Czy żyjesz konsekwentnie?

1

Konsekwentne życie pozwala nam iść swoją drogą. Chroni przed zgubieniem się. Pobłądzeniem. I dążeniem za czymś, co może pięknie wygląda, ale jest niewiele warte. Jednak czy umiemy dziś żyć konsekwentnie? Odmawiać, gdy tego wymaga sytuacja? Patrzeć prosto w twarz, nie uciekać wzrokiem? Nie wstydzić się swoich wyborów? Nawet jeśli są one szczególnie mało popularne? Czy potrafimy iść pod prąd? Płynąć pod wiatr? Czym właściwie jest konsekwentne życie? I dlaczego jest tak ważne?

Czy żyjesz konsekwentnie?

Masz swój plan? Nie w tym rzecz…

Mogłoby się wydawać, że życie konsekwentne jest życiem zgodnie z planem. To proste. Myślisz sobie, jak zaplanować życie, gdzie chcesz być, jak spędzać dni, czego nie chcesz robić i krok po kroku realizujesz swój cel. Czy to będzie konsekwentne życie? Pewnie tak.

Jednak nie o takie życie tu zabiegamy.
Bo co jeśli zmienisz zdanie? Jako człowiek myślący, dojrzewający możesz zrewidować swoje plany. To nic złego, przeciwnie – to sygnał, że masz oczy szeroko otwarte i wyciągasz wnioski.

Co w sytuacji, gdy całkowicie zmienisz plany? Uznasz, że to do czego dążyłaś to wcale nie były Twoje marzenia? Może ktoś Ci je wmówił i potraktowałaś je jako własne? Może poddałaś się presji dzisiejszego świata, w którym wszyscy mówią, co jest ważne, co wartościowe. Mówią nam, jak mamy żyć i co czuć. A co jeśli Ty wcale nie chcesz tego, co inni?

To moment przebudzenia. Czas odwagi rozpoczęcia życia na nowo. Wcale nie skreśla Ciebie jako osoby.

Przeciwnie. Dopiero kształtuje Cię i pozwala zyskać coś całkiem lepszego niż porzucony plan – świadomość życia w zgodzie z sobą.

Czym jest zatem konsekwentne życie?

W konsekwentnym życiu nie chodzi wcale o plan, ściśle rozplanowany scenariusz. Gdy go mamy, realizujemy i daje nam to szczęście, to świetnie. Ale nie w tym rzecz.

Chodzi o system wartości. O kręgosłup moralny. O to, czy masz odwagę bronić swoich wartości, gdy zachodzi taka potrzeba, a może odrzucasz je, by przypodobać się innym. Czy idziesz odważnie i konsekwentnie właśnie swoją drogą, kierując się swoim kodeksem moralnym, a może wybierasz to, co bardziej się opłaca, w zależności od chwilowych potrzeb?

Jesteś jak chorągiewka, którą rusza wiatr? A może jak olbrzym na glinianych nogach? Stoisz pewnie, czy przestępujesz z nogi na nogę? Rozglądasz się dookoła ciągle niepewna tego, co robić? A może patrzysz skupiona prosto i wiesz, że wybrałaś dobrze?

Lubisz siebie

W konsekwentnym życiu chodzi o sympatię do siebie. O poczucie wartości. Dzięki temu umiesz żyć tak, jak tego pragniesz. Nie musisz szukać potwierdzenia słuszności swoich wyborów w oczach innych. Nie obawiasz się krytyki i odrzucenia. Wiesz, że cokolwiek zrobisz, to i tak będą gadać. I niech gadają, na zdrowie. Mówisz.

Jesteś wolna od presji podporządkowywania się. Nikomu nie dajesz władzy kierowania swoim życiem.

Można na tobie polegać?

Konsekwencja, jaką kierujesz się w życiu uzależniona jest też od tego, na ile można polegać na Tobie.

Jeśli masz w sobie pewność, inni też ją dostrzegą.

Dlatego będziesz osobą, którą odbiera się jako godną uwagi. Inspirującą, ciekawą… To Ciebie będą prosić przechodnie o wskazanie drogi, to Ty podasz starszej pani towar z górnej półki, to na Ciebie będzie spoglądać znajoma, gdy będzie chciała się dowiedzieć prawdy, czy po prostu ocenić sytuację, wkraczając do nowego towarzystwa.

Konsekwencja wypisana jest na twarzy. Pokazuje kierunek, w którym zmierzasz. Czyni Cię osobą godną zaufania.

  • Bo mówisz nie, nawet wtedy, kiedy inni mówią tak.
  • Nie kryjesz swojego zdania.
  • Dajesz innym prawo do własnej opinii, ale swojej nie zmieniasz.
  • Jesteś pewna swojej racji, choć czasami się wahasz.
  • To, że masz swój cel, nie znaczy, że nie miewasz czasami wątpliwości.
  • Gdy na drodze rejsu pojawia się góra śnieżna, nie walczysz z nią, rozbijając głupio statek,
    weryfikujesz swój kurs.
  • Jesteś spokojna, bo wiesz, że Twoje przekonania zaprowadzą Cię tam, gdzie będzie Ci dobrze.
  • Doceniasz nie tylko cel, ale również drogę, która Cię do niego prowadzi.

Czy warto żyć dziś konsekwentnie?

Konsekwencja w życiu jest ważna – choć z każdej strony mówią inaczej. Dziś promuje się lekkość, życie chwilą, niemyślenie o przyszłości. Wskazuje się, że jutra może nie być. To prawda. I dlatego nie warto zbyt mocno koncentrować się na planach. Bo one lubią się zmieniać. Wszystko może się posypać jak domek z kart.

Jednak konsekwencja to coś innego niż plany. To umiejętność odnalezienia się ze swoimi prawami i racjami w każdej sytuacji. Nawet jeśli najlepszy plan nawala. To odrzucanie jednej „odpowiedniej” prawdy i sposobu życia kreowanego przez mass media. To niedanie się presji życia pod dyktando innych, konsumowania, pokazywania się, lansowania, przywiązywania nadmiernej wagi do wyglądu, statusu, pieniędzy. Chodzi o rozwój nie dla efektów, ale dla samej drogi, którą się kroczy. Po to, by ciągle doświadczać, doskonalić się i kształtować się, zmieniając się w lepszego człowieka.

W konsekwencji chodzi o odrzucanie tego, co nas niszczy, odcinaniu się od toksycznych środowisk, treści. Konsekwencja jest odwagą myślenia, analizowania i wyciągania wniosków. Bycia sobą. Mimo zwariowanych warunków, w jakich przyszło nam żyć.

Jesteś konsekwentna? Masz siłę być?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj