Co na bardzo suche dłonie?

2

Bardzo suche dłonie to problem wielu kobiet. Może być spowodowany wieloma czynnikami. Nie tylko zewnętrznymi (niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi), ale również wewnętrznymi (alergiami, czy chorobami przewlekłymi). Jak sobie z nim radzić? Koniecznie przeczytaj, bo przesuszone dłonie mogą powodować ból i dyskomfort podczas codziennych czynności!

bardzo suche dłonie

Dlaczego masz suche dłonie?

Dłonie mogą być suche z różnych powodów:

  • przez pogodę, wiatr, mróz, gorące powietrze,
  • chemikalia – dezynfekcję, częste mycie,
  • alergie – zwiększoną podatność na czynniki środowiskowe, które dla innych nie są problemem,
  • częstym powodem są choroby tarczycy – suche dłonie to jeden z pierwszych objawów, warto zbadać tarczycę.
  • Powodem zmian może być łuszczyca (sucha skóra pęka i łuszczy się)
  • Sprawdź, czy powodem kłopotów nie jest cukrzyca lub toczeń.

W skrajnych przypadkach egzemy być może konieczne będzie przyjmowanie antybiotyku i smarowanie skóry sterydem (hydrokortyzonem).

Co na bardzo suche dłonie?

Nawilżaj skórę dłoni kilka razy dziennie. Wybierz krem do suchy skóry. Są specyfiki o działaniu silnie nawilżającym i odżywczym. Warto mieć krem w łazience i toalecie pod ręką, przyda się jeden w aucie, kolejny w torebce i przy biurku, w miejscu pracy. Najlepsze składniki dla Ciebie to olejek jojoba, olej rycynowy, gliceryna, masło kakaowe, aloes.

Kluczowe jest, żeby nakładać krem na noc, możemy sięgnąć po wazelinę lub inny tłusty krem oraz nałożyć bawełniane rękawiczki. Taki okład dłoni na noc to jedna z lepszych form walki z problemem suchych dłoni.

Po drugie chroń skórę podczas codziennych czynności, zakładaj rękawiczki, gdy sprzątasz, myjesz naczynia. To bardzo ważne, by chronić skórę przed działaniem czynników środowiskowych, a szczególnie chemikaliami. Jesienią i zimą noś rękawiczki.

Unikaj ciepłego powietrza, takiego, jakiego wytwarzają suszarki do rąk. Dobrze osuszaj ręce po myciu, używaj do tego celu papierowego ręcznika

Jeśli masz problem z egzemą, spróbuj dowiedzieć się, co Cię uczula. Może nie być to proste, jednak wizyta u alergologa i testy mogą dać pewną wskazówkę. Dobrze też przebadać tarczycę, by sprawdzić, czy powodem suchych dłoni nie jest choroba tego gruczołu.

Może wydawać Ci się to bez znaczenia, ale to ma sens. Zwróć uwagę na poziom stresu i naucz się zmniejszać codzienne napięcie. Stres pogłębia przykre objawy wielu chorób przewlekłych.

W przypadku chorób przewlekłych, takich, jak łuszczyca, pomóc mogą terapię światłem UV. Warto o tym porozmawiać z lekarzem.

Specjalista może polecić także specyfiki z mocznikiem i kwasem mlekowym. Bardzo dobre efekty daje także mokry opatrunek.

Wypróbuj też domowe maseczki na suche dłonie

Połącz miód z sokiem z cytryny i łyżeczką sody oczyszczonej. Powstanie pasta, którą warto nałożyć na dłonie i pozostawić na niej przez kilkanaście minut. Możesz liczyć na efekt odżywczy, nawilżający i wzmacniający skórę.

Wsyp trzy łyżki siemienia lnianego do garnka, zalej dwoma szklankami wody i gotuj przez 15 minut, gdy powstanie charakterystyczna galaretkowata substancja, pozwól, żeby się nieco wystudziła. Następnie nałóż na dłonie i pozostaw przez kilkanaście minut.

A Wy co polecacie na suche dłonie?

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj