Gdy trzymasz się kurczowo czegoś, co Ci nie służy

0

Bywa, że jesteś zbyt uparta. Robisz coś wytrwale, konsekwentnie, bo uwierzyłaś, że to wystarczy, aby osiągnąć sukces. Tymczasem tak naprawdę dzieje się wprost przeciwnie i sama sobie szkodzisz. Jak pewne małpki na wybrzeżu Afryki…

„Na wybrzeżu Afryki żyją malutkie małpki. Są szybkie i mieszkają na szczytach drzew, więc nie ma sposobu, żeby je schwytać. Chyba, że znasz sekret myśliwych….

Tubylcy wiercą w orzechu kokosowym dziurę, na tyle dużą, by małpa mogła wcisnąć przez nią łapę. Następnie wylewają z orzecha mleczko kokosowe i wrzucają do środka orzeszek obtoczony w miodzie. Małpy zawsze próbują dosięgnąć orzeszka. Kiedy zaciskają na nim łapkę, okazuje się, że jest ona wówczas większa niż wywiercony otwór. Nie mogą się uwolnić, dopóki nie wypuszczą z dłoni orzeszka. Małpy jednak nie potrafią myśleć o niczym innym, jak tylko o orzeszku, dlatego myśliwi z łatwością łapią je w sieci”. Rober Mayer „Sztuka argumentacji”.

Czasami trzeba odpuścić. Spojrzeć prawdzie w oczy i przestać upierać się.

Gdy trzymasz się kurczowo czegoś, co Ci nie służy

Nadmierne skupienie na celu

Żeby dobrze żyć, trzeba być skupioną. Nigdy nie przestawać się uczyć, ciągle doskonalić. To prosty sposób na sukces. Niestety nie wszystko załatwimy koncentracją. Czasami trzymamy się uparcie wypróbowanych dawniej narzędzi, ale one już nie działają. Jesteśmy tak skupione na celu, że zachowujemy się jak opisane wyżej małpki….

Tymczasem prawda jest brutalna:

  • nie zawsze wystarczy się starać,
  • nie wszystko zależy od nas,
  • życie jest dużo bardziej skomplikowane,
  • trzeba mieć dystans. Również do wyznaczonego celu i wizji życia.

Bycie krytyczną

Warto mieć dystans. Zawsze i w każdych okolicznościach. Pytać – czy nadal to jest to, na czym mi zależało? Czy mi się to podoba? Dobrze jest umieć się zatrzymać, zrozumieć to, że życie się zmienia, a sytuacja może wyglądać inaczej niż dawniej.

Ta sama rzecz może być widziana na wiele sposobów. Wszystko uzależnione jest od naszych doświadczeń i punktów odniesienia.

Bycie uważną

Żeby nie zachowywać się jak małpka, która nie umie wyciągnąć ręki z pułapki bez smacznego orzeszka, który za bardzo kusi, warto być uważną. Należy rozglądać się i szukać wskazówek, obserwować to, co się dzieje i wyciągać wnioski.

Słuchać nie tylko tego, co ludzie mówią. Przede wszystkim obserwować mowę ciała, ona zdradza nam całą prawdę. Niestety nie wszyscy mówią prawdę, są tacy, którzy starają się ukryć swoje prawdziwe myśli. Najwięcej mówią nam o innych ich czyny, nie słowa.

Kontrolowanie siebie

Żeby nie być małpką nerwowo trzymającą orzeszek i nieumiejącą zrezygnować z tego, co nam nie służy, należy przede wszystkim kontrolować siebie. Rozumieć, co czuję i czego pragnę. Nie wierzyć, że nasz ogląd jest zawsze w 100% prawidłowy. Potwierdzają to wszelkie badania! Często widzimy rzeczywistość w taki sposób, w jaki chcemy ją postrzegać. Kierujemy się własnymi życzeniami i marzeniami. Zamiast patrzeć szeroko otwartymi oczami, zamykamy je na oczywiste prawdy. Ze strachu, z przyzwyczajenia, z prostego mechanizmu oszukiwania samej siebie.

Dlaczego tak robimy?

  • Boimy się wyznaczać granicę.
  • Nie chcemy zacząć od nowa.
  • Boimy się skończyć z tym, co nam utrudnia życie.
  • Jesteśmy uprzedzone.
  • Mimo argumentów z zewnątrz, uważamy, że wiemy lepiej.
  • Źle oceniamy sytuację, gdy jest ona dla nas zbyt osobista.
  • Słuchamy złych doradców. Ludzi, którzy wcale nie chcą dla nas dobrze.
  • Odrzucamy natomiast dobre rady.
  • Emocje nie pozwalają nam trzeźwo spojrzeć na rzeczywistość.

Być jak jedna z trzech małpek?

Znacie trzy japońskie małpki, jedna z nich ma zamknięte dłońmi oczy, druga przysłonięte uszy, a trzeba usta? Bez problemu kupimy znaną figurkę na straganie czy w sklepie z tanimi dekoracjami…

Rzeźba ta jest różnie interpretowana. Czasami ma znaczyć tyle, że jeśli nie widzę niczego złego, nie słyszę niczego złego i nie mówię niczego złego: jestem chroniona przed złem. Inna interpretacja to taka, że ta znana figurka, którą kupimy w wielu miejscach, ma być symbolem mądrości. Jej przesłanie można rozumieć niekoniecznie tak, że należy zamykać oczy i uszy na zło świata, udawać, że go nie ma, raczej tak, żeby nie szukać błędów innych osób i zaczynać od siebie. To dużo lepsza interpretacja niż ta wskazująca, że popularna figurka powielająca oryginalne dzieło sztuki to nawoływanie do zmowy milczenia….

Jednak to nie koniec o małpkach…

W chińskim kalendarzu małpa jest symbolem ciekawości świata, inteligencji oraz energii, która zmienia świat. I to mi się podoba! To zdecydowanie lepszy wizerunek niż cytowany na wstępie obraz małpki walczącej z orzeszkiem. Potwierdza on również to, że niezależnie od tego, co się dzieje, to decyzja należy do Ciebie.

Ty decydujesz, co robisz z tym, co Ci się przytrafia…czy trzymasz się kurczowo tego, co Ci nie służy, czy puszczasz to wolno. Czy sprzątasz w swoim życiu, a może zbierasz śmieci niczym osoba, która jest klasycznym chomikiem…Poza tym nawet w wyjątkowo trudnym momencie życia masz kontrolę nad swoją odpowiedzią, nad reakcją na to, co się dzieje. A właśnie to, właśnie twoja reakcja może zmienić wszystko. Gdy puścisz orzeszek oblepiony słodkim miodem i wyciągniesz rękę z pułapki…staniesz się wolna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj