale przede wszystkim ducha. Potrzebujemy ciszy, spokoju, regeneracji. Na szczęście istnieje co najmniej 6 aktywności, które zapewniają nam szybki detoks. Oto sposoby na mentalny reset.

6 sposobów na mentalny reset

Stanie pod deszczownicą

Podobno stanie pod deszczownicą to jeden z lepszych sposobów na włączenie kreatywności. Kapiąca woda na głowę budzi nas. Relaksuje – z jednej strony i sprawia, że wpadają nam do głowy świetne pomysły – z drugiej. Warto w ten sposób rozpocząć dzień, po prostu stojąc i pozwalając, by woda lała się nam na głowę. Brzmi ciekawie, prawda?

Jest też inny aspekt. Nie dość, że wyłączamy myśli, wchodzimy w ciekawy stan odprężenia, bycia tu i teraz, to jeszcze woda działa na nas oczyszczająco. Naprawdę pomaga pozbyć się nadmiaru stresu, zmęczenia, odświeża nie tylko fizycznie, ale i psychicznie.

Masz problem do rozwiązania? Marsz do łazienki pod prysznic. 🙂 Możesz też skorzystać z innej opcji – tańca w deszczu.

Grzebanie w ziemi

Sposób na odstresowanie się? Oczywiście prace w ogrodzie. Kopanie, sianie, sadzenie, usuwanie chwastów, grabienie, itd. To nie tylko czynności, które pozwalają zmęczyć się fizycznie, ale również prawdziwy detoks dla myśli. Przebywanie wśród natury działa dodatkowo kojąco i mobilizująco, obserwowanie jak wszystko rośnie, zbieranie plonów motywuje do dalszych starań. Daje poczucie sensu takiego na całkiem innym poziomie niż na co dzień.

Dla tego, dla kogo nie są dobre prace w ogrodzie, na pewno dobrą aktywnością będzie zabawa w piasku.

To dlatego tak lubimy kopać na plaży, przesypywać piasek między palcami, czuć go pod stopami.

Kontakt z Matką Ziemią też ma znaczenie.

Jazda samochodem

Niektórych nic tak nie odpręża jak jazda samochodem. Oczywiście podczas tej czynności trzeba myśleć i to bardzo. Jednak monotonna trasa, zwłaszcza na drodze szybkiego ruchu czy autostradzie może być niezłym detoksem. Jeśli wyłączymy radio, skupimy się na jednostajnym szumie, być może zaczniemy inspirujące rozmowy z pasażerami, możemy odkryć jak wiele ciekawych myśli przyjdzie nam do głowy.
Być może ciało będzie nieco zmęczone jazdą, ale umysł pozostanie otwarty na nowe.

Malowanie

Co odstresowuje i pomaga zresetować umysł? Na pewno malowanie, rysowanie, kolorowanie. Nawet jeśli nie masz oka i nie masz ani odrobiny talentu….Nieważne, ważne jest to, co dają Ci ołówek, farby, kredki. Jak wiele możesz wyrazić i jak mocno zrelaksować się.

Granie na instrumencie, śpiewanie

Jak się wyciszyć? Oczywiście grając, na instrumencie lub…strunach głosowych. Śpiew spokojnych, czy zwariowanych piosenek można połączyć z tańcem, wygłupianiem się. Śpiewanie obniża poziom stresu,
pomaga zminimalizować złość.

Możemy śpiewać solo lub w grupie. Ta druga aktywność jest szczególnie ożywiająca i podnosząca na duchu.

Patrzenie w wodę, ogień, niebo

Dlaczego tak lubimy patrzeć w ogień podczas wakacyjnego ogniska lub zimowego rozpalania w kominku? Dlaczego uwielbiamy spoglądać na wodę – jezioro, morze lub na niebo – pełne pięknych gwiazd lub chmur o różnych kształtach?

Oczywiście dlatego, że to jedna z prostszych, pierwotnych form medytacji. Taka aktywność nas uspokaja, pozwala wyregulować hormonalnie, wyrównać oddech. Badania pokazują, że przebywanie w okolicy wody również jest dla nas korzystne. Pozwala błyskawicznie podnieść nasz poziom szczęścia. Woda nas wycisza i działa na nas melancholijnie. Pozwala również dodać energii i nastroić optymistycznie. Jest
doskonała na mentalny detoks.

„Może w tym tkwi cały sens i cel bycia, żeby móc czasem tak po prostu i zwyczajnie nie być. Może o to chodzi w odpoczynku, w leżeniu na trawie czy na plaży – nie o to, żeby zebrać siły, dać wytchnienie mięśniom i głowie, ale o to, by sobie chwilę poniebyć”. Radek Rak

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj