IPL czy depilacja laserowa? Jak pozbyć się zbędnego owłosienia na stałe?

1

Tradycyjne sposoby depilacji, takie jak maszynki czy kremy do golenia, powoli odchodzą do lamusa. Coraz więcej z nas decyduje się na radykalne usunięcie owłosienia za pomocą depilatora laserowego lub IPL. Czym różnią się obie metody? Kiedy lepszym wyborem będzie profesjonalny laser, a kiedy domowa depilacja świetlna? Jakie są przeciwwskazania dla obu z nich? Wreszcie – która z metod jest ostatecznie tańszym rozwiązaniem? Zajrzyj do naszego poradnika i dowiedz się już teraz.

Depilacja IPL a depilacja laserowa – najważniejsze różnice

Tym, co odpowiada za tak skuteczne działanie lasera, są wiązki laserowe. Precyzyjnie trafiają one w poszczególne włoski, podnosząc ich temperaturę i trwale niszcząc ich cebulki. Laser usuwa jedynie włoski znajdujące się w fazie wzrostu, dlatego, aby całkowicie usunąć owłosienie z danego obszaru, należy powtórzyć zabieg przynajmniej 3 razy. Optymalną częstotliwością sesji jest okres 4-6 tygodni. Przynajmniej miesiąc przed planowanym zabiegiem powinnaś odstawić kosmetyki z zawartością kwasów owocowych, retinolu oraz witaminy A i C. Unikaj przez ten czas nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. W połączeniu z działaniem lasera może skutkować oparzeniami i trudnymi do usunięcia przebarwieniami.

Mechanizm działania depilatorów IPL (niesłusznie nazywanych czasem w języku potocznym depilatorami laserowymi) jest zupełnie inny. Sercem takiego depilatora jest wytwarzane przez urządzenie światło o wysokiej częstotliwości – Intense Pulsed Light – które osłabia strukturę włosa, doprowadzając do ich wypadania. Ze względu na fakt, że depilatory IPL są przeznaczone do domowego użytku, w porównaniu do lasera skuteczność ich działania będzie nieco mniejsza. Przyjmuje się, że jedna sesja laserowa odpowiada 3 zabiegom świetlnym.

IPL czy laser – co wybrać?

Depilacja laserowa sprawdzi się, jeśli zależy Ci na stosunkowo szybkim i trwałym efekcie. Łączny koszt takiego zabiegu będzie jednak zdecydowanie wyższy – zwłaszcza jeśli planujesz pozbycie się owłosienia z kilku stref, na przykład nóg, pach i bikini. Przeciętny koszt jednego zabiegu wynosi około 200 złotych. Może dać to nawet kilka tysięcy w skali roku.
Jeśli zależy Ci na niedrogim pozbyciu się niechcianych włosków, depilator IPL będzie w Twoim przypadku znacznie lepszym wyborem. Koszt takiego urządzenia waha się w granicach 600-2000 złotych, jednak urządzenie to będzie Ci służyć latami. Bez problemu podzielisz się nim również z bliską sobie osobą lub… sprzedasz go, gdy depilator nie będzie Ci już potrzebny. Sprawdź ceny depilatorów i przekonaj się, który z nich przypadnie Ci do gustu najbardziej.

Depilacja światłem i laserem – przeciwwskazania

Oprócz stosowania wspomnianych wyżej kosmetyków i opalenizny przeciwwskazaniem dla depilacji laserowej i świetlnej jest m.in. ciąża, skłonność do pojawiania się blizn oraz stosowanie leków o działaniu światłouczulających.

Dodatkowymi przeciwwskazaniami dla depilacji świetlnej są bardzo ciemna skóra oraz rude, siwe lub bardzo jasne włosy. W ich przypadku siła światła może okazać się niewystarczająco skuteczna.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj